Dereń pomaga przy anemii, kandydozie, zakażeniach bakteryjnych
Dereń jadalny [Cornus mas] był dawniej ceniony w kuchni, domowej apteczce i jako surowiec do produkcji słynnej dereniówki.
Owocami derenia leczono szkorbut, anemię, infekcje dróg moczowych i oddechowych. Wspierano się przy wysokim ciśnieniu, osłabieniu, złym trawieniu, biegunkach, braku apetytu. Z suszonych liści i kory zaparzano wzmacniające odwary, którymi leczono malarię.
Dereń jadalny
Tworzy rozłożysty krzew lub małe drzewo wyrastające od 3 do 10 metrów wysokości. Owoce derenia jadalnego są podobne do żurawiny.
Surowe, przejrzałe owoce derenia jadano przy złej przemianie materii i anemii. Warto jeść przy kandydozie, wystarczy kilka owoców raz na jakiś czas w celu złagodzenia lub ustąpienia objawów.
Z dojrzałych owoców warto robić przetwory, nalewki, bo dereń zawiera związki o ogromnym potencjale antyoksydacyjnym. Zawartość przeciwutleniaczy wynosi ponad 900 mg na 100 g surowca. W skórce jest ich kilkakrotnie więcej niż w miąższu. I co ważne obróbka termiczna prawie ich nie niszczy.
Właściwości derenia
- Dereń zawiera ogromne ilości witaminy C, P, A, żelaza
- Jest dobrym źródłem wapnia, potasu, fosforu, magnezu, cynku, miedzi i manganu
- Zawiera beta-karoten, flawonoidy, pektyny, kwas chinowy i jabłkowy
- Dereń ma silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze
- Skuteczny w zwalczaniu przerostu grzybów [1] z rodzaju candida albicans, aspergillus fumigatus, trichophyton mentagrophytes
Dereń przepisy domowe
Herbatka z derenia
Łyżkę suszonych owoców zalać 200 ml wrzątku. Parzyć pod przykryciem 15 minut. Stosuje się przy zakażeniach bakteryjnych, grzybiczych, infekcjach i dla wzmocnienia odporności.
Sok z derenia
Owoce wydrylować, wycisnąć sok w wyciskarce lub sokowirówce. Dodaje się do herbaty, wody, kompotów, jogurtów, deserów. Sok z derenia stosuje sie w leczeniu przeziębień, szkorbutu, reumatyzmu, braku apetytu. Pomaga przy reumatyzmie, cukrzycy, rumieniu skórnym, ogólnie wzmacnia.
Syrop z derenia
Wydrylowane owoce gotować z w wodzie z dodatkiem cukru wg uznania do uzyskania gęstego syropu. Pomaga przy wysokim ciśnieniu krwi, infekcjach, stanach zapalnych dróg oddechowych.
Konfitura z derenia
Kilogram umytych owoców derenia zalać ½ szklanki wody, zagotować. Po przestudzeniu wyjąć pestki, zalać je ½ szklanki wody, gotować do czasu aż reszta miąższu odpadnie od pestek. Przelać wodę z miąższem do wcześniej oddzielonych owoców i gotować aż zgęstnieje. Dodać cukier wg uznania i chwile podgotować.
Dereń ma dużo pektyn, dlatego nie należy go długo poddawać obróbce cieplnej, by za bardzo nie gęstniał.
Marynowany dereń a’la oliwki
- 1/2 kg niedojrzałych owoców derenia
- Po 300 ml octu i wody
- 4 łyżeczki cukru
- 2 łyżeczki soli
- 10 ziarenek pieprzu
- 5-10 goździków
- 3 listki laurowe
Umyte owoce zalać wodą z octem, dodać przyprawy i cukier. Zagotować, od momentu wrzenia gotować maksymalnie minutę, inaczej owoce się rozpadną. Przelać do wyparzonych słoików, pasteryzować ok 10 min.
Marynowany dereń w smaku przypomina oliwki. Poprawia trawienie i oczyszcza żołądek.
Dereniówka przepis
40 dkg dojrzałych owoców derenia ponakłuwać wykałaczką. Zasypać 1,5 kg cukru, odstawić na dobę. Następnego dnia zalać 0,5 lira wódki i odstawić na miesiąc. Przefiltrować, przelać do butelek z ciemnego szkła, odstawić na minimum 4 miesiące do dojrzewania.
Przy grypie, przeziębieniach, gorączce stosuje się dwie łyżki nalewki 2 razy dziennie – objawy szybko ustępują. Dereniówka pomaga przy dolegliwościach trawiennych.
Owoce derenia są popularne w kuchniach kaukaskiej i bałkańskiej jako dodatek do sosów mięsnych nadają im oryginalny smak.