Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Dawne receptury, Leki z sadu i ogrodu, Medycyna ludowa, Porady babuni, Przepisy, Przyprawy, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zdrowie na talerzu, Zioła, Ziołowe przepisy

Maść laurowa i domowe remedia sprzed wieków

Maść laurowa z liści przepis

Laurowa maść, olejek i rozmaite mikstury stale gościły w domowych apteczkach jako remedium na powszechne bolączki. Od niepamiętnych czasów z mocy liści i owoców wawrzynu korzystano w kuchni, medycynie, rytuałach magicznych uwalniających od zła i negatywnych energii.

W starożytności wawrzyn szlachetny był symbolem triumfu i sławy. Głowy zwycięzców przyozdabiano wieńcami laurowym, co było najwyższym wyróżnieniem. Stąd łacińska nazwa Laurus Nobilis. Wierzono, że w drzewo nigdy nie uderza piorun, chroniąc domy w sąsiedztwie.

drzewo wawrzyn szlachetny laur

Wawrzyn to wiecznie zielony krzew lub drzewo typowe dla obszaru śródziemnomorskiego. Dzięki rozprzestrzenianiu nasion przez ptaki żywiące się owocami i liczne odrosty tworzy krzewiaste zarośla zwane Lauretum. Drzewa laurowe sadzi się w parkach, ogrodach, alejkach przez wzgląd na dekoracyjny wygląd i aromatyczny zapach.

Na terenach rodziny mojego męża rosły potężne wawrzyny. Przez pokolenia ich liście i jagody wykorzystywano do przyrządzania domowych lekarstw. Niektóre receptury zachowały się do dziś.

Właściwości liści i owoców

Siła wawrzynu tkwi  w kombinacji olejków lotnych o bogatym składzie.  Świeże liście mają gorzki, intensywny smak i ostry korzenny aromat. W miarę ich wysychania kolor blaknie, smak staje się słodszy, zapach delikatnieje, staje się podobny do tymianku i oregano.

 

W składzie są olejki lotne, garbniki, goryczki, terpeny, kwasy tłuszczowe,  liczne związki przeciwutleniające. Minerały: wapń, żelazo, fosfor siarka. W jagodach jest wyższe stężenie olejków (3%), w liściach 1.3%. Ponadto kwas octowy, cyneol (30-50%), geraniol, limonen, pinen, terpinen. Najważniejsze kwasy tłuszczowe: laurynowy, oleinowy, linolowy, palmitynowy.

Działanie: odtruwające, antyoksydacyjne,  gojące, trawienne, wiatropędne, moczopędne, napotne, wykrztuśne, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwcukrzycowe, przeciwreumatyczne, przeciwbólowe.

Stres: Laurowa herbatka łagodzi stany lękowe, obniża poziom kortyzolu u osób żyjących w permanentnym stresie.[1]. Liście przechowywane w całości, w szczelnych naczyniach bez dostępu światła zachowują aromat i właściwości do 2 lat.

Laurowe lekarstwa
Wykorzystywany w kuchni liść laurowy jest naturalnym konserwantem do marynat, kiszonek i soli smakowych. Obłożone nim na talerzu sery i wędliny  dłużej zachowują świeżość.
herbatka z liści laurowych
W medycynie ludowej napary, wywary i nalewki z wawrzynu do dziś stosuje się jako środek trawienny, przeciwzapalny i napotny. Herbatka z cynamonem reguluje cukier we krwi i wspomaga odchudzanie. Ryż ugotowany z liśćmi hamuje biegunki, łagodzi dolegliwości jelit. Pół szklaneczki wina zagotowanego z liśćmi natychmiast łagodzi ból zestresowanego żołądka.  Moczenie stóp w wywarze listków z solą stosowano na obrzęki, słabe krążenie, zmęczenie i grzybice.  Z jagód i liści wyrabia się olejki i maści łagodzące różnego rodzaju bóle.
Maść laurowa

Pierwszy krok macerat olejowy:
Garść suchych listków posiekać i na drobno utrzeć w moździerzu. W misce  skropić lekko alkoholem, po kwadransie niecałym pół szklanki oliwy z oliwek. Naczynie wstawić do kąpieli wodnej. Podgrzewać godzinę na małym ogniu, po wystudzeniu przecedzić staranie przez drobne sitko. Część olejku można zachować do pielęgnacji ciała i włosów.

Maść laurowa z liści przepis

 

Teraz maść laurowa: 
Odmierzyć do słoiczka 50 ml maceratu olejowego (resztę zachować do zużycia). Dorzucić 5 g rozdrobnionego wosku pszczelego. Podgrzewać mieszaninę w kąpieli wodnej aż wosk się rozpuści.  Zdjąć z ognia, ostudzić mieszając. Na koniec można dodać po 5 kropli kropli olejków eterycznych: laurowego, lawendowego lub rozmarynowego.  Ponad rok maść zachowa aromat, wartości i właściwości.

Skutecznie łagodzi bolesne napięcia, rozgrzewa mięśnie, poprawia krążenie, łagodzi bóle stawów i tkanek miękkich. Przy przeziębieniu i kaszlu wsmarowuje się w plecy i klatkę piersiową.

Olejek laurowy

Olejek laurowy z liści pomaga zachować nawilżenie w skórze i tkankach. Można stosować do olejowania osłabionych włosów, przy łupieżu. Dodawać do kremów i balsamów.  Ciepły, korzenny zapach rozgrzewa, poprawia nastrój i oddala depresję.  Stare przekazy mówią, że na głębszym poziomie wzmacnia naszą podstawę, kręgosłup, podnosi poczucie własnej wartości, odwagi i pewności siebie. Nie bez powodu głowy zwycięzców ozdabiano wieńcem laurowym.

laurowa maść olejek właściwości zapomniane receptury

 

Silniejsze i bardziej wszechstronne działanie ma olejek laurowy z jagód wawrzynu. Bogaty w przeciwutleniacze, witaminy C, E, związki o działaniu przeciwzapalnym i regenerującym. Od wieków jest głównym składniki mydła Aleppo, słynącego na całym świecie z wyjątkowych, cudownych właściwości. Mydełka dostępne na naszej stronie TUTAJ.

Olejek laurowy właściwości

Olejek laurowy można zrobić domowym sposobem. Jest to proces, wymagający cierpliwości, lecz gwarantuje 100% jakość. jakość. Pół kilograma jagód to około 25 ml czystego olejku.

Olejek laurowy z jagód przepis

Dojrzałe owoce wawrzynu z grubsza rozdrabniam, zalewam wodą nad powierzchnię. Gotuję około pół godziny na małym ogniu. Odlewam wodę, ubijam tłuczkiem jagody w garnku i mocno wyciskam. Odstawiam na dobę, dwie aż zbierze się na powierzchni gęsta, brązowo zielona ciecz.

Laurowa maść jak zrobić przepis

Łyżą zbieram olej do rondelka i  podgrzewam na małym ogniu by odparować resztki wody. Stopniowo tłuszcz nabiera intensywnej zielonej barwy. Sucha pasta z jagód przykleja się do spodu garnka, ale gdy przechylimy widać gęsty tłuszcz. Po usunięciu zanieczyszczeń pozostaje gęsty, czysty olejek laurowy o bardzo intensywnym aromacie.

Tradycyjnie stosuje się na
  • Oparzenia, trądzik , wrzody, ropnie, ciemieniuchę, trądzik, egzemę, łuszczycę, grzybice i wysypki alergiczne.
  • Jako kosmetyk głęboko oczyszcza, odświeża, odmładza, spłyca zmarszczki, koi i regeneruje skórę.
  • Odżywia i wzmacnia włosy, reguluje wydzielanie sebum, usuwa łupież.
  • Jest doskonałym składnikiem mydeł, kremów, maści rozgrzewających, przeciwbólowych i regenerujących nerwy.
  • Olejek laurowy z liści lub jagód można wykorzystać do olejowania osłabionych włosów, wypadających, z łupieżem, stanami zapalnymi
Odmładzający tonik laurowy z liści

W 1/2 litra wody zagotować 5 liści, odstawić pod przykryciem do wystudzenia i przecedzić. Nakładać wieczorami na oczyszczoną twarz. Ma działanie zmiękczające, nawilżające, zapobiega wysuszaniu cery i uelastycznia. Działa antystresowo na tkanki, usuwa niepokój, nerwowość i napięcie mięśni.

Laurowa odżywka  dla włosów

Do 250 ml wody wrzucić 5 liści. Doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu 20 minut, odstawić pod przykryciem do wystudzenia i przecedzić. Przelać do butelek ze spryskiwaczem, spryskiwać po umyciu włosów masując, nie spłukiwać. Dotlenia skórę głowy, pobudza wzrost włosów, wzmacnia je, przywraca blask i eliminuje łupież.

W starym zeszycie znalazłam sposób na wszy. Zalać pół garści (ok. 50 g) liści dwoma szklankami wody. Gotować na małym ogniu do zmniejszenia płynu, po wystudzeniu przecedzić. Płyn wmasowuje się w skórę głowy nawilżając całe włosy, okręca ręcznikiem na 3 godziny i zmywa.

magiczne liście laurowe okadzanie

Spalanie liści laurowych oczyszcza pomieszczenia, odpędza złe moce i przywraca domową harmonię. Po więcej przepisów i porad zapraszam do moich książek: „Sekrety Zdrowia” trzy tomiki ” Tajemnice ziół – zapomniana wiedza” oraz „Zbalansuj system system nerwowy holistycznie„.  Link do wszystkich tytułów TUTAJ. Idealne na świąteczny prezent
B. della Porta

sekrety zdrowiazbalansuj system nerwowy holistycznie Bogusława della Porta

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments