Artykuły, Ciekawostki, Harmonia duszy i ciała, Nauka

Niedobór snu powoduje, że mózg zjada sam siebie

Niedobór snu powoduje, że mózg zjada sam siebie

Niedobór snu powoduje, że mózg zjada się sam siebie pokazują najnowsze badania. Przewlekły niedobór snu wywołuje nadmierną aktywność mechanizmu samoczyszczenia mózgu, co prowadzi do niszczenia zdrowych komórek. Wszystko za sprawą komórek glejowych.

Czym są komórki glejowe?

Te o zmiennym, gwiaździstym kształcie komórki wykształcają się w momencie formowania mózgu w życiu płodowym. Zasiedlają każdy jego zakątek i stają się jego strażnikami.
Jako pierwsze reagują na każdy uraz głowy, tworzą osłonki mielinowe, oczyszczają mózg ze zbędnych odpadów i pełnią wiele innych funkcji by mózg prawidłowo pracował.
Nowe badania pokazały inną zaskakującą właściwość: zjadają zdrowe komórki mózgowe myszy, u których  sztucznie wywołano niedobór snu. Naukowcy przypuszczają,  że prawdopodobnie tak samo u człowieka.

komórki mózgowe niedosypianie, brak snu

Niedobór snu a aktywność komórek glejowych

W badaniach wzięto pod obserwację dwa rodzaje komórek glejowych:

  • Ogrodników neuroprzekaźników – atrocyty.
    Identycznie jak ogrodnicy przycinają krzewy tak astrocyty oczyszczają synapsy z nieużywanych, niepotrzebnych bitów impulsów by utrzymać porządek i wydajność „okablowania”.
  • Komórki śmieciarzy
    Te komórki mikrogleju nieustannie przeszukują mózg w poszukiwaniu zużytych komórek, pozostałości po obumarłych fragmentach tkanek i patogenów.

Odkryto, że obydwa rodzaje komórek glejowych nadprogramowo niszczą komórki u zmęczonych niedoborem snu myszy.

Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy, że części synaps [miejsc gdzie impuls nerwowy przeskakuje z jednej komórki na drugą]  są dosłownie zjadane przez astrocyty  tam gdzie wystąpił niedobór snu. W pewnej części przycinanie dotyczyło największych synaps: używanych, dojrzałych połączeń. Nadaktywność komórek mikrogleju jest niepokojąca, ze względu na fakt że zjawisko to obserwuje się u osób z chorobami neurodegeneracyjnymi mózg m.in Alzheimera – mówią włoscy naukowcy.  Źródło 

Zakładając, że wyniki badań na myszach dotyczą również nas powinniśmy bezwzględnie się wysypiać. Zarwane noce zaburzają proces regeneracji i naprawy. Przez cały dzień tkanki i organy wysyłają komunikaty do mózgu co należy naprawić. Dopiero podczas głębokiego, zdrowego snu mózg ma możliwość się tym wszystkim zająć.

Niedobór snu powoduje, że mózg zjada sam siebie

Konsekwencje niedosypiania

Zarywane noce osłabiają organizm, zaburzają pracę hormonów i zmieniają całą biochemię. Już wcześniej udowodniono, że  niedobór snu przyczynia się do :

  • spowolnienia procesów myślowych i osłabienia koncentracji
  • szybszego starzenia
  • przybierania na wadze
  • bólów głowy, migren
  • obniżenia płodności i libido
  • depresji
  • obniżenia i na ból i stres
  • osłabienia jelit i problemów trawiennych
  • obniżenia odporności
  • zwiększenia ryzyka nowotworów i chorób przewlekłych

Nie bez powodu ajurweda od tysięcy lat uznaje bezsenność obok zaparć za najbardziej groźny objaw wymagający natychmiastowej diagnozy i leczenia.
Nie przez podawanie pigułek nasennych czy leków na wypróżnianie. Priorytetem jest znalezienie pierwotnej przyczyny i niezwłoczne jej wyeliminowanie.

Bogusia della Porta

5 3 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
4 lat temu

Czy mogę pozwać mojego pracodawcę za brak poinformowania mnie o tak dużym ryzyku dla zdrowia? Przez 20 lat pracuję w trybie zmianowym i zarywam nocki.

Beata
Beata
4 lat temu

Ja pracuję w trybie 5 zmianowym. To dopiero jest huśtawka dla organizmu.