Artykuł partnera

Ucho pływaka – przyczyny, leczenie. Co stosować?

ucho pływaka

Zapalenie ucha zewnętrznego określa się potocznie jako „ucho pływaka”. Za rozwój tej infekcji najczęściej odpowiada bakteria Pseudomonas aeruginosa, która namnaża się w korzystnych dla niej warunkach, czyli w cieple i wilgoci. Ucho pływaka wywołuje bardzo dokuczliwe objawy, począwszy do swędzenia, a skończywszy na silnym bólu. Sprawdź, jak leczyć ucho pływaka i po jakie krople bez recepty warto sięgnąć w celu redukcji bólu i obrzęku!

ucho pływaka

Czym jest choroba o nazwie ucho pływaka?

Za zapalenie ucha zewnętrznego najczęściej odpowiadają bakterie, rzadziej wirusy i drobnoustroje grzybicze. Aby doszło do namnożenia się zarazków, w uchu zewnętrznym muszą panować sprzyjające temu warunki, czyli stosunkowo wysoka temperatura i duży stopień wilgotności. Z tego powodu infekcję określa się jako ucho pływaka, ponieważ to osoby spędzające wiele godzin na basenie, czy w innych akwenach są bardziej narażone na stale utrzymującą się wilgoć w uchu.

Ucho pływaka wbrew pozorom nie jest schorzeniem dotykającym tylko zawodowych pływaków i nurków. Na infekcję narażone są również dzieci oraz osoby:

  • niewłaściwie dbające o higienę uszu, zwłaszcza jeśli podczas czyszczenia, głównie patyczkami higienicznymi, powstają drobne urazy;
  • noszące słuchawki douszne, które sprzyjają gromadzeniu się woskowiny;
  • noszące aparat słuchowy, który również przyczynia się do nadprodukcji woskowiny usznej będącej siedliskiem dla drobnoustrojów;
  • cierpiące na choroby skóry, w tym łuszczycę, egzemę i łojotokowe zapalenie skóry;
  • z wadami anatomicznymi przewodu słuchowego.

Ucho pływaka – objawy

Choroba, jaką jest ucho pływaka, wywołuje stosunkowo niespecyficzne objawy, które występują również przy innych schorzeniach narządu słuchu. Najczęściej obserwowane objawy ucha pływaka to:

  • swędzenie odczuwane na zewnątrz lub w środku ucha, zwykle jedno, rzadziej obustronnie;
  • zaczerwienienie przewodu słuchowego;
  • opuchlizna w uchu;
  • ból ucha, który może promieniować do okolicznych tkanek, w tym do szyi i twarzy;
  • objawy ogólnoustrojowe, takie jak bóle głowy, osłabienie, podwyższona temperatura ciała;
  • powiększenie węzłów chłonnych;
  • zaburzenia słuchu, szumy uszne.

Jak leczyć ucho pływaka?

Jak zostało wspomniane, za ucho pływaka najczęściej odpowiada bakteria Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczka ropy błękitnej. Nieco rzadziej przyczyną są inne bakterie, np. gronkowiec złocisty, a także grzyby i wirusy, głównie opryszczki, ospy wietrznej i półpaśca. Leczenie ucha pływaka należy więc ukierunkować zgodnie z jego pierwotną przyczyną, dlatego dobór postępowania wymaga konsultacji z lekarzem.

W zależności od przyczyny choroby konieczne może być przyjmowanie środków o działaniu przeciwgrzybiczym lub antybiotyków, zarówno doustnie, jak i miejscowo. W większości przypadków ucho pływaka wywołuje ból i obrzęk, dlatego pomocne są się krople do uszu, które redukują dolegliwości i zmniejszają opuchliznę.

Preparat na ucho pływaka dostępny bez recepty to m.in. krople do uszu LIX. Jest to wyrób medyczny, w którego skład wchodzi zarówno substancja o działaniu miejscowo znieczulającym, jak i związek higroskopijny pochłaniający wilgoć – glicerol. Ostatni z wymienionych pochłania cząsteczki wody gromadzące się w tkankach, co jednocześnie redukuje obrzęk i towarzyszący mu ból ucha.

Profilaktyka zapalenia ucha zewnętrznego

Preparat na ucho pływaka można stosować w celu łagodzenia dolegliwości, takich jak ból, swędzenie, uczucie zatkania i obrzęk. Jednak osoby podatne na tę chorobę powinny szczególnie zadbać o profilaktykę, ponieważ objawy ucha pływaka mogą nawracać.

Każdego dnia należy pamiętać, aby zabezpieczać uszy przed nadmiarem wilgoci. Osoby często korzystające z basenów i sauny powinny stosować specjalne zatyczki, które ograniczają przedostawanie się wody do przewodu słuchowego.

Co więcej, po kąpieli należy dokładnie osuszać kanał słuchowy. W przypadku dzieci należy unikać kierowania strumienia wody wprost do ucha. Bardzo ważna jest także odpowiednia higiena uszu. Przede wszystkim nie należy usuwać woskowiny przy pomocy patyczków higienicznych, które mogą doprowadzić do drobnych urazów naskórka, przez które z łatwością wnikają drobnoustroje. Patyczki służą jedynie do delikatnego oczyszczania małżowiny usznej. Przewód słuchowy należy myć za pomocą wody lub specjalnych kropli i sprayów do rozpuszczania wydzieliny usznej.

LIX/08358/05/21

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments