Coraz więcej słońca, dłuższe dni i rosnące temperatury zachęcają nas do aktywności na powietrzu. Zmęczeni zimą z entuzjazmem wsiadamy na rower, biegamy czy jeździmy na rolkach. Jednak po zimie – podczas której nasza forma zwykle spada – możemy nabawić się bolesnych kontuzji, które pozbawią nas przyjemności. Jak zadbać o stawy? Jakie ćwiczenia będą najlepsze dla osób cierpiących na bóle reumatyczne?
Przygotowanie do aktywności fizycznej
Bóle stawowe występują nie tylko u osób starszych, ale również młodszych. Najczęściej pojawiają się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, stawie biodrowym oraz kolanowym. Stawy obciążamy szczególnie, kiedy po długim czasie braku aktywności wykonujemy treningi ponad siłę, nie robimy rozgrzewki przed ćwiczeniami, przeprowadzamy trening z urazem czy też nie dbamy o wzmocnienie ciała przed zajęciami z obciążeniem. Jak odpowiednio przygotować się do aktywności fizycznej wiosną? Kluczowe są nawet niewielkie, ale regularne aktywności zimą, rozciąganie, odpowiednie obuwie oraz oczywiście porządna rozgrzewka.
Dopasuj dyscyplinę sportu do swoich możliwości
Gdy doskwiera nam ból stawów, często rezygnujemy z uprawiania sportu – myślimy, że jeszcze bardziej pogorszymy swoją sytuację i doświadczymy przykrych konsekwencji. Jest dokładnie odwrotnie! Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie ćwiczenia są odpowiednie dla osób z bólem stawów. Najczęściej doznajemy urazów, gdy nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do aktywności. Po długotrwałym braku ruchu zimą rzucamy się na głęboką wodę i bez przygotowania zabieramy się za ćwiczenia. Osoby zmagające się z bólem stawów powinny unikać biegania, szczególnie jeżeli mają nadwagę. Podobnie skakanie – np. na skakance – może przysporzyć wielu problemów. Nie zaleca się również ćwiczeń siłowych, szczególnie bez wcześniejszego treningu adaptacyjnego, który powinien trwać około miesiąca.
Jakie ćwiczenia powinny wybierać osoby z bólem stawów?
Ćwiczenia mają za zadanie zwiększyć zakres ruchu w obolałym stawie, uelastycznić więzadła oraz wzmocnić siłę mięśni. W przypadku bólu stawu biodrowego najlepszą dyscypliną jest pływanie – np. kraulem lub stylem grzbietowym. Opór wody rozluźnia mięśnie, a pionowe
ruchy utrzymują ruchomość stawów. Innymi równie korzystnymi aktywnościami są joga oraz jazda na rowerze. Decydując się na rower, warto wziąć pod uwagę model miejski, gdyż kręgosłup podczas jazdy powinien być ustawiony jak najbardziej pionowo.
Dobroczynny wpływ na staw barkowy ma tenis ziemny lub stołowy, jednak tylko przy grze rekreacyjnej. Równie polecanymi ćwiczeniami na barki są wiosłowanie lub nordic walking. Uwaga! Chodzenie z kijkami może spowodować problemy w stawach barkowych, jeżeli nie zachowamy odpowiedniej pozycji. Na początek warto poradzić się trenera. Dla kolan odpowiednim sportem jest również jazda na rowerze oraz pływanie (z wyjątkiem żabki).
Co stosować na bolące stawy?
Kluczową rolę pełni ciepło. Przed każdą aktywnością należy dokładnie rozgrzać całe ciało, co zwiększy efektywność ćwiczeń i pomoże zmniejszyć ryzyko kontuzji. A co zrobić, gdy do urazu jednak dojdzie? Stłuczenia bywają nieuniknione, dlatego warto mieć sprawdzony sposób, który pozwoli szybko wrócić do formy. Już 3 dni po nieprzyjemnym zdarzeniu warto zastosować termoterapię – leczenie ciepłem. Termoterapia sprawdza się także w przypadku przewlekłych bólów reumatycznych. Dobrze jest wówczas włączyć ciepłe kąpiele oraz masowanie bolącego miejsca przy użyciu rozgrzewających preparatów – np. DIP HOT. Termoterapia przyspiesza proces gojenia i regeneracji, zwiększając przepływ krwi przez tkanki.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Materiał powstał przy współpracy z marką DIP Hot
DIP/LINIA8/Art_Spon/19/04/002
Dip HOT rozgrzewający.
Skład, postać i dawka substancji czynnej: produkt złożony – krem, 1 gram kremu zawiera: 128 mg salicylanu metylu, 59,1 mg mentolu, 19,7 mg olejku eukaliptusowego, 14,7 mg olejku terpentynowego. Wskazania: Produkt leczniczy Dip HOT rozgrzewający stosuje się objawowo w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej: pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych, stłuczeniach i skręceniach stawów oraz u sportowców po treningu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 12-go roku życia.
Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]