Rutyna czyli witamina P1 – objawy niedoborów i naturalne źródła

Rutyna jest związkiem z grupy flawonoidów występującym w roślinach. W XIX wieku norymberski aptekarz odkrył ją przez przypadek w zielu ruty ogrodowej i stąd właśnie pochodzi jej nazwa. Niespełna 20 lat później duże ilości rutyny znaleziono w gryce.

Badaczem, który ujawnił światu jak ważna jest rutyna był  węgierski biochemik Albert Szent-Györgyi.  Podczas badań nad cytrusami wyizolował związek, który nazwał kwasem heksuronowym, nazwany później witaminą C. Ale na tym nie poprzestał. Prowadząc dalsze badania odkrył kolejne związki, które wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają ich nadmiernej przepuszczalności  ale w inny sposób, niż to czyni witamina C. Dlatego nadał im wspólną nazwę witamina P od angielskiego permeability czyli przepuszczalność.  Przeprowadzając serię eksperymentów odkrył, iż sama witamina C nie wystarczy do wyleczenia szkorbutu dopiero podawanie jej z witaminą P przynosi oczekiwane skutki.

Rutyna czyli witamina P1 - objawy niedoborów i naturalne źródła

Do czego zatem jest potrzebna rutyna?
  • Rutyna jest niezbędna dla utrzymania w należytym stanie ścianek naczyń krwionośnych i błony śluzowej. Słabe, rozszczelnione naczynia krwionośne to przepuszczalna błona śluzowa nie spełniająca swoich funkcji. Bezpośrednio przekłada się to na kiepską odporność, bo to właśnie tą drogą do organizmu dostają się chorobotwórcze mikroby i toksyny. Przeciwdziała również powstawania obrzęków śluzówek, co łagodzi objawy przeziębienia.
  • Rutyna hamuje proces starzenia a wespół z uszczelnianiem naczyń krwionośnych zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób w tym układu krążenia, chorób żył, mózgu i nowotworów. Wychwytuje nadmiar jonów żelaza, w ten sposób zapobiegając tworzeniu się z jego uczestnictwem nadtlenku wodoru, który uwalnia wolne rodniki.
  • Osłania, wspomaga i przedłuża aktywność witaminy C jak również ogranicza powstawanie prozapalnych prostogladyn, które odpowiadają za przewlekłe procesy zapalne.
  • Ogranicza niszczący wpływ wolnych rodników również na kolagen skóry, zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych, powstawaniu siniaków i nadmiernych krwawień z nosa, przyspiesza gojenie się ran.
  • Chroni siatkówkę oka, odpowiada za ciśnienie wewnątrz gałek ocznych.

Skutkiem diety ubogiej w rutynę jest kruchość naczyń krwionośnych, skłonność do pajączków i żylaków, słabe krążenie krwi, ogniska zapalne, większe ryzyko zawałów i udarów, szybsze starzenie się organizmu i mało elastyczna skóra, zwłaszcza na twarzy.

U osób cierpiących na niedobory witaminy P, głownie rutyny bardzo łatwo pękają naczynka krwionośne. Wystarczy mocniej chwycić za ramię by powstały sińce – ślady na 5 palców. Często na twarzy i kończynach pojawiają się tak zwane pajączki.

Ze względu na fakt, że ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie zsyntetyzować rutyny bardzo ważne jest by dostarczać ją wraz z pożywieniem. Przyjmowanie jej w suplementach mija się z celem, gdyż wielkość syntetycznych cząsteczek nie pozwala na wniknięcie do kilkakrotnie mniejszych komórek – podstawowego budulca tkanek.

Jedynie rutyna z naturalnych źródeł wzmacnia ścianki kapilarów, czyli tych najcieńszych naczynek krwionośnych, które dochodzą do tkanek i komórek.  Dostarczają tlen, składniki odżywcze, hormony i antyciała. Odbierają natomiast produkty przemiany materii i dwutlenek węgla.

Naturalne źródła rutyny

Rutyna czyli witamina P1 kasza gryczana

 

 

Najlepszym i najlepiej przyswajalnym źródłem rutyny jest kasza gryczana. Należy pamiętać by spożywać ją z dodatkiem dużej ilości natki pietruszki lub innej zieleniny.

Ponadto cytrusy, gdzie najwięcej jej jest w białej błonce pod zewnętrzną skórką. Następnie borówka bagienna zwana łochynią , czarna porzeczka, winogrona, a także papryka, brokuły, szparagi, kapary, figi, czerwone wino,  jabłka starych odmian, kakao i ciemna czekolada oraz sama natka pietruszki i inne zieleniny a także  owoce sezonowe.  Jest jeden warunek – muszą być świeże, bo rutyna jest wrażliwa na niską temperaturę a mrożonkach całkowicie ginie. Z tego samego powodu nie można przechowywać tych produktów zbyt długo w lodówkach. Owoce i warzywa składowane w chłodniach są niemal pozbawione tego cennego składnika.
Warto również wiedzieć, że herbata ale tylko parzona na sposób wschodni jest bogata w rutynę i dodatkowo teinę i purynę, które uszczelniają naczynia krwionośne.

Zioła

Z ziół bogatym źródłem rutyny są:  szczawik zajęczy, berberys, ruta, arnika, czarny bez, liście czarnej porzeczki, malin, aronia, rokitnik, nawłoć, fiołek trójbarwny, macierzanka, mięta, dziurawiec, zielona herbata

Dieta bogata w cukry, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, antybiotyki, środki przeciwbólowe, antykoncepcyjne, kortyzon, aspiryna i inne leki wypłukują rutynę z organizmu i ograniczają przyswajanie.

5 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: