REKLAMA .

Unikaj łososia hodowlanego jak ognia

Unikaj łososia hodowlanego jak ognia, dlaczego? Bo to najbardziej toksyczna żywność na świecie.
Wszyscy wiemy, że łosoś jest jedną z najzdrowszych ryb. Dietetycy i lekarze nie mogą się nachwalić. Rzeczywiście łosoś ma wysoką zawartość kwasów Omega-3 i Omega-6 i witamin z grupy B, A, D i E. Także zawiera pierwiastki take jak cynk, potas, selen, jod. Przy stosunkowa niewielkiej ilości kalorii jest idealny przy dietach odchudzających.
To wszystko prawda pod warunkiem że to jest łosoś dziki  –  a nie hodowlany!

łososia dzikiego łosoś norweski hodowlany

Łosoś hodowlany i dziki

Farmy łososia norweskiego

Hodowla łososia norweskiego to barbarzyństwo. Ściśnięte gęsto ryby tyczy się w klatkach zanurzonych w wodach fiordów.  By hodowla się opłacała  krami się je najtańszą paszą z odpadów zwierzęcych m.in kurczaków wieprzowiny. Wzbogaconą antybiotykami, hormonami by szybciej rosły i wszelkiego rodzaju chemią. By uzyskać pomarańczowy kolor mięsa do paszy dodaje się barwniki typu  Salmo Fan . Klatki hodowlane łososia nigdy nie są czyszczone. W związku z tym na dnie zalega zalega olbrzymia ilość odchodów i martwych i zmutowanych ryb. By zapobiegać epidemiom podaje się w sposób ciągły antybiotyki. Kiedy nie pomagają rozpyla się środki odkażające,  który zawierają tak silne stężenie chemikaliów, że wiele osobników nie przeżywa.

Taka farma łososia to wylęgarnia chorób i pasożytów. Plagą są wszy łososia i pasożyty z rodziny Caligidae wżerające się w tkanki ryb. Szacuje się że w takiej to toksycznej „zupie” pełnej ekskrementów, śluzu, patogenów i chemikaliów hoduje się ponad 600.000 ryb źródło 1  źródło 2. które trafiają do oceanów, supermarketów i na stoły.

Ryby rodzą się zmutowane, zniekształcone, z widocznymi nowotworami, otwartymi pyszczkami. Ale to nie problem dla hodowców i producentów . Mutantom obcina się łebki  lub wycina miejsca chorobowo zmienione i łososie trafiają do sprzedaży. Oficjalnie łosoś hodowlany jest najbardziej toksycznym produktem na rynku. Jak podają dane Unii Europejskiej zawiera najwięcej dioksyn i substancji dioksynopodobnych w porównaniu z innymi produktami zwierzęcymi.

dioksyny w łososiu i produktach

Zawartość dioksyn w niektórych produktach, źródło Komisja Regulacji EU

Lekarze norwescy ostrzegają przed jedzeniem tych ryb. Szczególnie ostrzegają kobiety w ciąży i zalecają by łososia nie podawać dzieciom, ze względu na dużą zawartość niebezpiecznych dla zdrowia toksyn.Najbardziej zanieczyszczony toksycznie jest tłuszcz – białe smugi w płatach. Po zbadaniu zawartości toksycznych substancji w rybach naukowcy podali do mediów komunikach: Należy unikać łososia hodowlanego jak ognia.”

Jakby tego było mało, koncerny farmerskie lobbują aby UE zwiększyła dziesięciokrotnie dopuszczalność  pestycydu Endosulphan w paszy. Jest to pestycyd zakazany w wielu krajach ze względu swoją szkodliwość.

Łosoś toksyny

Chciwość koncernów niszczy nie tylko ludzkie zdrowieJest ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, ryb, ptaków i zwierząt morskich, które zaplątują się w sieci na farmach. TU możesz podpisać petycję przeciwko dalszemu rozprzestrzenianiu norweskich farm na świecie.

foka w sieci

Jak odróżnić łososia hodowlanego od dzikiego

Nie trzeba w ogóle rezygnować z łososia. Dziki jest zdrowy. Odżywia się naturalnie – planktonem, glonami i mniejszymi rybami.  Jak odróżnić łososia dzikiego od hodowlanego? Głownie po cenie.  Ten dziko odławiany jest znacznie droższy. Ponadto jest mniejszy i mniej tłusty. Mięso jest bardziej zwarte, sprężyste które czasem rozchodzi się w palcach. Różni się kolorem. Mięso hodowlanego jest bardziej szare, nie ma tak intensywnie różowej barwy. Najlepszy pochodzi z czystych terenów Alaski.

 

łosoś dziki Alaska

Francuski dokumentalista Nicolas Daniel po kilkumiesięcznym śledztwie nakręcił film „Cała prawda o rybach”, gdzie ukazuje przerażającą prawdę i hodowli.

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

45
Dodaj komentarz

avatar
28 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
28 Comment authors
M1982ROmMagdaMarekRobert Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Catherine Sophie
Gość

Straszne ale prawdziwe. Dziki łosoś nie ma z tym hodowlanym prawie nic wspólnego. Smak zupełnie inny. Cena zaporowa, ale nie warto oszczędzać – lepiej spożywać coś lokalnego, a takie rzeczy zostawić na specjalne okazje

http://szybkotaniosmacznie.com
Gość
http://szybkotaniosmacznie.com

Fuj! Tylko jak odróżnić łososia z fermy od dzikiego?
Fakt trzeba zapłacić więcej, ale nie mam ochoty na jedzenie całej tablicy mendelejewa 😉

Agata
Gość
Agata

Niestety dziki alaskanski jest w smaku gorszy poniewaž jest chudszy

Marza
Gość
Marza

i tu się mylisz, łosoś bałtycki oprócz tego ze żyje w niezbyt czystej wodzie, to na dodatek jest na wyginięciu. Świadomi ludzie kupują norweskie.

Drwina
Gość
Drwina

Leki produkowane przez firmy farmaceutyczne są bardziej zabójcze (chemia !!!) niż te łososie. I co z tego ? Many, many, many….

Gosc
Gość
Gosc

Nie wiem jaka cena za dzikiego ale w biedronce jest hodowlany

Pan Vapniak
Gość
Pan Vapniak

A łosoś ATLANTYCKI? Kilka razy zobaczyłem taką nazwę na opakowaniu?

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

to zależy, jeśli jest dziki to ok.

klein.wit.visje
Gość
klein.wit.visje

Woda ta sama, co nie?

fclp
Gość
fclp

łosoś atlantycki a z boku karteczka że wyprodukowane w norwegii więc chyba średnio

janko56
Gość
janko56

Łosoś Atlantycki tak na prawdę nie jest łososiem, to jest tylko nazwa handlowa, w środku jest gorsza jakościowo i tańsza ryba przeważnie Pollock po polsku Mintaj.

vvvf
Gość
vvvf

Mow za siebie. Nie oceniaj ludzi i nie pisz, ze kogos nie stac, bo mozesz sie zdziwic

Gosia
Gość
Gosia

Ja ostatnio kupiłam mrożone filety pod nazwą „Filety z dzikiego łososia pacyficznego” w sieci Aldi i jeśli wierzyć opisom na opakowaniu to jest złowiony w Pn-Wsch. lub Pn-zach. Oceanie Spokojnym. Aha, kolor rzeczywiście taki jak łososia dzikiego przedstawionego na filmie (mniej pomarańczowy, cieńszy i nie tak tłusty). W smaku dobry (zapach bardziej rybny). Po obejrzeniu powyższych materiałów filmowych norweskiego już na pewno nie kupię…

romus
Gość
romus

to jest wszystko chore , takie głupie gadanie , już naprawdę komu wierzyć komu nie … jeść normalnie i głupot nie słuchać i nie czytać … wszystko złe wszystko oszukane … ludzie dajcie spokój … to tak ja przeżyłem już chyba KONIEC ŚWIATA RAZY 10 co jakiś czas jakieś fałszywe proroctwa … najpierw przed 2000 rokiem parę razy później po 2000 roku i wszystkie pewne … CI CO TAK PRZEPOWIADALI TO TAK JAK Z TYM ŁOSOSIEM 100 PROCENT PRAWDY HA HA żyć i zająć się dziećmi swoimi i swoimi sprawami

Paweł
Gość
Paweł

Mieszczą się w normach przy jednorazowym spożyciu porcji (227 gram bodajże). Jeżeli jadłbyś codziennie taką porcję to skutki po kilku latach byłyby widoczne :/ Nistety.

Galbzdr
Gość
Galbzdr

Dioksyny, dioksyny, dioksyny. Jeszcze żaden człowiek nie umarł w wyniku zatrucia dioksynami. Nie są nawet znane dawki śmiertelme dla człowieka. Wiktor Juszczenko miał przekroczoną normę we krwi 20 tys. razy. I co? I nic. Przy tej potężnej dawce trucizny ma tylko zmiany skórne. To wszystko.

Pete
Gość
Pete

Marine Harvest ma farmy w 19 miejscach na świecie. Nie tylko w Norwegii.
Marine Harvest posiada farmy łososia w 19 krajach, m.in. w Norwegii, Szkocji, Kanadzie, Chile, USA i Irlandii. W Norwegii po prostu tylko mniej ryb jest w klatkach.

Marco 7
Gość
Marco 7

A czy ktoś z piszących zastanowił się jakie mamy czyste oceany czy morza? W tych wodach również nie brakuje fekaliów, chemikaliów i innych brudów oraz trucizn wyrzucanych ze statków i spływających rzekami ścieków, albo na złomowisku statków powyżej Murmańska, gdzie licznik geigera już nie wyrabia ze skalą, jak się tam dochodzi do wybrzeża!

Nika
Gość
Nika

A czy ktoś z pisząc ych zastanowił się jak zatrute jest mięso. Niiie…. Bo je jedzą i myślą ze będa zdrowsi. Mimo wszystko ten łosoś norweski zdrowszy od mięsa!

Agata
Gość
Agata

Na bio bazarze na Żelaznej

Michał
Gość
Michał

Jeżeli ktoś pisze, że łosoś norweski ma intensywniej wybarwione mięso to jest chyba pozbawiony rozumu. Otóż jest zupełnie odwrotnie-to dzikusy mają piękniejszą i intensywniejszą barwę. To się tyczy nawet dziko żyjących pstrągów potokowych. Wszystko zależy od pokarmu, a tego nie brakuje w morzach i w wodach płynących, aby dzikie ryby chełpiły się prawdziwym łososiowym wybarwieniem.

Glabzdr
Gość
Glabzdr

Więcej metali ciężkich jest w morzu Północnym i Arktycznym, człowieku. Ponadto pasze stosowane przy tuczu łososia norweskiego pochodzą z ryb odławianych u wybrzeży Ameryki Południowej, a tam są wody bardzo zatrute.

Włodzimierz Pańków
Gość
Włodzimierz Pańków

W każdym demokratycznym państwie wybieramy rządy, by w naszym imieniu sprawowały władzę, czyli dbały o porządek i ład w państwie. Omawiany tu łosoś dowodzi, że władza w naszym państwie nie dba o zdrowie wyborców i takich zaniedbań można by przytoczyć znacznie więcej.
Czy nasza władza jest aż tak marna że nie może sobie poradzić z jakimś parszywym łososiem?

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

Władza, jak każda dba tylko o zachowanie władzy

klein.wit.visje
Gość
klein.wit.visje

Każda władza dba tylko o zysk. Już w 20 wieku oficjalnie stwierdzono, że nie ma czegoś takiego, jak dobro publiczne i dlatego urzędnicy muszą mieć zachętę, żeby działać dla własnego dobra. Żywność produkuje się, żeby było dużo i tanio, ergo = dużo zarobić. W efekcie się nas po prostu truje, i to czyms, co by się wydawało bardzo zdrowe. Prawdziwi zbrodniarze i kryminaliści siedzą nie w Arabii Saudyskiej tak, jak nam się to próbuje wmówić, ale w naszym i europejskim i amerykańskim parlamencie. Niestety ci sami zbrodniarze odpowiadają za nasze prawo. Nie zdziwię się, jak ten komentarz zginie w eterze.

klein.wit.visje
Gość
klein.wit.visje

Każda władza dba tylko o zysk. Już w 20 wieku oficjalnie stwierdzono, że nie ma czegoś takiego, jak dobro publiczne i dlatego urzędnicy muszą mieć zachętę, żeby działać dla własnego dobra. Żywność produkuje się, żeby było dużo i tanio, ergo = dużo zarobić. W efekcie się nas po prostu truje, i to czyms, co by się wydawało bardzo zdrowe. Prawdziwi zbrodniarze i kryminaliści siedzą nie w Arabii Saudyskiej tak, jak nam się to próbuje wmówić, ale w naszym i europejskim i amerykańskim parlamencie. Niestety ci sami zbrodniarze odpowiadają za nasze prawo. Nie zdziwię się, jak ten komentarz zginie w eterze.

Piszpanjan
Gość
Piszpanjan

Najbardziej szkodliwe jest samo życie!!!

klein.wit.visje
Gość
klein.wit.visje

Idź się może od razu zabić zamiast truć dupę ludziom, którzy coś chcą zmienić na lepsze

Julia Falska
Gość
Julia Falska

Łosoś w dobrych sklepach kosztuje ponad 80,- zł za 1 kg bez skóry

klein.wit.visje
Gość
klein.wit.visje

To idź się może od razu zabić, zamiast truć dupę ludziom, którzy coś chcą zmienić a lepsze.

łuki
Gość
łuki

taa, czyżby ten art, był pisany przez mięsożerców, akurat w łososiu z ferm norweskich jest mniej chemii niż w naszym poczciwym prosiaczku, który w kilkanaście tygodni od urodzenia przybiera na masie 100 kg:) i gdzie tu proporcje?

Anna
Gość
Anna

Mieszkam w Norwegii. To prawda . Nie tykam łososia hodowlanego. Mogę powiedzieć, że dwa lata temu w wyniku orkanu , który przeszedł nad Norwegią, zostało uszkodzonych parę hodowli.
Płacono ludziom za odłów ryb i zwrot ich w miejscach wyznaczonych. Byleby tylko ich nie jedli.
Obejrzyj sobie ten film

Nika
Gość
Nika

Jezuuu co za bzdury wy tu piszecie i tylko ludzom zamydlacie oczy. Kiedyś trabiono że margaryna jest zdorwsza od masła a teraz wiemy że to najgorsze swiństwo! kierujmy sie własnym rozumem i jedzmy ryby w tym łososia norweskiego!

Anna
Gość
Anna

Mieszkam w Norwegii. Ten artykuł to prawda. W jaki sposób kierujesz się własnym rozumem? Masz jakąkolwiek wiedzę o tym, jak są hodowane te ryby??? Obejrzyj sobie ten film

Jola
Gość
Jola

jak ognia to trzeba unikać wieprzowiny, pełnej antybiotyków i chemii ,a łosoś? jasne że tak, ale tylko hodowli i to prosto z Norwegii.

Janusz
Gość
Janusz

skąd taka teoria o wyższości łososia dziko żyjącego od tego hodowlanego? naprawdę ciężko omamić kilka milionów ludzi na całym świecie kupujących łososia hodowlanego, wybierających go podążając za swoim zdrowym rozsądkiem:)

Marza
Gość
Marza

tak, tym bardziej że taki bałtycki jest już praktycznie na wymarciu

MOnika
Gość
MOnika

A moźe drób jest zdrowszy? Bzdura! łosoś hodowlany z dobrego źródła z certyfikatami na pewno jest korzystny dla zdrowia

Magda
Gość
Magda

teza tego art. do dooopy,ognia trzeba unikać, ale nie łososia z norwegii.

Robert
Gość
Robert

Totalne brednie, powtarzane jak mantra przez ludzi ktorzy nigdy nie widzieli takich hodowli i nie maja o tym bladego pojecia !

Marek
Gość
Marek

A możesz coś więcej napisać o tych hodowlach łososi? czyli rozumiem, ze łososie norweskie sa ok? a cała ta nagonka to blef? czy tak?

Magda
Gość
Magda

łososia MOWI nie warto unikać. Jest zdrowy, smaczny i bez chemii

ROm
Gość
ROm

lososia niewiadomego pochodzenia unikać trzeba. W przeciwieństwie do pysznego i zdrowego łososia MOWO

M1982
Gość
M1982

jak ognia to trzeba unikać łososia innego niż Łosoś MOW. Zresztą sprawdźcie sami dlaczego tak jest

REKLAMA .
%d bloggers like this: