Widłak goździsty regeneruje wątrobę i pomaga w wielu schorzeniach

Widłak goździsty [lycopodium clavatum] jest wiecznie zieloną rośliną z wyglądu przypominającą mech.  Od mchów odróżniają go kłoski z żółtymi zarodnikami. Występuje w klimacie umiarkowanym na całym świecie w lasach i torfowiskach. Preferuje gleby kwaśne, bogate w krzemionkę.

Nazwa botaniczna wywodzi się z greki i oznacza kudłate łapy wilka. W Polsce znany pod nazwami widłak babimór, wilcza lub niedźwiedzia łapa, kołtun leśny, włóczęga, czołga. Jak można wywnioskować z nazwy, roślina ma ciekawy kształt.

Widłak goździsty regeneruje wątrobę, pomaga przy stanach zapalnych

Główne pędy pełzają po ziemi. Bardzo wolno rosną, osiągnięcie długości metra może zająć około 30 lat.

Z płożących się pędów wyrastają wyprostowane, miękkie w dotyku łodyżki zakończone długimi kolcami trójkątnych przylistków otoczone licznymi zarodnikami. Widłak nie kwitnie, rozmnaża się poprzez zarodniki, które dojrzewają od lipca do września. W okresie rozrodczym wydzielany jest charakterystyczny pył.

Widłak goździsty dawniej i dziś

Widłak goździsty stosowano w medycynie od średniowiecza.

Pył zarodnikowy zwano „mąką czarownic” stosowano w medycynie ludowej w zaburzeniach pracy wątroby, żołądka, dróg moczowych, dnie moczanowej. Jako środek moczopędny, przeczyszczający, przeciwskurczowy i uspokajający. Chorym na zatrzymanie moczu, w nieżytach pęcherza i kamicy nerkowej aptekarze sporządzali tzw. emulsję likopodium. Tradycyjna medycyna chińska do dziś zaleca napary z widłaka na słabą pamięć.

W starych zielnikach opisują działanie rośliny m.in Syreniusz, Marcin z Urzędowa, ks, botanik Jan Kluk. Widłak stosowano jako środek wymiotny, w celu zrzucenia „wszelkiej tru­cizny”. Syreniusz zalecał odwar z widłaka wraz z winem przeciw kamieniom nerkowy, a przy podagrze okłady z parzonego ziela. Gałązki włożone do kołyski ma chronić dziecko od „wszelkiej niemocy”.

Dziś stosuje się do użytku zewnętrznego na liszaje, egzemy, podrażnienia skóry i w zasypkach dla niemowląt. Zarodniki widłaka mają działanie osuszające, dezynfekcyjne i osłaniające.

widłak goździsty lecznicze działanie wątroba

 

W homeopatii lycopodium clavatum jest jednym z ważniejszych leków konstytucyjnych o długim, głębokim działaniu. Stosuje się, u osób o określonym typie konstytucyjnym fizyczno-psychicznym: nadmiernie wrażliwym, o zmiennych nastrojach, z zaburzeniami metabolicznymi, dolegliwościami przewodu pokarmowego, wątroby i układu moczowego.

Widłak ze względu na łatwopalność w przemyśle zwany „siarką roślinną”. W przemyśle używa się do produkcji fajerwerków. Dawniej w fotografii używano go do wywoływania błysków aparatu.

Widłak goździsty właściwości lecznicze

Widłak jest pod częściową ochroną. Wolno ścinać tylko kłoski z zarodnikami. Zresztą inny sposób zbierania niemożliwy. Kłoski z zarodnikami zbiera się, kiedy zaczynają dojrzewać czyli żółknąć. Należy delikatnie nad pudełkiem ściąć nożyczkami kłosek, bo inaczej cały proszek zarodnikowy się rozsypie.

 

widłak goździsty właściwości

 

Z uzyskanym proszkiem trzeba obchodzić bardzo ostrożnie, gdyż byle iskierka wystarczy by wywołać ogień. Suszy się w temperaturze do 30ºC.  Rozkłada cienką warstwą na papierowych arkuszach suchym pomieszczeniu wolnym od przewiewów. Po wysuszeniu trzeba delikatnie wytrząsnąć zarodniki, przesiać je kilkakrotnie przez gęste sito i umieścić w papierowych torbach.

Niedojrzałe zarodniki zawierają kwasy organiczne, ok 50% tłuszczów, żywice, olejki eteryczne i alkaloidy, z których główne to likopodyna, klawatyna i klawotoksyna.

Księgi zielarskie zalecają widłak:
 • chorym na artretyzm i reumatyzm, nawet w stadium deformacji stawów
 • przy schorzeniach układu moczowego
 • piasku w nerkach, kolkach nerkowych
 • uszkodzeniach i niewydolności wątroby
 • stanach zapalnych wątroby, marskości, nowotworach
 • bólach i schorzeniach jąder
 • hemoroidach
 • nadciśnieniu
 • chorobach skóry
 • w odleżynach u obłożnie chorych
 • bolesnych kurczach stóp i łydek

widłak goździsty właściwości lecznicze przepisy

Jeżeli ktoś z kręgu waszych znajomych cierpi na marskość wątroby. Nawet gdy przypadek jest beznadziejny, dodajcie choremu otuchy i zwróćcie uwagę na nasz widłak. Widłak zawiera rad i jest tak ważny w przyrodolecznictwie. Nawet ci, którzy cierpią na złośliwe nowotwory wątroby, mogą mieć nadzieję na poprawę stanu zdrowia. Pisała Maria Treben

 

Widłak goździsty przepisy lecznicze
Herbatka z widlaka

1 łyżeczkę widłaka zalewamy szklanką wrzątku, krótko zaparzamy 2-3 minuty. Pije się na czczo małymi łykami, pół godziny przed śniadaniem.

W wypadku marskości wątroby i złośliwych nowotworów pije się 2-3 szklanki dziennie między posiłkami. Pierwszą na czczo. Dodatkowo robi okłady na wątrobę: 200 g suszonego ziela wkłada do płóciennego woreczka. Mocuje na chorym miejscu i nosi kilka godzin.

Odleżyny

Otwarte rany posypuje się delikatnie zarodnikami widłaka. Już po pierwszym zabiegu chory odczuwa ulgę.

Okłady na bóle i skurcze

Woreczek płócienny wypełniamy widłakiem i zaszywamy w poduszeczkę. Przykładamy na noc w bolące miejsca. Po pierwszym zabiegu już nastąpi poprawa. Przy zapaleniu nerwu trójdzielnego ze skurczami dodaje się macierzankę, krwawnik i rumianek.

Kamica nerkowa
 • 25 g widłaka goździstego
 • 30 g strąków fasoli
 • 25 g nasion pietruszki
 • 20 g przytulii
 • 30 g rdestu ptasiego
 • 20 g dziurawca

2 czubate łyżki mieszanki zalewa się szklanką wrzątku. Parzy pod przykryciem 15 minut. Po przecedzeniu pije po szklance o 6.00 i 17.00

5 2 votes
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mateuszzz
mateuszzz
1 miesiąc temu

Czy to normalne ze herbatka po 30min parzenia nie ma prawie koloru? w smaku tez prawie nic nie czuć.

%d bloggers like this: