REKLAMA

Rzepik niezawodny w chorobach wątroby, układu pokarmowego, śluzówek

Rzepik pospolity [Agrimonia eupatoria] jest jednym z najstarszych ziół stosowanych na ziemiach polskich. Podczas wykopalisk w w Biskupinie zaleziono zbiornik zawierający soczewicę, groch, bób i właśnie rzepik, co świadczy że używano go już przed naszą erą.

Rzepik pospolity jest rośliną wieloletnią wyrastającą do 1 m wysokości. Na sztywnej, słabo rozgałęzionej łodydze ma niewiele liści. W drugiej połowie czerwca na łodygach pojawiają się żółto-złote pięciopłatkowe kwiaty zebrane w kwiatostany podobne do dziewanny.

Roślina lubi miejsca suche i słoneczne. Rzepik spotkamy przy rumowiskach, drogach, miedzach, skarpach i w rzadkich, widnych lasach. Kwitnące ziele zbieramy od czerwca do sierpnia. Suszymy w zacienionych, przewiewnych miejscach.

jak wygląda rzepik pospolity

Rzepik pospolity właściwości i zastosowanie

 

Rzepik w gwarze ludowej nazywany jest parzydłem, kościelną wieżą i wątrobowym zielem. Dawne nazewnictwo często wskazuje na konkretne cechy i działania lecznicze roślin. Mówiła o tym starożytna teoria zwana doktryną podpisów.  A rzepik od niepamiętnych czasów stosowano we wszelkich chorobach i niedomaganiach wątroby.

Dzięki unikalnej kompozycji aktywnych składników rzepik wykazuje szerokie działanie na cały układ pokarmowy.

 • Jest niezawodnym środkiem aktywizującym pracę wątroby i dróg żółciowych, zapobiega stłuszczeniu wątroby.
 • Pomaga we wszelkich zaburzeniach trawienia, zastoju wątrobowym, stwardnieniu wątroby, schorzeniach śledziony
 • Ogranicza nadmierny przerost flory bakteryjnej,
 • Łagodzi stany zapalne całego przewodu pokarmowego, reguluje metabolizm.
 • Przynosi dobre efekty w leczeniu biegunek u dzieci, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, szczególnie wskazany przy zapaleniu wyrostka robaczkowego.

rzepik pospolity właściwości lecznicze

Rzepik pospolity w innych schorzeniach:
 • rzepik ma działanie przeciwzapalne, moczopędne, tonizujące
 • wzmacniające błonę śluzową
 • wykazuje silne działanie lecznicze także we wszystkich stanach zapalnych jamy ustnej i garda
 • Pomaga w leczeniu  anginy, chorób gardła, krtani, zapalenia błon śluzowych jamy ustnej. Osoby, które z racji wykonywanego zawodu dużo mówią lub śpiewają, powinny mieć stale rzepik w domowej apteczce.
 • Ziele wspomaga leczenie dróg moczowych, pomaga w likwidowaniu obrzęków i cellulitu wodnego.
 • Doskonale działa w przypadku niedokrwistości, reumatyzmu.

Dr Jadwiga Górnica tak opisuje ziele:

Dzieje fitoterapii notują, że Mitrydates Eupator, król Pontu, pierwszy zastosował rzepik do leczenia swojej chorej wątroby i za jej skuteczność obdarzył roślinę królewską łaską. Stąd nazwa eupatoria. Działo się to w roku 120 p.n.e. nad Morzem Czarnym. Przyjemny, żywiczny zapach tej rośliny zwrócił uwagę fitoterapeutów, którzy odkryli, że można nią leczyć nowotwory, co zresztą czynię w mojej codziennej praktyce lekarskiej. Rzepik wchodzi w skład Cholegranu i Gastrogranu. Źródło: Apteka Natury – poradnik zdrowia. 

 

Rzepik niezawodny w chorobach wątroby, układu pokarmowego, śluzówek

Rzepik pospolity przepisy lecznicze

 

Herbatka z rzepiku
1 kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół zaparza się 1/4 litra wody i pozostawia na krótko do naciągnięcia.
W starych księgach czytamy:

herbatka z rzepiku, pita przez pewien okres czasu trzy razy dziennie po jednej szklance, leczy rozszerzenie serca, żołądka i jelit oraz rozedmę płuc, schorzenia nerek i pęcherza. A  przy żylakach i owrzodzeniu podudzi zaleca się maść z rzepiku, którą stosuje się w podobny sposób jak maść nagietkową. Na maść bierze się 4 kopiaste garście drobno posiekanych liści, kwiatów i łodyg na 250 g smalcu.

Napar z ziela rzepiku
2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 2 szklankami wrzątku, zaparzać pod przykryciem 15 minut. Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami przy biegunkach, dolegliwościach trawiennych, dolegliwościach wątroby i dróg żółciowych.

Wysuszone śluzówki gardła
Wymieszać w równych częściach ziele rzepiku i ślazu. 3 łyżki mieszanki zalać 4 szklankami wody, zagotować, parzyć pod przykryciem 15 minut. Po przecedzeniu pić ciepłą herbatkę w ciągu dnia. Wzmacnia również śluzówkę przewodu pokarmowego.
Dodatkowo nieco mocniejszym wywarem 2 łyżki mieszanki na szklankę wrzątku należy głęboko płukać gardło a przed snem warto zrobić okład na szyję. [wg S.Korżawskiej]

Inne zastosowania rzepiku

Schorzenia wątroby
Stosuje się herbatkę mieszaną ze 100 rzepiku, 100 g przytulii i 100 g marzanki wonnej – 1 łyżeczkę na szklankę. Codziennie rano wypić na czczo 1 szklankę  herbatki, a a wciągu dnia łykami wypić 2 kolejne szklanki łykami

Mieszanka na kamienie nerkowe, piasek w nerkach
Wymieszać rzepik, wilżynę ciernistą, tasznik i liście brzozy w równych proporcjach. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, pozostawić na minutę do naciągnięcia.

Kąpiel regenerująca, na obrzęki i cellulit 
3-4 garście świeżych ziół lub 200 g suszonych ziół zaparzyć w 2 litrach wody. Przecedzony dolać do wanny z wodą. Kąpiel powinna trwać 20 minut. Po kąpieli nie należy wycierać ciała lecz owinąć się ręcznikiem lub płaszczem kąpielowym i położyć na godzinę do łóżka.

Napar przy wypadaniu włosów
Rzepik, dziurawiec, krwawnik, owoc dzikiej róży i kwiat lipy wymieszać w równych ilościach. Do płukania głowy stosować 3 łyżki mieszanki na l litr wody.

Odwar do użytku zewnętrznego
2-3 łyżki rzepiku zalać litrem wody, gotować 10 minut. Na irygacje przy białych upławach. Do płukania i kompresów z dodatkiem l łyżeczki miodu. Na zapalenie gardła, anginę, zapalenie języka, afty, zapalenie jamy ustnej

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: