Unikaj łososia hodowlanego jak ognia

 

Wszyscy wiemy, że łosoś jest jedną z najzdrowszych ryb, nie tylko ze względu na wysoką zawartość kwasów Omega-3 i Omega-6, ale także witamin z grupy B, A, D i E oraz pierwiastków takich jak cynk, potas, selen, jod, ponadto zawiera niewiele kalorii więc jest idealny przy dietach odchudzających.

łosoś dziki

 

To prawda – pod warunkiem, że to jest łosoś dziki  –  a nie hodowlany! (ten na zdjęciu jest dziki)

Łososie norweskie są hodowane na fermach, ryby tuczy się w klatkach zanurzonych w wodach fiordów. Karmione są paszą, aby się opłacało – najtańszą zwierającą m.in. odpady zwierzęce – wieprzowinę, kurczaki, ryby do tego wzbogaconą antybiotykami, barwnikami typu np. Salmo Fan aby uzyskać pomarańczowy kolor mięsa i innego rodzaju chemią. Ponieważ miejsca hodowlane nigdy nie są czyszczone,  na dnie zalega olbrzymia ilość odchodów i martwych, zmutowanych ryb, do tego jest olbrzymie zagęszczenie,  więc taka farma to wylęgarnia chorób i pasożytów.

Szacuje się że ponad 600.000 ryb hoduje się w „zupie” pełnej śluzu, ekskrementów, chemii i patogenów źródło 1  źródło 2 , które trafiają do oceanów i supermarketów. Ryby rodzą się zmutowane, zniekształcone, z widocznymi nowotworami, otwartymi pyszczkami – ale to nie problem dla producentów  – obcina się łebki  lub wycina miejsca chorobowo zmienione i ryba trafia do sprzedaży.

 

 

dioksyny w produktach

Zawartość dioksyn w niektórych produktach, źródło Komisja Regulacji EU

Lekarze norwescy ostrzegają przed jedzeniem tych ryb, szczególnie by łososia nie jadły kobiety w ciąży i aby nie podawać dzieciom, ze względu na dużą zawartość niebezpiecznych toksyn, najwięcej toksyn zawiera tłuszcz (białe smugi).

Naukowcy po zbadaniu zawartości toksyn podali do mediów  : „Należy unikać łososia hodowlanego jak ognia.”

Przeczytaj także:

Najgorsza ryba, którą możesz jeść

Jakby tego było mało, koncerny farmerskie lobbują aby UE zwiększyła dziesięciokrotnie dopuszczalność  pestycydu Endosulphan w paszy. Jest to pestycyd zakazany w wielu krajach ze względu szkodliwość dla zdrowia.

 

Łosoś toksyny

Chciwość koncernów niszczy nie tylko ludzkie zdrowie, ale jest ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, ryb, ptaków i zwierząt morskich, które zaplątują się w sieci na farmach.

foka w sieci

 

TU możesz podpisać petycję przeciwko dalszemu rozprzestrzenianiu norweskich farm na świecie

Jak odróżnić łososia dzikiego od hodowlanego – przede wszystkim jest droższy, mniejszy, mniej tłusty, kolor nie tak intensywny– najczystszy pochodzi z Alaski.

 

łosoś dziki Alaska

Łosoś norweski jest najbardziej toksycznym pokarmem na świecie. 

Przeczytaj także...

loading...
 • http://zyciepodpalmami.pl/ Catherine Sophie

  Straszne ale prawdziwe. Dziki łosoś nie ma z tym hodowlanym prawie nic wspólnego. Smak zupełnie inny. Cena zaporowa, ale nie warto oszczędzać – lepiej spożywać coś lokalnego, a takie rzeczy zostawić na specjalne okazje

 • http://szybkotaniosmacznie.com

  Fuj! Tylko jak odróżnić łososia z fermy od dzikiego?
  Fakt trzeba zapłacić więcej, ale nie mam ochoty na jedzenie całej tablicy mendelejewa 😉

 • Drwina

  Leki produkowane przez firmy farmaceutyczne są bardziej zabójcze (chemia !!!) niż te łososie. I co z tego ? Many, many, many….

 • Gosc

  Nie wiem jaka cena za dzikiego ale w biedronce jest hodowlany

 • Pan Vapniak

  A łosoś ATLANTYCKI? Kilka razy zobaczyłem taką nazwę na opakowaniu?

  • sekretyzdrowia

   to zależy, jeśli jest dziki to ok.

  • fclp

   łosoś atlantycki a z boku karteczka że wyprodukowane w norwegii więc chyba średnio

 • vvvf

  Mow za siebie. Nie oceniaj ludzi i nie pisz, ze kogos nie stac, bo mozesz sie zdziwic

 • Gosia

  Ja ostatnio kupiłam mrożone filety pod nazwą „Filety z dzikiego łososia pacyficznego” w sieci Aldi i jeśli wierzyć opisom na opakowaniu to jest złowiony w Pn-Wsch. lub Pn-zach. Oceanie Spokojnym. Aha, kolor rzeczywiście taki jak łososia dzikiego przedstawionego na filmie (mniej pomarańczowy, cieńszy i nie tak tłusty). W smaku dobry (zapach bardziej rybny). Po obejrzeniu powyższych materiałów filmowych norweskiego już na pewno nie kupię…

 • romus

  to jest wszystko chore , takie głupie gadanie , już naprawdę komu wierzyć komu nie … jeść normalnie i głupot nie słuchać i nie czytać … wszystko złe wszystko oszukane … ludzie dajcie spokój … to tak ja przeżyłem już chyba KONIEC ŚWIATA RAZY 10
  co jakiś czas jakieś fałszywe proroctwa … najpierw przed 2000 rokiem parę razy później po 2000 roku i wszystkie pewne … CI CO TAK PRZEPOWIADALI TO TAK JAK Z TYM ŁOSOSIEM 100 PROCENT PRAWDY HA HA
  żyć i zająć się dziećmi swoimi i swoimi sprawami