REKLAMA

Okłady z imbiru przeciw bólom, stanom zapalnym, napięciom mięśni

Okłady z imbiru są niezawodnym domowym środkiem leczniczym stosowanym od wieków w Japonii, jak również w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej przede wszystkim do usuwania bólów mięśni, stawów, kości, kręgosłupa, bólów urazowych, artretyzmu, reumatyzmu.

 

Japoński tradycyjny okład z imbiru

  • Podgrzać 5 litrów wody, ale nie gotować.
  • Zanim woda się zagrzeje zetrzeć na tarce około garści świeżego korzenia imbiru
  • Włożyć starty imbir do bawełnianego woreczka, koniec zawiązać sznurkiem i wycisnąć sok do wody.Woda powinna być tuż przed zagotowaniem, a sznurek na tyle długi, aby łatwo można było wyciągnąć woreczek.
  • Wrzucić woreczek z imbirem do wody, zaparzać bez gotowania ok 5 minut, po czym wyjąć.
  • Trzymając końce ręcznika, zanurzyć jego środkową część w odwarze i dobrze wycisnąć. Można użyć do tego dużej drewnianej łyżki jako drążka
  • Przyłożyć gorący ręcznik na wybrane miejsca ciała. Przykryć drugim suchym ręcznikiem, aby utrzymać ciepło.
  • Zmieniać ręcznik co 2-3 minuty, tak aby był cały czas gorący.
  • Można do tego okładu używać 2 ręczników i moczyć je na zmianę. W ten sposób skóra nie wystygnie między okładami.
  • Wykonywać zabieg około 10-15 minut lub do momentu, aż skóra mocno się zaróżowi.

 

Należy zwrócić uwagę, by ręcznik był równo rozłożony i dopilnować aby woda w garnku była cały czas gorąca. Garnek lepiej trzymać na małym gazie, a nie na podłodze obok pacjenta. Po zabiegu pozostać w łóżku co najmniej godzinę.

okłady z imbiru

 

Okłady z imbiru zmniejszają natężenie bólu, po dłuższym stosowaniu całkowicie likwidują. Usuwają zastoje i napięcia, rozluźniają blokady, pobudzają krążenie krwi i energii. Wg Michio Kushi japońskiego makrobiotyka zlikwidowanie blokad i napięć sprawia że płyny ustrojowe i energia zaczynają normalnie krążyć, do tkanek dociera więcej krwi i tlenu, limfa zaczyna prawidłowo przepływać usuwając toksyny, co w efekcie inicjuje procesy regeneracyjne. Japońscy wieśniacy pracujący na mokrych polach ryżowych przez wieki stosowali ten sposób leczenia chorób spowodowanych nadmiarem wilgoci w tym reumatyzmu.

Przeciwwskazania do tego zabiegu
Okładu z imbiru nie stosować na głowę, w czasie wysokiej gorączki, a także na brzuch podczas ciąży lub zapaleniu wyrostka robaczkowego. Nie stosować u małych dzieci i osób w podeszłym wieku.

Okłady z imbiru przeciw bólom, stanom zapalnym, napięciom mięśni
Okłady z imbiru przepis z medycyny ajurwedyjskiej

Do okładu można użyć imbir świeży lub sproszkowany.
Świeży imbir drobno pokroić, roztłuc w moździerzu na pastę, suszony imbir wystarczy wymieszać z wodą by uzyskać konsystencję pasty.
Podgrzać lekko i nałożyć na skórę posmarowaną przedtem tłuszczem np. oliwą z oliwek lub olejem kokosowym.
Obwiązać bandażem lub opaską i pozostawić na kilka godzin.

Powyższy przepis można stosować również u dzieci w przypadku stanów zapalnych, stłuczeń, bólów urazowych. Przed użyciem należy wyjaśnić dziecku, by było przygotowane, że może z początku skóra może trochę piec. Ewentualnie nałożyć pastę na wilgotną, bawełnianą szmatkę położoną na bolące miejsce. Zwykle bardzo szybko ból ustępuje.

Okłady z imbiru na bolące stawy

W garnuszku rozgrzać łyżkę stołową masła, dosypać łyżkę sproszkowanego imbiru. Wymieszać. Nakładać ciepłą miksturę na bolące stawy.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: