Apteka w twojej kuchni, Artykuły, Harmonia duszy i ciała, Zioła

Równonoc wiosenna i tradycyjne zioła

równonoc wiosenna zioła tradycyjne oczyszczanie

Równonoc wiosenna początkuje czas odnowy i odrodzenia. To jeden z dwóch dni w roku o wyważonej energetyce, kiedy dzień i noc są jednakowej długości. Potem godziny światła będą się wydłużać, aż do letniego przesilenia.

Te cykliczne zmiany utrzymują równowagę falową, w każdej porze roku dominują inne energie. Wraz z przybywaniem i ubywaniem światła zmienia się temperatura, wilgotność i cała energetyka.

równonoc wiosenna zioła tradycyjne oczyszczanie

Obecnie koło czasu kręci się wraz z wiatrem, deszczem, ostatnim chłodnym powiewem zimy, ale także pąkami, kwiatami i śpiewem ptaków. Wraz z nadejściem wiosny dni stają się dłuższe i cieplejsze. Następuje zmiana polaryzacji od stagnacyjnej zimy do ruchu.

Zmienia się jakość światła słonecznego. Zimą były to głównie czerwone i podczerwone, równonoc wyznacza początek wzrastania intensywności UV. Mamy rzadką skalibrowaną mieszankę światła czerwonego, podczerwonego i UV – idealne środowisko nowego życia i wzrostu każdej rośliny.

Równonoc wiosenna symbolizuje przejście od starego do nowego. Od zimowej stagnacji do ruchu, życia, niosąc z sobą uwolnienie, powiew świeżości, otwartość na nowe. Energia wiosny, zwłaszcza równonoc wiosenna, kiedy dzień i noc są jednakowo zrównoważone to doskonały czas na oczyszczenie. Nie musi być radykalne, wystarczy więcej lżejszej, świeżej żywności w miejsce ciężkich posiłków.

Równonoc wiosenna i zioła

Życie zgodnie z rytmem natury sezonowe jest kluczem do utrzymania zdrowia przez cały rok. Równonoc wiosenna to czas, aby porzucić stare i wprowadzić nowe. Ciało potrzebuje innego rytmu dnia i rodzaju pożywienia niż zimą. Nie jest potrzebny dodatkowy tłuszcz, który zimą tworzył izolację. Nasz zegar biologiczny zmniejsza produkcję amylazy – enzymu trzustkowego odpowiedzialnego za trawienie węglowodanów. Ulega zmianie nie tylko produkcja enzymów, ale i skład flory bakteryjnej.

PortulakPortulaka warzywna - pospolity chwast o cennych właściwościach warzywna - pospolity chwast o cennych właściwościach

Dzikie zioła: mniszek, pokrzywa, fiołki, portulaka, czosnaczek, czosnek niedźwiedzi, gwiazdnica to składniki do cudownie chłodzącej, tonizującej sałatki. Schłodzą, oczyszczą krew i wątrobę. Listki pokrzywy sparzyć, pozostałe zioła pokroić, dodać  odrobinę oliwy z oliwek, cytryny, szczyptę soli i koziego sera.  

Wiosną wątroba i pęcherzyk żółciowy domagają się większej troski. W miarę jak dni stają się cieplejsze, wzrasta żywioł ognia we krwi i kanałach energetycznych. Szybciej zachodzą procesy metaboliczne i detoksykacyjne, a wątroba oczyszcza krew z toksyn. Pęcherzyk żółciowy wydziela żółć, która pomaga w procesach trawiennych. Brak równowagi energetycznej w wątrobie i pęcherzyku żółciowym prowadzi do wzdęć  i ogólnej niestrawności.

korzeń łopianu właściwości

Najlepsze zioła wspierające obydwa narządy to mniszek lekarski, korzeń łopianu i pokrzywa.

  • Mniszek oczyszcza i tonizuje krew, rozprasza nadmiar ciepła, które objawia się niestrawnością, stanem zapalnym i złością. Działa żółciopędnie, liść mniszka usuwa obrzęki, łagodzi zatrzymywanie wody. Odpowiedni dla osób odczuwających ospałość w momentach złości, irytacji.
  • Korzeń łopianu doskonale oczyszcza z toksyn i metali ciężkich. Gorzki, słodki, tłustawy doskonały przy zaburzeniach równowagi wątroby i pęcherzyka żółciowego, czego objawem jest niestrawność i zaparcia. Doskonały środek dla osób z suchą, łuszczącą skórą i przy trądziku, wysypkach. Również przy problemach z utrzymaniem poziomu cukru we krwi.
  • Młode, wiosenne pokrzywy pobudzają mięśnie, uzupełniają witaminy i minerały, wspierają odporność. Wskazane przy wypadaniu włosów, łamliwych paznokciach, matowej skórze, anemii i ogólnej stagnacji.

Wiosenne tendencje

Równonoc wiosenna rozpoczyna czas intensywnego wzrostu w przyrodzie i naszego rozwoju. To czas odnowienia energii, zwiększenia aktywności, realizowania celów, chęć wychodzenia na zewnątrz nie tylko fizycznie, ale z pomysłami, ideami, planami.  Jeśli kalendarz roczny przenieślibyśmy na zegar, to równonoc wiosenna odpowiada wschodowi słońca. Zaczyna się nowy dzień, budzimy się do aktywności, wypoczęci i zregenerowani.

5 4 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments