REKLAMA .

Cholesterol podstawowym paliwem dla mózgu i funkcji myślowych

Cholesterol jest podstawowym paliwem dla mózgu. Ograniczenie naturalnych tłuszczów w diecie prowadzi do zaburzeń procesów myślowych. Mózg stanowi 2-3% całkowitej masy ciała a składa się w 25% z cholesterolu, który m.in

 • Stanowi integralna część ścianek komórkowych neuronów, umożliwia im komunikację
 • Jest niezbędny dla mieliny, chroniącej komórki nerwowe przed urazami
 • Odgrywa kluczową rolę w formowaniu się synaps

Innymi słowy – bez cholesterolu mózg nie może prawidłowo funkcjonować. Pojawiają się problemy z pamięcią i zdrowiem psychicznym.

 

Natura wie lepiej

cholesterol

Bez cholesterolu nie powstałoby życie. Nasza zależność od niego zaczyna się od momentu zapłodnienia. Rozwijający się płód chociaż podejmuje syntezę cholesterolu, to w pierwszych tygodniach ciąży wykorzystuje głównie cholesterol matczyny. Nawet po porodzie 40-50% cholesterolu we krwi noworodka pochodzi z organizmu matki. Pobrane przez zarodek cząsteczki cholesterolu uczestniczą w kluczowych dla rozwoju embrionalnego szlakach sygnalizacyjnych komórek nerwowych.

W ostatnim trymestrze ciąży następuje gwałtowna akumulacja cholesterolu w mózgu. By mózg mógł prawidłowo się rozwijać po urodzeniu wymaga dużej i stałej jego podaży, dlatego mleko matki jest tak bogate w cholesterol. Stanem fizjologicznym niemowląt jest ketoza.

Cholesterol a mózg

Cholesterol spełnia cztery główne funkcje dla mózgu:

 • Ochronną
  Najwyższe stężenie cholesterolu jest w otoczce mielinowej, osłaniającej włókna nerwowe każdej komórki. Chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniami
 • Antyoksydacyjną
  Tłuszcz stanowi 60% mózgu,co czyni go podatnym na uszkodzenia wolnych rodników. Cholesterol „dezaktywuje” wolne rodniki nim zdążą wyrządzić szkody. Pełni rolę antyoksydacyjną.
 • Izolacyjną
  Stanowi część błony komórkowej. Kontroluje substancje które przenikają do i z komórki. Tworzy strukturę komórki.
 • Komunikacyjną
  Zapewnia prawidłowe działanie neuroprzekaźników

Cholesterol jest prekursorem wielu hormonów, jest niezbędny do syntezy witaminy D.  Biorąc pod uwagę mózg i funkcje poznawcze spełnia wiele zadań a niedobór niesie fatalne skutki. Począwszy od problemów z pamięcią, stany depresyjne, otępienie po choroby neurodegeneracyjne – Parkinsona, Alzheimera, autyzm.

mózg pamięć cholesterol

Dłuższe życie, większa sprawność umysłowa

Osoby z wyższym poziomem cholesterolu żyją dłużej LINK.
W starszym wieku  im wyższy poziom cholesterolu tym mniejsze ryzyko demencji i chorób neurodegeneracyjnych. Wykazano że:

 • Niski poziom lub obniżony statynami pogarsza funkcje poznawcze o 50%. [1]
 • U pacjentów z chorobą Alzheimera stwierdzono niższą zawartość cholesterolu w płynie mózgowo-rdzeniowym. [2].
 • Podobna korelacja występuje przy chorobie Parkinsona [3] ,
 • Zaburzenia metabolizmu cholesterolu mają związek z autyzmem [4].

cholesterol pamięć mózg umysł

Cholesterol a depresja i zaburzenia psychiczne

Liczne badania wskazują na związek pomiędzy niskim poziomem cholesterolu w surowicy a depresją i zaburzeniami nastroju. Deficyt cholesterolu wpływa na spadek poziomu serotoniny,  prowadzi do stanów lękowych, zaburzeń dwubiegunowych, przejawów agresji, przemocy, podejmowaniem prób samobójczych. [5], [6], [7], [8]

Dlaczego tak chętnie przepisuje leki obniżające poziom cholesterolu? Tysiące ludzi, w większości starszych przyjmuje codziennie statyny i ma to robić do końca życia.

Ciekawe doświadczenie przeprowadzono na myszach zmodyfikowanych genetycznie tak by ich mózgi nie mogły wytwarzać cholesterolu. Co się okazało,

Te myszy nie tylko miały problem z uczeniem się i zapamiętywaniem, ich zachowanie odbiegało od normy. Nie potrafiły wykonywać zwykłych czynności jak budowa gniazda. Niektóre z ich zachowań przypominały chorobę Alzheimera, ale były bardziej przejmujące. Mówił szef badań prof Ronald Kahn. [8] 

Wartość światowego rynku leków obniżających poziom cholesterolu przekroczyła 20 miliardów dolarów rocznie.

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
fredGrazyna Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Grazyna
Gość
Grazyna

Ja biore ATroks od bardzo dawna i dr.rodzinna powiedziala _do konca zycia chociaz cholesterol mam w normie . Zastanawiam sie czy powinnam.

fred
Gość
fred

Nie

REKLAMA .
%d bloggers like this: