REKLAMA

Niepokalanek mnisi reguluje pracę hormonów, działa przeciw nowotworom

Niepokalanek mnisi, pieprzowy lub mnisi pieprz [Vitex agnus-castus] przez wieki był uważany za zioło pomagające zachować czystość, zmniejszające popęd seksualny – stąd jego nazwa. Kobiety używały go również w celu pobudzenia laktacji, ale tradycyjnych zastosowań jak dotąd nie zbadano klinicznie.
Potwierdzono za to jego korzystne działanie m.in w łagodzeniu dolegliwości miesiączkowych, menopauzalnych i działanie przeciwnowotworowe w przypadku raka jelita grubego, jajnika, szyjki macicy, prostaty, płuc, żołądka, białaczki.

 

Niepokalanek jest krzewem z rodziny werbenowatych, pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej. W Polsce rośnie dziko, ze względu na efektowny wygląd uprawia się go jako roślinę ozdobną. Jest wrażliwy na mróz, dlatego trzeba go zabezpieczać na zimę. Surowcem leczniczym są liście i nasiona , które zbiera się jesienią i suszy w temperaturze pokojowej bez dostępu słońca.niepokalanek

Niepokalanek zawiera unikalne olejki eteryczne, flawonoidy i szereg związków o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwnowotworowych, antywirusowych, regulujących pracę serca, ciśnienie, gospodarkę hormonalną. Związki przeciwzapalne m.in glikozyd irydowy mają podobną skuteczność do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych ale bez działań niepożądanych.

Niepokalanek mnisi działanie i zastosowanie

Zioło  zwiększa aktywność dopaminy, powodując obniżenie uwalniania prolaktyny. Zbyt duży poziom prolaktyny powoduje m.in zaburzenia miesiączkowania, niedobór estrogenu u kobiet i testosteronu u mężczyzn. Ale tu istnieje zależność. Niskie dawki (200 mg) zwiększają poziom prolaktyny i progesteronu, prawdopodobnie przez hamowanie innych hormonów, przy wysokich dawkach (500 mg) niepokalanek obniża poziom prolaktyny. [1]

Niepokalanek stymuluje receptory opioidowe [3] zatem działa skutecznie przeciwbólowo, stymuluje również wydzielanie melatoniny – hormonu snu.

Niepokalanek doceniany jest szczególnie przez kobiety. Skutecznie redukuje objawy napięcia przedmiesiączkowego, takie jak ból i tkliwość piersi, obrzęki, bóle podbrzusza, zaparcia, drażliwość, migreny.  [2],  reguluje cykl miesiączkowy. Wyciągi z zioła stosuje się w zarówno przy nieregularnych, jak i skąpych  lub bolesnych miesiączkach.  Zioło pomaga także zajść w ciążę, ponieważ progesteron odpowiada za przygotowanie nabłonka macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej.  Również kobiety w okresie menopauzy stosując zioło mogą się uporać z uderzeniami gorąca, potami, zawrotami głowy, rozdrażnieniem.  Pomaga też  przy endometriozie. [4]

U mężczyzn niepokalanek może być stosowany przy przedwczesnym wytrysku, powiększeniu i raku prostaty. [5] Obydwie płcie mogą zaś sięgać po zioło o właściwościach przeciwnowotworowych, przeciwbólowych i odmładzających.

niepokalanek jak działa

Niepokalanek przepisy lecznicze 

Herbatka na wyregulowanie cyklu
Łyżeczkę rozdrobnionych nasion zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 10 minut. Pić po 1/2 szklanki 2 razy dziennie przez co najmniej 2 miesiące miesiąc do unormowania cyklu miesiączkowego. Pomaga również w rozdrażnieniu lub apatii.

Herbatka na dolegliwości klimakterium
Wymieszać nasiona niepokalanka i owoce głogu w równych ilościach. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, parzyć 15 minut. Pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki.

Herbatka na PMS
Wymieszać suszone liście niepokalanka i brzozy  w równych ilościach. Łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku, parzyć 10 minut. Pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki na kilka dni przed spodziewaną miesiączką.

Winko odmładzające
100 g rozdrobnionych nasion zalać butelką dobrego, czerwonego wina gronowego. Odstawić na miesiąc w ciemne miejsce od czasu do czasu wstrząsając. Po przecedzeniu pić po kieliszku 100 ml raz dziennie przez miesiąc. Winko działa odmładzająco, pomaga w dolegliwościach okresu przekwitania, wzmacnia serce, poprawia krążenie mózgowe i w kończynach.

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: