Niedobór kwasu żołądkowego – lekceważony problem i poważne konsekwencje

Niedobór kwasu żołądkowego powoduje wiele poważnych konsekwencji dla układu trawiennego i innych narządów. Odpowiednie wysokie stężenie kwasu solnego w żołądku jest niezbędne do prawidłowego trawienia, które znacząco wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Jakie skutki spowoduje niedobór kwasu żołądkowego 

 • Białka nie będą trawione i wchłaniane (mięso, ryby, nabiał, orzechy, rośliny strączkowe).  Zwiększa to ryzyko osteoporozy, prowadzi do stanów zwyrodnieniowych. Źle strawione białka system immunologiczny zaczyna traktować jak wroga – co powoduje alergie i astmę.
 • Żołądek nie będzie prawidłowo opróżniał treści.  Co będzie powodować refluks przełyku i tzw. zgagę
 • Zaburzona zostanie absorpcja niektórych pierwiastków i mikroelementów takich jak wapń, magnez, cynk, miedź, żelazo, bor, selen itd. Zaburzona zostanie biochemia całego organizmu. W konsekwencji może prowadzić do poważnych chorób w tym raka i chorób serca.
 • Niemożliwa będzie sterylizacja żołądka. Obniży się odporność i wzrośnie ryzyko infekcji przewodu pokarmowego w tym chorób jelit, wzdęć i gazów. Kwas żołądkowy zabija bakterie i drożdże, które dostają się z pożywieniem. Ale nie tylko, nie zniszczone mikroorganizmy mogą powodować reakcje alergiczne i zapalne w odległych miejscach. Nawet w mózgu – depresja i obniżenie nastroju.
 • Witaminy z grupy B nie będą przyswajane. Witamina B 12 nawet w mniejszej ilości niż 1%.
 • Niedobór kwasu żołądkowego

Objawy mogące wskazywać na niedobór kwasu żołądkowego

  1. Przyspieszone starzenie
  2. Gazy i wzdęcia, zespół jelita wrażliwego
  3. Tendencja do alergii, astma
  4. Refluks żołądkowo-przełykowy
  5. Niedobór żelaza, niedokrwistość
  6. Niedobór witamin z grupy B, szczególnie niski poziom B12
  7. Tendencja do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych jelit np.Candida

Domowy test na niedobór kwasu żołądkowego

Rano na czczo należy wypić ½ szklanki wody z wymieszaną  ½ łyżeczki sody oczyszczonej. Jeśli jest żołądek prawidłowo zakwaszony, roztwór sody wejdzie w reakcje z kwasem żołądkowym, wydzieli się dwutlenek węgla w do 90 sekund powinno się odbić. Jeśli nie, to znaczy że kwas solny ma za wysokie pH i żołądek jest niedokwaszony. W przypadku szczególnie refluksu i zgagi nie należy przyjmowac w żadnym wypadku preparatów, które zobojętniają kwas żołądkowy bo to dodatkowo pogłębia problem, zwalczając jedynie objawy.

Jak zakwasić żołądekSposoby zakwaszania żołądka:

1. Ocet jabłkowy – 15 minut przed posiłkiem wypić szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego – domowego lub organicznego.
2. Używanie kwasu askorbinowego (witaminy C w proszku) w trakcie posiłków
3. Mikstura ajurwedyjska
1 Cytrynę, 2-3 centymetrowy kawałek imbiru zblendować z ½ łyżeczki soli, najlepiej himalajskiej. Zażywać ½ łyżeczki 15 minut przed posiłkiem.

Należy pamiętać aby jeść tylko wtedy, kiedy jest się głodnym i nie pić w czasie posiłku.
Odczucie głodu daje sygnał, że system trawienny jest gotów, aby przyjąć i przetworzyć nowy posiłek. Wyraźne uczucie głodu świadczy bowiem o obecności odpowiedniej ilości enzymów trawiennych w ustach, na ścianach żołądka, w trzustce, wątrobie i jelicie cienkim. Jedzenie bez głodu wywołuje biochemiczny stres organizmu, szczególnie przewodu pokarmowego.
Z kolei picie płynów w czasie posiłku powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych i zaburza procesy trawienne. Należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając pokarm.

Źródło

5 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Chomik
Chomik
5 lat temu

No ciekawe postaram sie zrobić ten test 🙂

refluks
refluks
5 lat temu
Reply to  Chomik

Dzisiaj rano zrobiłem test, okazało się, że po sodzie nie odbiło mi się, a mam zgagę i refluks. Lekarze jak zwykle standardowo leczą objaw, zapisują mi polprazol. Dla kontroli, żonie po wypiciu sody odbiło się. Dzieki za artykuł.

Marzena Jankowska
Marzena Jankowska
5 lat temu

jak bralas tą Betaine?

trackback

[…] Jednocześnie trzeba postarać się usunąć główne przyczyny, a więc poprawić zdrowie jelit lub przeprowadzić kurację przeciw pasożytom i zadbać o odpowiednie zakwaszenie żołądka – w jaki sposób zakwasić żołądek TUTAJ  […]

%d bloggers like this: