REKLAMA

Rzepik niezawodny w chorobach wątroby, układu pokarmowego, śluzówek

Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria) jest jednym z najstarszych ziół stosowanych na ziemiach polskich. Podczas wykopalisk w w Biskupinie zaleziono zbiornik zawierający soczewicę, groch, bób i właśnie rzepik, co świadczy że używano go już przed naszą erą.

To wieloletnia roślina o sztywnej, słabo rozgałęzionej łodydze wyrastającej do 1 m. Ma niewiele liście na łodydze i żółto-złote pięciopłatkowe kwiaty zebrane w kwiatostany  podobne do dziewanny. Rośnie w miejscach suchych i słonecznych, przy drogach, na brzegach lasów, miedzach, skarpach, w rzadkich, widnych lasach, często spotykany przy ruinach. Kwitnące ziele zbiera się od czerwca do sierpnia.

Rzepik niezawodny w chorobach wątroby, układu pokarmowego, śluzówek

Rzepik nazywany jest też parzydłem, kościelną wieżą i wątrobowym zielem. Dawne nazewnictwo często wskazuje na konkretne cechy i działanie lecznicze rośliny, właśnie dlatego rzepik już w starożytności stosowano z powodzeniem we wszelkich chorobach wątroby. Dzięki unikalnej kompozycji aktywnych składników roślina wykazuje szerokie działanie na cały układ pokarmowy. Jest niezawodnym środkiem aktywizującym pracę wątroby i dróg żółciowych, zapobiega stłuszczeniu wątroby.  Stosowany z dobrym skutkiem we wszelkich zaburzeniach trawienia, zastoju wątrobowym, stwardnieniu wątroby, schorzeniach śledziony, ogranicza nadmierny przerost flory bakteryjnej, łagodzi stany zapalne całego przewodu pokarmowego, reguluje metabolizm. Dobre efekty przynosi w leczeniu biegunek u dzieci, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i jest szczególnie wskazany przy zapaleniu wyrostka robaczkowego.

rzepik pospolity właściwości lecznicze

Rzepik ma działanie przeciwzapalne, moczopędne, tonizujące i wzmacniające błonę śluzową przez co wykazuje silne działanie lecznicze także we wszystkich stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Powinno się o nim pamiętać w przypadku anginy, chorób gardła, krtani, zapalenia błon śluzowych jamy ustnej. Osoby, które z racji wykonywanego zawodu dużo mówią lub śpiewają, powinny mieć stale rzepik w domowej apteczce. Rzepik wspomaga również leczenie dróg moczowych, ma działanie moczopędne, pomaga w likwidowaniu obrzęków i cellulitu wodnego. Doskonale działa w przypadku niedokrwistości, reumatyzmu.

Dr Jadwiga Górnica tak opisuje ziele:

Dzieje fitoterapii notują, że Mitrydates Eupator, król Pontu, pierwszy zastosował rzepik do leczenia swojej chorej wątroby i za jej skuteczność obdarzył roślinę królewską łaską. Stąd nazwa eupatoria. Działo się to w roku 120 p.n.e. nad Morzem Czarnym. Przyjemny, żywiczny zapach tej rośliny zwrócił uwagę fitoterapeutów, którzy odkryli, że można nią leczyć nowotwory, co zresztą czynię w mojej codziennej praktyce lekarskiej. Rzepik wchodzi w skład Cholegranu i Gastrogranu. Źródło: Apteka Natury – poradnik zdrowia. 

 

Rzepik przepisy lecznicze

Herbatka
1 kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół zaparzyć 1/4 litra wody i pozostawić na krótko do naciągnięcia.
W starych księgach można wyczytać:

herbatka z rzepiku, pita przez pewien okres czasu trzy razy dziennie po jednej szklance, leczy rozszerzenie serca, żołądka i jelit oraz rozedmę płuc, ponadto schorzenia nerek i pęcherza a przy żylakach i owrzodzeniu podudzi zaleca się maść z rzepiku, którą stosuje się w podobny sposób jak maść nagietkową. Na maść bierze się 4 kopiaste garście drobno posiekanych liści, kwiatów i łodyg na 250 g smalcu.

rzepik jak i na co stosować

Sucha lub zniszczona śluzówka gardła
Wymieszać w równych częściach ziele rzepiku i ślazu. 3 łyżki mieszanki zalać 4 szklankami wody, zagotować, parzyć pod przykryciem 15 minut. Po przecedzeniu pić ciepłą herbatkę w ciągu dnia. Wzmacnia również śluzówkę przewodu pokarmowego.
Dodatkowo nieco mocniejszym wywarem 2 łyżki mieszanki na szklankę wrzątku należy głęboko płukać gardło a przed snem warto zrobić okład na szyję.

Napar z ziela rzepiku
2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 2 szklankami wrzątku, zaparzać pod przykryciem 15 minut. Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami przy biegunkach, dolegliwościach trawiennych, dolegliwościach wątroby i dróg żółciowych.

Schorzenia wątroby
Stosuje się herbatkę mieszaną ze 100 rzepiku, 100 g przytulii i 100 g marzanki wonnej – 1 łyżeczkę na szklankę. Codziennie rano wypić na czczo 1 szklankę  herbatki, a a wciągu dnia łykami wypić 2 kolejne szklanki łykami

Mieszanka na kamienie nerkowe, piasek w nerkach
Wymieszać rzepik, wilżynę ciernistą, tasznik i liście brzozy w równych proporcjach. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, pozostawić na minutę do naciągnięcia.

Kąpiel regenerująca, na obrzęki i cellulit 
3-4 garście świeżych ziół lub 200 g suszonych ziół zaparzyć w 2 litrach wody. Przecedzony dolać do wanny z wodą. Kąpiel powinna trwać 20 minut. Po kąpieli nie należy wycierać ciała lecz owinąć się ręcznikiem lub płaszczem kąpielowym i położyć na godzinę do łóżka.

Napar przy wypadaniu włosów
Rzepik, dziurawiec, krwawnik, owoc dzikiej róży i kwiat lipy wymieszać w równych ilościach. Do płukania głowy stosować 3 łyżki mieszanki na l litr wody.

Odwar do użytku zewnętrznego
2-3 łyżki rzepiku zalać litrem wody, gotować 10 minut. Na irygacje przy białych upławach. Do płukania i kompresów z dodatkiem l łyżeczki miodu. Na zapalenie gardła, anginę, zapalenie języka, afty, zapalenie jamy ustnej.

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: