Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Leki z sadu i ogrodu, odporność, Przepisy, Zioła

Herbatka Essiac – jak zrobić samodzielnie

Herbatka Essiac – słynąca ze swych antynowotworowych właściwości składa się z 4 ziół, które działając w synergii potęgują swoje właściwości.

W skład mieszanki wchodzą korzeń łopianu, szczaw polny, kora wiązu czerwonego i korzeń rabarbaru lekarskiego. Dwa pierwsze składniki można samemu zebrać, dwa pozostałe kupić w przystępnej cenie wówczas koszt herbatki będzie wielokrotnie niższy niż zaporowa cena gotowego suplementu  dostępnego na rynku.

Herbata Essiac na raka

Łopian (Arctium lappa)  jest stosowany w medycynie ludowej jako zioło odtruwające, usuwające toksyny i produkty przemiany materii. Ma działanie przeciwzapalne, regenerujące wątrobę i moczopędne. Pomocny w leczeniu chorób stawów, infekcjach i chorobach skóry.

Szczaw  polny (Rumex acetosella) w medycynie ludowej wykorzystywany był w leczeniu chorób zakaźnych jak np. czerwonka, anemii, osłabieniu,  artretyzmie, chorobach pasożytniczych, zaparciach, biegunkach, zastojach żółci

Kora wiązu czerwonego (Ulmus rubra) kora z drzewa pochodzącego z Ameryki Północnej stosowana jest w chorobach przewodu pokarmowego, zwłaszcza stanach zapalnych żołądka i jelit a medycynie ludowej w leczeniu nowotworów

Rabarbar (Rheum palmatum) jest bogatym źródłem błonnika, łagodzi zaparcia, reguluje poziom glukozy, poprawia metabolizm, jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i ma potwierdzone naukowo właściwości antynowotworowe

Mieszanka ziołowa à la Essiac٭ przepis

6½ szklanki (240ml) sproszkowanego korzenia łopianu
450g  sproszkowanego korzenia wraz z liśćmi szczawiu polnego
100g sproszkowanej kory wiązu czerwonego
¼ szklanki sproszkowanego korzenia rabarbaru lekarskiego

Zioła dokładnie wymieszać, ¼ szklanki mieszanki wsypać do garnka emaliowanego lub szklanego żaroodpornego zalać 1,75 L filtrowanej, niegazowanej źródlanej lub mineralnej. Gotować 15 minut na małym ogniu, pod przykryciem. Odstawić do naciągnięcia co najmniej na 4 godziny, najlepiej na całą noc. Po czym raz jeszcze pogotować 10 minut. Poczekać 15 minut aż osad opadnie i przelać delikatnie do wyparzonych słoiczków. Wstawić do lodówki.

Pić 3 x dziennie ½ szklanki naparu wymieszanego z ½ szklanki gorącej wody.

٭nazwa Essiac jest zastrzeżonym znakiem towarowym

Historia herbatki Essiac

Warto wspomnieć o historii herbatki Essiac, która sama w sobie jest fascynująca.

W latach 20-tych ubiegłego wieku młoda kanadyjska pielęgniarka Rene Caisse (anagram Essiac) poznała kobietę, która jak twierdziła, została wyleczona wiele lat wcześniej z raka piersi  przez indiańskiego szamana przy pomocy mieszkanki ziół.

Rene Caisse

Pielęgniarka postanowiła sobie za cel odkrycie tajemnicy przepisu. Przez dłuższy czas  poszukiwała informacji w wielu źródłach i po wielu eksperymentach udało jej się uzyskać napój, którym wyleczyła swoją chorą na nowotwór ciotkę.

Po tym sukcesie przez kilka lat współpracowała z lekarzami, a następnie w miejscowości Bracebridge, niedaleko Toronto wydzierżawiła nieczynny hotel gdzie otworzyła swoją klinikę.

W klinice skutecznie leczyła pacjentów z nowotworami i cukrzycą do 1937r. W 1938 władze zamknęły „szpital” oficjalnie pod pretekstem szarlatanerii, nieoficjalnie jak się mówiło z powodu tego że Rene nie chciała zdradzić receptury Ministerstwu Zdrowia i Królewskiemu Towarzystwu do Spraw Raka. Kobieta obawiała się, zresztą słusznie, że receptura zostanie opatentowana, przez co cena wzrośnie i nie każdego będzie stać na zakup.

Przez dziesięciolecia pielęgniarka otrzymywała od różnych firm i osób fizycznych propozycje sprzedaży „sekretu” za olbrzymie kwoty, jednak konsekwentnie odmawiała.

W końcu, kilka lat przed śmiercią przekazała koncernowi Resperin jedynie formułę nie dokładny przepis za symbolicznego 1$ i obietnicę, że koncern przeprowadzi dokładne badania naukowe. Koncern opatentował herbatkę i obecnie cena jej jest bardzo wysoka.

Jednak po jej śmierci, współpracownicy Rene wyjawili proporcje i sposób w jaki pielęgniarka przygotowywała napar i obecnie każdy może z niego skorzystać

Źródła   1, 2, 3,

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments