REKLAMA .

Niedobór kwasu żołądkowego – lekceważony problem i poważne konsekwencje

Niedobór kwasu żołądkowego powoduje wiele poważnych konsekwencji dla układu trawiennego i innych narządów. Odpowiednie wysokie stężenie kwasu solnego w żołądku jest niezbędne do prawidłowego trawienia, które znacząco wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Jakie skutki spowoduje niedobór kwasu żołądkowego 

 • Białka nie będą trawione i wchłaniane (mięso, ryby, nabiał, orzechy, rośliny strączkowe).  Zwiększa to ryzyko osteoporozy, prowadzi do stanów zwyrodnieniowych. Źle strawione białka system immunologiczny zaczyna traktować jak wroga – co powoduje alergie i astmę.
 • Żołądek nie będzie prawidłowo opróżniał treści.  Co będzie powodować refluks przełyku i tzw. zgagę
 • Zaburzona zostanie absorpcja niektórych pierwiastków i mikroelementów takich jak wapń, magnez, cynk, miedź, żelazo, bor, selen itd. Zaburzona zostanie biochemia całego organizmu. W konsekwencji może prowadzić do poważnych chorób w tym raka i chorób serca.
 • Niemożliwa będzie sterylizacja żołądka. Obniży się odporność i wzrośnie ryzyko infekcji przewodu pokarmowego w tym chorób jelit, wzdęć i gazów. Kwas żołądkowy zabija bakterie i drożdże, które dostają się z pożywieniem. Ale nie tylko, nie zniszczone mikroorganizmy mogą powodować reakcje alergiczne i zapalne w odległych miejscach. Nawet w mózgu – depresja i obniżenie nastroju.
 • Witaminy z grupy B nie będą przyswajane. Witamina B 12 nawet w mniejszej ilości niż 1%.
 • Niedobór kwasu żołądkowego

Objawy mogące wskazywać na niedobór kwasu żołądkowego

  1. Przyspieszone starzenie
  2. Gazy i wzdęcia, zespół jelita wrażliwego
  3. Tendencja do alergii, astma
  4. Refluks żołądkowo-przełykowy
  5. Niedobór żelaza, niedokrwistość
  6. Niedobór witamin z grupy B, szczególnie niski poziom B12
  7. Tendencja do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych jelit np.Candida

Domowy test na niedobór kwasu żołądkowego

Rano na czczo należy wypić ½ szklanki wody z wymieszaną  ½ łyżeczki sody oczyszczonej. Jeśli jest żołądek prawidłowo zakwaszony, roztwór sody wejdzie w reakcje z kwasem żołądkowym, wydzieli się dwutlenek węgla w do 90 sekund powinno się odbić. Jeśli nie, to znaczy że kwas solny ma za wysokie pH i żołądek jest niedokwaszony. W przypadku szczególnie refluksu i zgagi nie należy przyjmowac w żadnym wypadku preparatów, które zobojętniają kwas żołądkowy bo to dodatkowo pogłębia problem, zwalczając jedynie objawy.

Jak zakwasić żołądekSposoby zakwaszania żołądka:

1. Ocet jabłkowy – 15 minut przed posiłkiem wypić szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego – domowego lub organicznego.
2. Używanie kwasu askorbinowego (witaminy C w proszku) w trakcie posiłków
3. Mikstura ajurwedyjska
1 Cytrynę, 2-3 centymetrowy kawałek imbiru zblendować z ½ łyżeczki soli, najlepiej himalajskiej. Zażywać ½ łyżeczki 15 minut przed posiłkiem.

Należy pamiętać aby jeść tylko wtedy, kiedy jest się głodnym i nie pić w czasie posiłku.
Odczucie głodu daje sygnał, że system trawienny jest gotów, aby przyjąć i przetworzyć nowy posiłek. Wyraźne uczucie głodu świadczy bowiem o obecności odpowiedniej ilości enzymów trawiennych w ustach, na ścianach żołądka, w trzustce, wątrobie i jelicie cienkim. Jedzenie bez głodu wywołuje biochemiczny stres organizmu, szczególnie przewodu pokarmowego.
Z kolei picie płynów w czasie posiłku powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych i zaburza procesy trawienne. Należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając pokarm.

Źródło

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Marzena JankowskarefluksChomik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Chomik
Gość
Chomik

No ciekawe postaram sie zrobić ten test 🙂

refluks
Gość
refluks

Dzisiaj rano zrobiłem test, okazało się, że po sodzie nie odbiło mi się, a mam zgagę i refluks. Lekarze jak zwykle standardowo leczą objaw, zapisują mi polprazol. Dla kontroli, żonie po wypiciu sody odbiło się. Dzieki za artykuł.

Marzena Jankowska
Gość
Marzena Jankowska

jak bralas tą Betaine?

trackback

[…] Jednocześnie trzeba postarać się usunąć główne przyczyny, a więc poprawić zdrowie jelit lub przeprowadzić kurację przeciw pasożytom i zadbać o odpowiednie zakwaszenie żołądka – w jaki sposób zakwasić żołądek TUTAJ  […]

REKLAMA .
%d bloggers like this: