Herbatka z gałązek malin na rozgrzanie, grypę, przeziębienie
Herbatka z gałązek malin ma wyśmienity smak, wspaniały aromat i lecznicze właściwości.
Dawniej na przednówku i w okresach niedoborów żywności pito napary z gałązek malin by uzupełnić składniki, rozgrzać i wzmocnić organizm. Gałązki malin stosowano jako lekarstwo na wiele chorób. Używano świeżo krojonych, jak i suszonych robiąc z nich wywary, napary, balsamy. Rozprawiano się z przeziębieniem, grypą, oddalano depresję i smutek.
Gałązki malin
Maliny znano już w okresie neolitu. W czasach antycznych uznawano za panaceum na wszelkie dolegliwości, a w średniowieczu zakonnicy zaczęli przenosić krzewy malin z lasu do przyklasztornych ogrodów. W stanie dzikim krzaki malin można znaleźć maliny na skrajach lasów, polanach i zaroślach. Do celów leczniczych stosuje się owoce, liście jak i całe gałązki.
Maliny poza całą gamą witamin i minerałów zawierają salicylany, które działają jak naturalna aspiryna i bardzo silny przeciwutleniacz kwas elagowy. Herbatka z gałązek ma ma większe stężenie dobroczynnych związków, witamin i mikroelementów niż napar z liści czy suszonych owoców. Zawiera kumarynę, która wzmacnia naczynia krwionośne, normalizuje krzepnięcie krwi i zapobiega miażdżycy.
Gałązki malin można stosować:
- Przy kaszlu, zapaleniu oskrzeli
- Zapaleniu krtani i górnych dróg oddechowych
- Grypie, przeziębieniu
- Artretyzmie, reumatyzmie
- Krwawieniach wewnętrznych, hemoroidach
- Depresji, obniżonym nastroju, neurastenii
- Chorobach skórnych
- Problemach z nadmierną krzepliwością krwi
Herbatka z gałązek malin
Na napar wybieramy niezdrewniałe, cienkie gałązki, mogą być gołe lub z listkami.
- Po opłukaniu łamiemy na mniejsze kawałki
- Wrzucamy do garnka z wrzątkiem
- Chwilę gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem
- Odstawiamy, aż napar naciągnie, około pół godziny
Intensywny malinowy kolor i piękny aromat podpowiedzą, że herbatka jest gotowa. Można dosłodzić miodem. Gałązki można zalać powtórnie i nadal będzie doskonała. Do wywaru można dodać gałązki innych krzewów np. porzeczki.
Herbatka z gałązek malin dostarcza masę witamin, garbników, flawonoidów i kwas salicylowy. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe, przeciwzapalne, napotne, ściągające, przeciwgorączkowe. Hamuje stany zapalne, obniża temperaturę, rozrzedza krew. Zapobiega zlepianiu się płytek, uszczelnia naczynia krwionośne. Zastępuje aspirynę i środki przeciwbólowe. Można pić profilaktycznie dla wzmocnienia odporności.
Przy męczącym kaszlu pije się ciepłą herbatkę 3 razy dziennie przed posiłkami po 1/3 szklanki.
Nie stosuje się przy kamicy nerkowej, dnie moczanowej.
Wywar z gałązek malin
Przy hemoroidach i krwawieniach wewnętrznych. Zalane wrzątkiem gałązki malin gotuje się na bardzo małym ogniu aż ciecz zmieni kolor na czerwony. Pije po schłodzeniu. Przechowuje w lodówce do 24 godzin.
Napar z gałązek malin
Zalane wrzątkiem gałązki malin parzy się godzinę. Pije szklankę 3 razy dziennie dla złagodzenia zgagi, bólów żołądka i brzucha.
Napar z gałązek malin poleciła mi moja Mama,odkąd zaczęłam przygodę z gałązkami leśnymi malin w czasie infekcji nie mam problemu z zatkanym nosem ani problemu z zatokami wszystko fajnie się oczyszcza sama jestem w szoku …z reguły w czasie przeziębienia zatkany nos był regułą a teraz jest drożny …pomimo kataru a z rana w czasie przeziębienia następuje oczyszczenie…niesamowite.polecam wszystkim sprawdziłam na sobie choć też nie dowierzałam. A dziś ni e wyobrażam sobie okresu jesiennego czy zimowego bez tego naturalnego specyfiku