Medycyna ludowa, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła, Ziołowe przepisy

Korzeń mniszka na pomoc wątrobie – przepisy zielarskie

korzeń mniszka właściwości przepisy

Korzeń mniszka lekarskiego [Taraxaci Radix] sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości wątroby. Przede wszystkim wspiera wydzielanie żółci i stymuluje jej przepływ, co wymiernie wpływa na poprawę procesów trawiennych.

korzeń mniszka właściwości przepisy

Korzeń mniszka wykopuje się wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy roślina zgromadzi soki i energię potrzebną do zimowania. Należy je Oczyścić, umyć w zimnej wodzie, można na drobne kawałki. Rozłożyć cienką warstwą do zwiędnięcia, aż przestanie wydzielać sok po nacięciu. Następnie dosuszyć w  suszarce bądź piekarniku rozgrzanym do 40–50°C. Przechowywać w papierowych torbach.

Korzeń mniszka lekarskiego

Mniszki [Taraxacum officinale] mają mocne korzenie, którymi przebijają się przez twarde podłoże sięgając głęboko po składniki odżywcze. Cechuje je ogromna siła, moc i żądza życie, które przekazują człowiekowi. Gorzki smak liści i korzeni pobudza cały przewód pokarmowy, stymuluje wydzielanie soków trawiennych. Podczas gdy ziele działa bardziej moczopędnie, energia korzenia skoncentrowana jest na wątrobie i drogach żółciowych.

suszony korzeń mniszka

Medycyna orientalna, wschodnia i arabska wykorzystuje korzeń wraz z zielem do oczyszczania „brudnej krwi” i wzmacniania funkcji tkankowych przy zażółceniu skóry i błon śluzowych. Głównie w żółtaczce, marskości, zaburzeniu pracy trzustki, trawienia, pasożytach jelitowych i otyłości.

W dawnej Polsce korzeń mniszka wykorzystywano w leczeniu żołądka, dolegliwościach wątroby i dla ogólnego wzmocnienia. Nicholas Culpeper uważał, że mniszek otwiera kanały ciała i odtruwa, wspomaga krew, skórę i narządy trawienne.

Profil energetyczny
Smak: mocno gorzki, (ziele posmak słodki)
Energetyka: chłodzi, osusza,
Tkanki: żołądek, wątroba, śledziona, nerki,
Działanie: usuwa wilgotne ciepło, odtruwa, rozprasza ropnie, guzy, przestraja, energetyzuje, odpręża, przywraca równowagę yin-yang

Korzeń mniszka lekarskiego skutecznie i bezpiecznie pobudza pracę wątroby. Zwiększa przepływ żółci i aktywność hepatocytów. Pomaga  w oczyszczeniu wątroby ze szkodliwych związków, ale nie mówimy tu o agresywnym detoksie. Metodycznie, stabilnie, delikatnie dba o wyrzucenie tego, co potrzeba nie naruszając delikatnej równowagi.

Wraz z częściami naziemnymi jest typowym trawiennym środkiem przestrajającym. Działa na pełen zakres metabolizmu: przyswajanie, wchłanianie i wydalanie ze wskazaniem na wątrobę, układ pokarmowy i nerki. Wzmocnienie wątroby szybko przynosi widoczne efekty, poprawia się trawienie, wygląd skóry, odświeża cera, pojawia w oczach blask.

korzenie mniszków kiedy wykopywać

Korzeń mniszka wspiera również równowagę hormonalną. Część „odpadów”, które wątroba musi przetworzyć to „zużyte” hormony, które trzeba usunąć z organizmu. Wskazany dla osób, które mają za dużo gorąca – rozdrażnionych, rozgorączkowanych, z „przegrzanymi” tkankami, głównie wątrobą. Usuwa nadmiar wilgotnego gorąca, chłodzi ogniste emocje, zmniejsza toksyczność krwi.

Korzeń mniszka ma bardzo gorzki smak.  Zdecydowanie wysusza, może wywołać suchość w ustach, oczu i nadwrażliwość płata czołowego. Przy nadmiernym spożyciu wychłodzić żołądek i osłabić ogień trawienny.

Co mówi nauka?

Korzeń mniszka lekarskiego zawiera inulinę, goryczki, triterpeny, fitosterole, inulinę, karotenoidy, flawonoidy. Bogaty w sole potasu, magnezu i krzemu. Działanie: żółciotwórcze, żółciopędne, moczopędne,  detoksykujące, trawienne, tonizujące, rozkurczowe, przeciwutleniające, przeciwgrzybicze, przeciwnowotworowe.

Przynosi dwojakie korzyści dla układu trawiennego. Zawarta w korzeniu inulina stymuluje rozwój przyjaznej mikroflory, nie podnosi cukru we krwi. Goryczki pobudzają wydzielanie soków trawiennych, usuwają toksyczne odpady i tonizują wątrobę i układ pokarmowy. Zastosowania:

  • Słabe wydzielanie i przepływ żółci
  • Schorzenia woreczka żółciowego i wątroby, marskość, żółtaczka. Po przebytym wirusowym zapaleniu wzmacnia i odbudowuje narząd.
  • Zaburzenia przemiany materii, wysoki poziom cukru, trójglicerydów, markerów wątrobowych
  • Początki kamicy, otyłość,
  • Pomocniczo zaburzenia hormonalne, menopauza, PMS

Badania wykazały, że wyciągi alkoholowe z korzenia mniszka wspierają leczenie chorób nowotworowych, m.in wątroby, krwi, trzustki [1]. Korzeń mniszka jest na ogół dobrze tolerowany i bezpieczny w użyciu.

Korzeń mniszka przepisy

Najprościej jest spożywać 3 razy dziennie odrobinę sproszkowanego korzenia (na końcówce łyżeczki) i popijać wodą. Spowoduje to delikatne, łagodne oczyszczanie. Szkodliwe związki powoli, systematycznie będą wydalane razem z potem i moczem.

Herbatki 

Łyżeczkę, suszonego, rozdrobnionego korzenia zalać 250 ml wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 15 minut. Pije się rano i wieczorem szklankę naparu. Odwar: 2 łyżki surowca zalać  0,5 gorącej wody. Gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5-10 minut. Odstawić na kwadrans i przecedzić. Pije się pół szklanki 2-3 razy dziennie przed jedzeniem. Czas kuracji 6-8 tygodni. Odtruwa, działa żółciopędnie, poprawia trawienie i przemianę materii.

herbatka mniszkowa

Winko mniszkowe

30-40 gr rozdrobnionych korzeni zalać butelką białego, gronowego wina. Pozostawić na 2 tygodnie, często wstrząsając i przecedzić. Stosuje się łyżkę 2-3 razy dziennie przed jedzeniem dla pobudzenia apetytu, lub godzinę po dla poprawy trawienia [A. Ożarowski]

Nalewka z korzenia mniszka

Objętościowo jedną część rozdrobnionych korzeni zalać 4 częściami wódki. Słoik zakręcić i odstawić w miejsce bez dostępu światła na miesiąc, co kilka dni wstrząsając i przefiltrować. Inny sposób: Wyciśnięty sok ze świeżego korzenia utrwalić 45 proc. wódką, w równych częściach soku i alkoholu. Przy niestrawności stosuje się 4-10 kropli rozcieńczonych w wodzie co godzinę do ustąpienia objawów. Pomocniczo pomaga w dolegliwościach reumatycznych i dnie moczanowej.

nalewka z korzenia mniszka lekarskiego przepis

Na ratunek wątrobie

Na mieszankę wziąć po 3 części korzenia mniszka, arcydzięgla, lukrecji, ziela dziurawca, nasion kopru włoskiego. Po jednej części: babki lancetowatej, płatków nagietka, krwawnika. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, zaparzać pod przykryciem pół godziny.  Pije się małymi łykami 2-3 razy dziennie między posiłkami.

Mieszanka żółciopędna

Wymieszać po 50 g rozdrobnionych korzeni cykorii i mniszka, po 25 g liści mięty pieprzowej, ziela drapacza i rozdrobnionych w moździerzu owoców kopru włoskiego. Pół mieszanki zalać 2 szklankami ciepłej wody, postawić pod przykryciem na parze na 30 minut. Odstawić na kwadrans i przecedzić do termosu. Pije się pół szklanki 3 razy dziennie przed posiłkiem jako środek rozkurczowy, żółciopędny i przeciwzapalny na drogi żółciowe, dla pobudzenia wydzielania soków trawiennych.

Kamica żółciowa

Zmieszać po 50 g kwiatów kocanki, korzenia mniszka i cykorii podróżnika. Zalać 3 szklankami wody 3 łyżki mieszanki, zagotować. Parzyć kwadrans pod przykryciem. Popija się małymi łykami cały dzień.

Oczyszczanie organizmu

Wymieszać korzeń mniszka, kłącze perzu i kocankę. Zalać 4 szklankami wody 3 łyżki mieszanki, doprowadzić do wrzenia. Odstawić na kwadrans do naciągnięcia. Pije się ciepłe cały dzień.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments