REKLAMA

Wilżyna ciernista – zastosowanie i właściwości lecznicze

Wilżyna ciernista [Ononis spinosa] nazywana wilczym albo lisim ogonem jest niedużą krzewinką z rodziny motylkowatych o różowych delikatnych kwiatach przypominających groszek i nieprzyjemnym zapachu. Coraz rzadziej występuje w Polsce dlatego objęta jest częściową ochroną. Roślinę można spotkać na suchych łąkach, przydrożach, miedzach, przy torach kolejowych. Preferuje jałowe gleb,  ubogie w składniki mineralne. Ma to związek z bakteriami żyjącymi w jej korzeniach, dzięki którym wilżyna asymiluje azot bezpośrednio z atmosfery.

 

Pierwszy człon nazwy botanicznej pochodzi od greckiego onos – osioł, gdyż jej liście mimo pewnych trudności (ciernie) były chętnie jedzone przez osły. Zastosowanie wilżyny sięga czasów starożytnych. W średniowieczu  uprawiano ją w ogrodach razem z innymi ziołami. Wywar z korzenia stosowano do oczyszczania organizmu, uśmierzania bólu zębów. Jeszcze wcześniej wykorzystywano działanie moczopędne korzenia. Starożytni Grecy i Rzymianie stosowali wilżynę przy problemach z nerkami, by usunąć piasek i małe kamienie. Także współcześnie korzeń wilżyny używany jest do produkcji preparatów oczyszczających nerki i leczenia kamicy nerkowej.

wilżyna ciernista

Wilżyna ma silne właściwości moczopędne, przeciwzapalne i rozkurczowe na mięśnie gładkie układu moczowego. Dezynfekuje i pomaga usuwać złogi z nerek, wypłukuje nadmiar azotu mocznika z krwi, działa odtruwająco na organizm. Ma też  właściwości przeciwkrwotocznie, zmniejsza przekrwienie wątroby, stymuluje wydzielanie żółci, zmniejsza obrzęki. Wspomaga leczenie reumatyzmu, artretyzmu,  dny i nadciśnienia. Popiół ze spalonego korzenia ma właściwości przeciwgrzybicze.

Zewnętrzne wilżyna jest stosowana do płukania jamy ustnej przy krwawieniach z dziąseł, infekcjach gardła oraz do nasiadówek przy hemoroidach.
Jeden z głównych składników korzenia wilżyny onoceryna jest również inhibitorem enzymu odpowiedzialnego za dezaktywację jednego z najważniejszych neuroprzekaźników w organizmie – acetylocholiny. Z tego powodu wilżyna jest aktualnie intensywnie badana pod kątem możliwości jej wykorzystania w leczeniu choroby Alzheimera.

wilżyna zastosowanie

 

Wilżyna ciernista zastosowanie i przepisy lecznicze

Napar z korzenia wilżyny
1 łyżkę rozdrobnionych korzeni zalać w termosie 1,5 szklanki wrzątku. Zamknąć i postawić na 1-2 godziny. Pić po 1/4-1/3 szklanki 2-4 razy dziennie miedzy posiłkami jako środek moczopędny przy niewydolności nerek. Dawniej zalecano odwary, ale obecnie stwierdzono, że gotowanie surowca powoduje powstawanie substancji antydiuretycznej hamującej wydzielanie moczu. Dlatego korzystniej jest zalać ciepłą wodą, pozostawić na 1 godz. do napęcznienia, następnie ogrzać do wrzenia (nie należy gotować).

Wilżyna działa korzystniej działa z innymi ziołami, w różnych kompozycjach.

Mieszanka na piasek i kamienie nerkowe
Wziąć w równych ilościach następujące składniki: wilżyna ciernista, rzepik pospolity, tasznik i liść brzozy. Łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, pozostawić minutę do naciągnięcia. Pić po 1/2 szklanki 2 razy dziennie.

Obrzęki wskutek nagromadzenia się płynów w tkankach
Wziąć 2 łyżeczki drobno pokrojonego korzenia wilżyny ciernistej na 1 szklankę wody i pozostawić na noc dla otrzymania zimnego wyciągu. Rano całość lekko podgrzać i przecedzić. Pije się po 1/2 szklanki pół godziny przed i pół godziny po śniadaniu.

Zioła w skazie moczanowej
Wziąć po 40 g liści brzozy i korzenia wilżyny, 20 g liści porzeczki czarnej i korzenia pokrzywy. 2 łyżki mieszanki zalać 3 szklankami ciepłej wody, ogrzać do wrzenia. Gotować do 5 minut, przecedzić do termosu. Pić 3 razy dziennie między posiłkami.
Lub
Wziąć po 20 g korzenia wilżyny, strąków fasoli i słomy owsianej oraz 50 g kory wierzby. Zalać 2 łyżki ziół 2 1/2 szklanki wody ciepłej, pozostawić na 1-2 godziny do napęcznienia, ogrzać powoli do wrzenia (nie gotować), odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 2/3 szklanki między posiłkami przez kilka tygodni w podwyższonym poziomie kwasu moczowego we krwi, bólach stawowych spowodowanych odkładaniem się moczanów w początkach kamicy moczanowej oraz w zapaleniu prostaty

Mieszanka moczopędna
Wymieszać po 25 g rozdrobnionego korzenia wilżyny, strączków fasoli, ziela skrzypu i liści mięty pieprzowej oraz po 50 g liści mącznicy lekarskiej, liści brzozy i rozdrobnionego
korzenia lubczyku. Zalać 3 łyżki ziół 3 szklankami wody ciepłej i gotować łagodnie pod przykryciem 3 minuty. Odstawić na 10 min i przecedzić do termosu. Pić po 1 szklance 3
razy dziennie między posiłkami w kamicy moczowej, zwłaszcza gdy powstają złogi fosforanów, moczanów i szczawianów

Artretyzm i reumatyzm
Wziąć 3 części liścia brzozy, 2 części skrzypu i po 1 części wilżyny, krwawnika, pokrzywy i jałowca. 2 łyżki mieszanki zalać 1/2 litra wrzątku, przykryć i macerować przez noc. Rano podgrzać i popijać na ciepło porcjami w ciągu dnia.

Puchlina wodna
Wziąć 2 części liścia brzozy, po 1 części owocu dzikiej róży i wilżyny. Czubatą łyżeczkę mieszanki zalać szklanką chłodnej, przegotowanej wody, odstawić na 6 godzin. Następnie gotować 15 minut. Po ostygnięciu i przecedzeniu pić w ciągu dnia łykami.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: