Ciekawostki, Jak kupować, Jesteś tym co jesz, Nauka

Ekscytotoksyny – smak, który zabija

Ekscytotoksyny to sztuczne substancje masowo dodawane do przetworzonej żywności, które stymulują komórki nerwowe  – konkretnie neurony – doprowadzając je do śmierci. 

Ekscytotoksyny są to głównie syntetyczne substancje udające zapach i smak odbierane przez zmysły  jak naturalna żywność i wzmacniacze smaku szczególnie glutaminian sodu, aspartam, cysteina, hydrolizowane białko, kazeinian sodu, kazeinian wapnia, ekstrakt drożdżowy, ekstrakt słodowy występującymi pod różnymi nazwami i symbolami.

Produkty o procentowo największej zawartości ekscytotoksyn to kostki rosołowe, sole ziołowe,  gotowe mieszanki przypraw do zup, sosów, sałatek, dania błyskawiczne ale nie tylko, ekscytotoksyny znajdują się niemal w każdym produkcie przetworzonym.

Ekscytotoksyny

Ich zadaniem jest pobudzanie kubków smakowych i powonienia w taki sposób, aby mdły smak żywności wydał się wspaniały.
Masowo produkowana przemysłowo żywność w porównaniu do żywności świeżej,  naturalnej praktycznie nie ma smaku i zawiera szczątkowe ilości naturalnych składników odżywczych – to praktycznie puste kalorie. Producenci wzbogacają ją dodatkami z konieczności, by zamaskować niską ich jakość, by produkt mógł leżeć wiele miesięcy na półkach, by jego wygląd przyciągał wizualnie – bez tego ta pseudo żywność nie byłaby atrakcyjna dla konsumenta.

Ekscytotoksyny smak, który zabija

 

Ekscytotoksyny pozwalają doznawać bardziej intensywnego smaku i dają złudzenie przyjemności jedzenia, jednocześnie agresywnie drażnią neurony, które w sposób gwałtowny reagują sztucznym pobudzeniem w wyniku czego nie wytrzymują i… umierają. Za każdym razem, kiedy jemy żywność zawierającą ekscytotoksyny tracimy komórki nerwowe. Na zawsze, bezpowrotnie, na ich miejsce nie powstaną nowe.

Ekscytotoksyczność – patologiczny proces, w którym neurony są uszkadzane i zabijane przez glutaminian i podobne związki chemiczne. Ekscytotoksyczność zachodzi, gdy dojdzie do nadmiernej aktywacji receptorów AMPA i NMDA przez ekscytotoksyczny neurotransmiter – kwas glutaminowy. Ekscytotoksyczność  występuje przy udarze mózgu, urazach mózgowia oraz chorobach neurodegeneracyjnych ośrodkowego układu nerwowego, takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Parkinsona i choroba Huntingtona. Innymi stanami, w których może dochodzić do nadmiernej koncentracji glutaminianu wokół neuronów, są hipoglikemia i stan padaczkowy.  Wikipedia 

Generalnie ekscytotoksyny mogą powodować choroby neurologiczne, nowotwory mózgu, bóle głowy, uszkodzenia narządu wzroku, uszkodzenia podwzgórza mózgu odpowiedzialnego za homeostazę wewnątrzustrojową – gospodarkę płynami, termoregulację, masę ciała i gromadzenie tłuszczu, regulowanie pracy hormonów, zegar biologiczny, rytm dobowy, apetyt, sen, emocje.

I co najgorsze mózg uzależnia się od sztucznie wywoływanych intensywnych doznań, domaga się ciągłego dostarczania tych substancji co objawia się np niepohamowanym apetytem, spadkiem nastroju, rozdrażnieniem. Szczególnie szkodliwe działanie ekscytotoksyny mają na dzieci i płody. 

 

Źródła 
Excitotoxins – The Taste That Kills Russell Blaycock, MD
americannutritionassociation.org
NCBI
NCBI 
NCBI

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments