REKLAMA

Pięciornik gęsi dla układu pokarmowego, śluzówki i skóry – przepisy

Pięciornik gęsi [Argentina anserina] uważany za chwast jest cenną rośliną leczniczą. W dawnych czasach roślinę wykorzystywano do obróbki skór bo zawiera dużo garbników. Potem zaczęto stosować leczniczo przy biegunkach i zaburzeniach trawienia.  Medycyna ludowa ceni pięciorniki za właściwości wzmacniające.

Pięciornik gęsi właściwości

Pięciornik gęsi jest niską byliną o rozgałęzionych kłączach tworzących rozłożyste łodygi.  Żółte niepozorne kwiatuszki przypominają kaczeńce. W Polsce  występuje powszechnie na wilgotnych terenach brzegach stawów, rowów, na łąkach i gęsich pastwiskach. Stąd niektóre nazwy: gęsie ziele, gęsiówka czy gęsia trawa. Pięciornik gęsi regionalne nazywany jest również srebrnikiem.  Może ze względu na srebrzysto owłosione od spodu listki,  a może dlatego, że podobno przyciąga miłość, zdrowie mądrość i…. pieniądze!

Pięciornik gęsi dla układu pokarmowego, śluzówki i skóry - przepisy

 • Pięciornik gęsi wpływa bardzo korzystnie na układ pokarmowy i błony śluzowe
 • Stosuje się w leczeniu wątroby, kamicy żółciowej, zapaleniu trzustki i pęcherzyka żółciowego
 • Przy biegunkach połączonych z niestrawnością
 • Przynosi ulgę w bólach żołądka i jelit
 • Pomaga nawet w uszkodzeniu wątroby substancjami chemicznymi.
 • Oczyszcza organizm, odnawia florę bakteryjną
 • Herbatki z pięciornika warto stosować po leczeniu antybiotykami i chemioterapii
Pięciornik gęsi przepisy lecznicze

Napar z gęsiego ziela
1 łyżkę rozdrobnionego ziela parzyć pod przykryciem 15 minut w szklance wrzątku i odcedzić. Pić po pół szklanki 3 x dziennie. Zastosowanie: zaburzenia trawienia, niestrawność, biegunka.  Schorzeniach wątroby i hemoroidy.

Odwar z gęsiego ziela
1 łyżkę rozdrobnionego ziela zalać szklanką gorącej wody, podgrzewać do wrzenia, gotować 15 minut i przecedzić. Pić po pół szklanki 3 razy dziennie w przewlekłych biegunkach, niestrawności, kolce jelitowej.  Niedomaganiu wątroby, nadmiernym odbijaniu, braku łaknienia oraz niedoborze kwasu żołądkowego lub żółci.

Herbatka po kuracji antybiotykowej, chemioterapii 
2 łyżki ziela zalać 3 szklankami wody, zagotować, parzyć pod przykryciem 10 minut. Pić ciepłą łykami przez cały dzień.

Bolesne miesiączki 
Wymieszać 100 g pięciornika gęsiego i po 50 g kwiatu nagietka i rumianku. 3 łyżki mieszanki zalać parzyć w 3 szklankach wrzątku 10 minut pod przykryciem. Pić ciepłą herbatkę cały dzień. Jest to bezpieczny środek przeciwbólowy, szczególnie dla młodych kobiet. Gdyby bóle miesiączkowe były szczególnie dokuczliwe herbatkę pić przez 7 dni przed spodziewanym okresem.

Kolka jelitowa 
Zmieszać  po 25 g ziela pięciornika gęsiego, kwiatów rumianku i kłączy tataraku oraz po 10 g ziela piołunu i korzenia arcydzięgla.
2 łyżki ziół zalać półtorej szklanki wrzącej wody i postawić pod przykryciem na parze na 15 min. Odstawić na 5 minut, przecedzić do termosu. Gorący napar porcjami ćwierć, pół szklanki dziennie, pić małymi łykami.

Kamica żółciowa
Zmieszać równe części  ziela pięciornika, gęsiego kłączy tataraku, ziela glistnika, liści mięty pieprzowej, korzeni mniszka, kory kruszyny, ziela szanty. 2 łyżki ziół zalać 2,5 szklankami ciepłej wody, odstawić na godzinę, by napęczniały, następnie ogrzać do wrzenia. Odstawić na 10 minut, po czym przecedzić. Pić 2/3 szklanki 3 razy dziennie jako środek przeciwbakteryjny, rozkurczowy, żółciotwórczy i przeciwzapalny w zapaleniu pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych. Pomocniczo działa w zapaleniu trzustki i kamicy żółciowej.

Kompresy, okłady, nasiadówki, płukanki
 • 2 łyżki ziela zagotować w ½ litra  wody. Odstawić na 20 minut. Kompresować chore miejsca. Łagodzi zapalenie ból i świąd. Działa przeciwzapalnie przy hemoroidach, zapaleniu odbytu, sromu. Taki sam wywar można stosować do nasiadówek
 • Podobne okłady można stosować na zmiany łojotokowe, przebarwienia skóry, trądzik młodzieńczy i różowaty
 • Kosmetycznie by zredukować cienie pod oczami.
 • Okłady z pięciornika skutecznie leczą zapalenie spojówek i powiek
 • Płukanki z pięciornika łagodzą zapalenie jamy ustnej, gardła i anginę

Ziele pięciornika gęsiego zbiera się w czasie kwitnienia od mają do września. Młode majowe listki mają zastosowanie kulinarnie. Dodaje się je do sałatek lub przyrządza jak szpinak.

Referencje: 
Wykorzystano przepisy wg Marii Treben, Stefanii Korżawskiej i Jadwigi Górnickiej

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: