Medycyna ludowa, Porady, Przepisy, Przyprawy, Zdrowie na talerzu, Zioła

Lubczyk ogrodowy. Receptury lecznicze i przepis na domową maggi

właściwości lubczyku

Lubczyk ogrodowy [Levisticum officinale] zwany łakomym zielem, lubiśnikiem jest silnie aromatyczną rośliną z rodziny selerowatych. Stosowany w kuchni nadaje potrawom charakterystyczny zapach maggi.

Pochodzi prawdopodobnie z górzystych terenów Azji dzisiejszego Iranu, w Europie rozpowszechniony przez zakon benedyktynów. Na skutych długich  tradycji uprawiania zdziczały lubczyk występuje w większej części Europy.  Najwięcej dzikich odmian spotkamy w Alpach i Pirenejach.

Historia lubczyku

Gdybyśmy znaleźli się w średniowiecznym ogrodzie z pewnością znaleźlibyśmy lubczyk wśród ziół leczniczych. W przeciwieństwie do większości aromatycznych ziół lubczyk rozpoczął karierę w medycynie, dopiero później zaczęto używać go w kuchni.

właściwości lubczyku

W starożytności lubczyk ochoczo używano do sporządzania napojów miłosnych i leczniczych mikstur. Grecy żuli liście na trawienie i przeciw wzdęciach. Wkładali do butów, by ulżyć zmęczonym stopom.

Robiono mikstury na niestrawność, kaszel, przy nadmiarze flegmy i dla odtrucia. Zewnętrznie stosowano przy chorobach skóry i dla rozjaśnienia cery.  Nalewki robiono głównie z nasion.  Syreniusz zalecał lubczyk „wątrobie, śledzionie, zamulonym i zatkanym, truciznom wszelakim przyjętym”

Miłosne ziele

W tradycji ludowej lubczyk był jedną z magicznych roślin, która pomagała rozpalać uczucia miłości i pożądania. W  letnie noce wyłącznie przy pełni księżyca zakochana panna zbierała ziele wraz z korzeniem. Następnie przyrządzała miłosny wywar, który dolewała do napoju lub wina. Częstując wybranka serca w myślach recytowała zaklęcie, co wzmacniało działanie eliksiru i zapewniało wierność.

Lubczk przepisy lecznicze

Wypijże to ziele, wypijże nieboże,
Uno przy kochaniu wiele dopomoże.
Byś mnie nie opuścił,
Do inszych nie chodził

Do dziś lubczyk dodaje się do potraw jako afrodyzjak.

W zielarstwie wykorzystuje się w leczeniu chorób układu moczowego, pokarmowego, oddechowego.  Energetycznie rozgrzewa, smak słodki, ostry, lekko gorzki, aromatyczny. Ma korzystny wpływ na płuca, śledzionę, żołądek, nerki, jelita i drogi żółciowe.

Kluczowe działania: rozprasza stagnację, redukuje obrzęki wspomagając wspomaga oddawanie moczu, zmiękcza guzki, usuwa wilgotne zimno z macicy, tonizuje wątrobę, łagodzi bóle stany zapalne.

W medycynie chińskiej wykorzystuje się  na nudności, obrzęki, bóle głowy, stawów, zaparcia, reumatyzm, dnę moczanową, dolegliwości miesiączkowe, trądzik, owrzodzenia, czyraki, guzy, żółtaczkę, miażdżycę.

W medycynie współczesnej

Lubczyk jest bogaty w olejki eteryczne, flawonoidy, kumaryny.  Zawiera psoralen, działający zabójczo na komórki macierzyste raka. Sam działa słabiej, z innymi ziołami skuteczność wyraźnie wzrasta. Często pojawia się w mieszankach przeciwreumatycznych, na nadciśnienie, zaburzenia miesiączkowania, trawienia, pracy nerek. Działanie:

  • odtruwające, bakteriobójcze, moczopędne, rozkurczowe, mineralizujące, wiatropędne, wykrztuśne

Świeże bądź suszone zioło dodane do potraw poprawia trawienie i chroni przed zatruciami pokarmowymi.  W celach leczniczych najczęściej stosuje się 1-4 letni świeży bądź suszony korzeń.

  • Ziele lubczyku pobudza krwawienia i łagodzi bóle menstruacyjne.
  • Odwary z korzenia działają moczopędnie, poprawiają pracę nerek i trawienie.
  • Ziele i korzeń zapobiega zmęczeniu trzustki i wątroby.
  • Cała roślina odtruwa organizm i reguluje poziom pH.
  • Nasiona stosuje się w zaburzeniach pracy żołądka, napadach kolki, wzdęciach, braku apetytu, niestrawności, gorączce, zapaleniu oskrzeli

Lubczyk ogrodowy. Przepisy lecznicze z apteczki babuni

Pomaga przy:

  • Braku apetytu, zaflegmieniu, nieżycie żołądka
  • Nadmiernej potliwości, puchlinie wodnej
  • Niedomaganiach serca, nadciśnieniu
  • Zbyt skąpym, bolesnym miesiączkowaniu
  • Pomocniczo przy reumatyzmie, bólach stawów, dnie moczanowej
  • Zapaleniu pęcherza, nerek, zatrzymaniu moczu
  • Niewydolności wątroby i nerek, żółtaczce
  • Słabym trawieniu białek
  • Bólach głowy, migrenach, zestresowaniu, bezsenności
  • Chorobach skórnych, czyrakach
Lubczyk – przepisy lecznicze

Najlepszą porą na wykorzystanie delikatnych liści kwiecień -czerwiec. W czasie upałów i podczas kwitnienia robi się gorzki. Liście i łodygi mogą być zamrażane bądź suszone na zimę. Można wykorzystać do herbatek, nalewek, wywarów, octów, olejów, i kąpieli.

Dojrzewające nasiona rozkłada się płasko do wyschnięcia. Wkłada do papierowej torby i wstrząsa by usunąć orzeszki.  Zmielone służą do aromatyzowania soli, naparów i nalewek.

lubczyk ogrodowy przepisy

Napar z lubczyku
Łyżkę suszonego korzenia parzy się kwadrans w szklance wrzątku. Pije 2-4 razy dziennie po 1/2 szklanki naparu.  Odtruwa, oczyszcza krew, działa moczopędnie, przeciwskurczowo, poprawia przemianę materii. Polecany przy wyczerpaniu nerwowym, nadciśnieniu, dolegliwościach żołądka i układu pokarmowego.

Odwar na bolesne miesiączki
Lubczyk (korzeń i ziele) zalać litrem wody. Odstawić na noc pod przykryciem. Rano doprowadzić do wrzenia, gotować 5 minut. Zestawić z ognia, odstawić na 20 minut pod przykryciem. Odcedzić i podzielić na 5 części, wypić w ciągu dnia. Codziennie zaparzać świeży, kuracja trwa 2 tygodnie. Odwar dodany do kąpieli relaksuje i ma dobre działanie na skórę.

Miód lubczykowy
Dobry na potencję, przy piasku w nerkach, problemach z wydalaniem moczu, wzdęciach, infekcjach dróg oddechowych. Przepis i zastosowanie TU

Winko lubczykowe
50 g sproszkowanego korzenia zalać butelką białego, gronowego wina. Macerować minimum 10 dni codziennie wstrząsać. Przelać do garnka, doprowadzić do wrzenia, przefiltrować i rozlać do butelek. Stosuje się mały kieliszek po posiłku. Jak mówią stare zielniki, sproszkowane korzenie grzane w winie „rozgrzewają zimny żołądek, wspomagają trawienie i wyciągają nadmierną wilgoć”.

Lubczyk w mieszankach z innymi ziołami

Mieszanka pobudzająca miesiączkę
Lubczyk z liściem ruty, nasionami pietruszki, zielem piołunu i kwiatem nagietka. Pomaga przy skąpych, nieregularnych miesiączkach Łyżeczkę mieszanki parzy się w szklance wrzątku 10 minut.

lubczyk przyprawa lekarstwo

Napar na bezsenność
Kwiat lawendy, wrzosu, głogu, korzeń lubczyku, liść melisy. Łyżeczkę mieszanki zaparzać 10 minut w szklance wrzątku. Pije się po 1/2 szklanki naparu: na noc i w południe przed jedzeniem

Obrzęki wodne spowodowane niedoczynnością nerek
20 g liścia mącznicy, po 10 g ziela nawłoci, korzenia lubczyku i ziela orthosiphon. 2 łyżeczki mieszanki zalać 1/4 litra zimnej wody Odstawić na 12 godzin od czasu do czasu mieszając. Króciutko zagotować i schłodzić do temperatury odpowiedniej do picia. Przed wypiciem dodać dwie duże szczypty sody oczyszczonej. Codziennie pije się 3 filiżanki bez  dosładzania.

Mieszanka odchudzająca o. Klimuszki
Wymieszać w równych ilościach:

  • Lubczyk korzeń lub ziele, morszczyn, korę kruszyny, korzeń mniszka, wilżyny, znamiona kukurydzy, strąki fasoli, ziele skrzypu, szałwii, krwawnika, kłącze perzu, ziele bratka lub srebrnika.

2 łyżki mieszanki zaparzyć w 2 szklankach wody. Pije się w 3 porcjach 20 minut przed jedzeniem. Łącznie z ziołami powinno być 1,5 litra płynu dziennie. W trakcie kuracji starać się unikać cukrów

Lubczyk w kuchni

Lubczyk pasuje do rosołów, zup, sosów – dodajemy korzeń i ziele.  Świeże posiekane liście do sałatek, więcej w tabelkach przypraw.

Sól lubczykowa
W słoiczku mieszamy sól z lubczykiem i ulubioną przyprawą. Pasuje bazylia, rozmaryn, tymianek, lebiodka, natka pietruszki.

Domowa maggi

Umyty duży pęczek lubczyku blendujemy z 2-3 łyżeczkami soli kamiennej.  Dolewamy oliwę z oliwek i chwilę miksujemy. Przekładamy do słoiczków, starannie ugniatamy łyżką, wierzch zalewamy niewielką warstwą oliwy by odciąć dopływ tlenu. Przechowujemy w lodówce, dodajemy odrobinę do potraw.

Jeśli dodamy czosnek, trochę bazylii,  kilka prażonych orzeszków otrzymamy lubczykowe pesto.

pesto z lubczyku

Przyprawa z lubczykiem
Polecana w dietach wegańskich.  Uzupełnia niedobory żelaza, magnezu, cynku i potasu.

  • 50 g korzenia lubczyku, kminku, macierzanki
  • 100 g kolendry
  • 150 g majeranku i 20 g białego pieprzu

Składniki mieszamy, mielimy, przechowujemy w słoiczku. Dodajemy do zup, drugich dań i różnych potraw. Nawet kromka chleba z masłem wymieszanym z przyprawą smakuje wybornie.

5 3 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ela
ela
4 lat temu

dzięki, bardzo dobry tekst

Bożena Trojok
Bożena Trojok
3 lat temu

Super (Y)