REKLAMA

Unikaj łososia hodowlanego jak ognia

Wszyscy wiemy, że łosoś jest jedną z najzdrowszych ryb, nie tylko ze względu na wysoką zawartość kwasów Omega-3 i Omega-6, ale także witamin z grupy B, A, D i E oraz pierwiastków takich jak cynk, potas, selen, jod, ponadto zawiera niewiele kalorii więc jest idealny przy dietach odchudzających.

Łosoś hodowlany i dziki

To prawda – pod warunkiem, że to jest łosoś dziki  –  a nie hodowlany! 

Łososie norweskie są hodowane na fermach, ryby tuczy się w klatkach zanurzonych w wodach fiordów. Karmione są paszą, aby się opłacało – najtańszą zwierającą m.in. odpady zwierzęce – wieprzowinę, kurczaki, ryby do tego wzbogaconą antybiotykami, barwnikami typu np. Salmo Fan aby uzyskać pomarańczowy kolor mięsa i innego rodzaju chemią. Ponieważ miejsca hodowlane nigdy nie są czyszczone,  na dnie zalega olbrzymia ilość odchodów i martwych, zmutowanych ryb, do tego jest olbrzymie zagęszczenie,  więc taka farma to wylęgarnia chorób i pasożytów.

Szacuje się że ponad 600.000 ryb hoduje się w „zupie” pełnej śluzu, ekskrementów, chemii i patogenów źródło 1  źródło 2 , które trafiają do oceanów i supermarketów. Ryby rodzą się zmutowane, zniekształcone, z widocznymi nowotworami, otwartymi pyszczkami – ale to nie problem dla producentów  – obcina się łebki  lub wycina miejsca chorobowo zmienione i ryba trafia do sprzedaży.

 

 

dioksyny w produktach

Zawartość dioksyn w niektórych produktach, źródło Komisja Regulacji EU

Lekarze norwescy ostrzegają przed jedzeniem tych ryb, szczególnie by łososia nie jadły kobiety w ciąży i aby nie podawać dzieciom, ze względu na dużą zawartość niebezpiecznych toksyn, najwięcej toksyn zawiera tłuszcz (białe smugi).

Naukowcy po zbadaniu zawartości toksyn podali do mediów  : „Należy unikać łososia hodowlanego jak ognia.”

Przeczytaj także:

Najgorsza ryba, którą możesz jeść

Jakby tego było mało, koncerny farmerskie lobbują aby UE zwiększyła dziesięciokrotnie dopuszczalność  pestycydu Endosulphan w paszy. Jest to pestycyd zakazany w wielu krajach ze względu szkodliwość dla zdrowia.

 

Łosoś toksyny

Chciwość koncernów niszczy nie tylko ludzkie zdrowie, ale jest ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, ryb, ptaków i zwierząt morskich, które zaplątują się w sieci na farmach.

foka w sieci

 

TU możesz podpisać petycję przeciwko dalszemu rozprzestrzenianiu norweskich farm na świecie

Jak odróżnić łososia dzikiego od hodowlanego – przede wszystkim jest droższy, mniejszy, mniej tłusty, mięso zwarte – najczystszy pochodzi z Alaski.

 

łosoś dziki Alaska

Łosoś norweski jest najbardziej toksycznym pokarmem na świecie. 

REKLAMA

Przeczytaj także...

loading...
 • http://zyciepodpalmami.pl/ Catherine Sophie

  Straszne ale prawdziwe. Dziki łosoś nie ma z tym hodowlanym prawie nic wspólnego. Smak zupełnie inny. Cena zaporowa, ale nie warto oszczędzać – lepiej spożywać coś lokalnego, a takie rzeczy zostawić na specjalne okazje

 • http://szybkotaniosmacznie.com

  Fuj! Tylko jak odróżnić łososia z fermy od dzikiego?
  Fakt trzeba zapłacić więcej, ale nie mam ochoty na jedzenie całej tablicy mendelejewa 😉

  • Agata

   Niestety dziki alaskanski jest w smaku gorszy poniewaž jest chudszy

 • Drwina

  Leki produkowane przez firmy farmaceutyczne są bardziej zabójcze (chemia !!!) niż te łososie. I co z tego ? Many, many, many….

 • Gosc

  Nie wiem jaka cena za dzikiego ale w biedronce jest hodowlany

 • Pan Vapniak

  A łosoś ATLANTYCKI? Kilka razy zobaczyłem taką nazwę na opakowaniu?

  • sekretyzdrowia

   to zależy, jeśli jest dziki to ok.

   • klein.wit.visje

    Woda ta sama, co nie?

  • fclp

   łosoś atlantycki a z boku karteczka że wyprodukowane w norwegii więc chyba średnio

  • janko56

   Łosoś Atlantycki tak na prawdę nie jest łososiem, to jest tylko nazwa handlowa, w środku jest gorsza jakościowo i tańsza ryba przeważnie Pollock po polsku Mintaj.

 • vvvf

  Mow za siebie. Nie oceniaj ludzi i nie pisz, ze kogos nie stac, bo mozesz sie zdziwic

 • Gosia

  Ja ostatnio kupiłam mrożone filety pod nazwą „Filety z dzikiego łososia pacyficznego” w sieci Aldi i jeśli wierzyć opisom na opakowaniu to jest złowiony w Pn-Wsch. lub Pn-zach. Oceanie Spokojnym. Aha, kolor rzeczywiście taki jak łososia dzikiego przedstawionego na filmie (mniej pomarańczowy, cieńszy i nie tak tłusty). W smaku dobry (zapach bardziej rybny). Po obejrzeniu powyższych materiałów filmowych norweskiego już na pewno nie kupię…

 • romus

  to jest wszystko chore , takie głupie gadanie , już naprawdę komu wierzyć komu nie … jeść normalnie i głupot nie słuchać i nie czytać … wszystko złe wszystko oszukane … ludzie dajcie spokój … to tak ja przeżyłem już chyba KONIEC ŚWIATA RAZY 10
  co jakiś czas jakieś fałszywe proroctwa … najpierw przed 2000 rokiem parę razy później po 2000 roku i wszystkie pewne … CI CO TAK PRZEPOWIADALI TO TAK JAK Z TYM ŁOSOSIEM 100 PROCENT PRAWDY HA HA
  żyć i zająć się dziećmi swoimi i swoimi sprawami

 • Paweł

  Mieszczą się w normach przy jednorazowym spożyciu porcji (227 gram bodajże). Jeżeli jadłbyś codziennie taką porcję to skutki po kilku latach byłyby widoczne :/ Nistety.

  • Galbzdr

   Dioksyny, dioksyny, dioksyny. Jeszcze żaden człowiek nie umarł w wyniku zatrucia dioksynami. Nie są nawet znane dawki śmiertelme dla człowieka. Wiktor Juszczenko miał przekroczoną normę we krwi 20 tys. razy. I co? I nic. Przy tej potężnej dawce trucizny ma tylko zmiany skórne. To wszystko.

 • Pete

  Marine Harvest ma farmy w 19 miejscach na świecie. Nie tylko w Norwegii.
  Marine Harvest posiada farmy łososia w 19 krajach, m.in. w Norwegii, Szkocji, Kanadzie, Chile, USA i Irlandii. W Norwegii po prostu tylko mniej ryb jest w klatkach.

 • Marco 7

  A czy ktoś z piszących zastanowił się jakie mamy czyste oceany czy morza? W tych wodach również nie brakuje fekaliów, chemikaliów i innych brudów oraz trucizn wyrzucanych ze statków i spływających rzekami ścieków, albo na złomowisku statków powyżej Murmańska, gdzie licznik geigera już nie wyrabia ze skalą, jak się tam dochodzi do wybrzeża!

 • Agata

  Na bio bazarze na Żelaznej

 • Michał

  Jeżeli ktoś pisze, że łosoś norweski ma intensywniej wybarwione mięso to jest chyba pozbawiony rozumu. Otóż jest zupełnie odwrotnie-to dzikusy mają piękniejszą i intensywniejszą barwę. To się tyczy nawet dziko żyjących pstrągów potokowych. Wszystko zależy od pokarmu, a tego nie brakuje w morzach i w wodach płynących, aby dzikie ryby chełpiły się prawdziwym łososiowym wybarwieniem.

 • Glabzdr

  Więcej metali ciężkich jest w morzu Północnym i Arktycznym, człowieku. Ponadto pasze stosowane przy tuczu łososia norweskiego pochodzą z ryb odławianych u wybrzeży Ameryki Południowej, a tam są wody bardzo zatrute.

 • Włodzimierz Pańków

  W każdym demokratycznym państwie wybieramy rządy, by w naszym imieniu sprawowały władzę, czyli dbały o porządek i ład w państwie. Omawiany tu łosoś dowodzi, że władza w naszym państwie nie dba o zdrowie wyborców i takich zaniedbań można by przytoczyć znacznie więcej.
  Czy nasza władza jest aż tak marna że nie może sobie poradzić z jakimś parszywym łososiem?

  • sekretyzdrowia

   Władza, jak każda dba tylko o zachowanie władzy

   • klein.wit.visje

    Każda władza dba tylko o zysk. Już w 20 wieku oficjalnie stwierdzono, że nie ma czegoś takiego, jak dobro publiczne i dlatego urzędnicy muszą mieć zachętę, żeby działać dla własnego dobra. Żywność produkuje się, żeby było dużo i tanio, ergo = dużo zarobić. W efekcie się nas po prostu truje, i to czyms, co by się wydawało bardzo zdrowe. Prawdziwi zbrodniarze i kryminaliści siedzą nie w Arabii Saudyskiej tak, jak nam się to próbuje wmówić, ale w naszym i europejskim i amerykańskim parlamencie. Niestety ci sami zbrodniarze odpowiadają za nasze prawo. Nie zdziwię się, jak ten komentarz zginie w eterze.

  • klein.wit.visje

   Każda władza dba tylko o zysk. Już w 20 wieku oficjalnie stwierdzono, że nie ma czegoś takiego, jak dobro publiczne i dlatego urzędnicy muszą mieć zachętę, żeby działać dla własnego dobra. Żywność produkuje się, żeby było dużo i tanio, ergo = dużo zarobić. W efekcie się nas po prostu truje, i to czyms, co by się wydawało bardzo zdrowe. Prawdziwi zbrodniarze i kryminaliści siedzą nie w Arabii Saudyskiej tak, jak nam się to próbuje wmówić, ale w naszym i europejskim i amerykańskim parlamencie. Niestety ci sami zbrodniarze odpowiadają za nasze prawo. Nie zdziwię się, jak ten komentarz zginie w eterze.

 • Piszpanjan

  Najbardziej szkodliwe jest samo życie!!!

  • klein.wit.visje

   Idź się może od razu zabić zamiast truć dupę ludziom, którzy coś chcą zmienić na lepsze

 • Julia Falska

  Łosoś w dobrych sklepach kosztuje ponad 80,- zł za 1 kg bez skóry

 • klein.wit.visje

  To idź się może od razu zabić, zamiast truć dupę ludziom, którzy coś chcą zmienić a lepsze.

REKLAMA
%d bloggers like this: