Artykuły, Medycyna ludowa, Sprawdzone efekty, Terapie naturalne, Warto wiedzieć, Zamiast

Poduszka lecznicza z pestkami owoców, łusek, nasion – zrób to sam

Poduszka lecznicza z pestek owoców bądź nasion - zrób to sam

Poduszka wypełniona pestkami wiśni, śliwek, winogron, ziarnem, łuską wraca do łask. Tradycja ich stosowania sięga setek lat. Na wiejskich terenach alpejskich poduszki wypełnione prekursorem termoforów.  Do dziś są popularnymi wyrobami rzemieślniczymi Tyrolu.

w

Znajdują zastosowanie jako remedium łagodzące bóle, stany zapalne, napięcia. Rozgrzewając, wywołują przyjemne, kojące uczucie spokoju. Można je podgrzewać w piekarniku, na grzejnikach, piecach.

Stopniowo emitują ciepło  razem z substancjami leczniczymi  danego surowca. Pochłaniają wilgotne śluzy, rozpraszają zimną stagnację, poruszają krążenie krwi i płynów ustrojowych. Plastyczna forma łatwo przylega do różnych obszarów ciała, stawów, karku. Przy urazach schładza się w zamrażalniku.

Poduszka z pestkami wiśni, czereśni, śliwek

Wydzielane ciepło z informacją energetyczną rośliny, działa przeciwbólowo, rozkurczająco. Rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi w danym obszarze. Poprawia dotlenienie, stymuluje metabolizm tkanek, pomaga eliminować toksyny. Rozluźnia przykurcze, zwiększa elastyczność kolagenu w mięśniach, ścięgnach, stawach.  Uspakaja ciało i umysł, relaksuje.

Ciepło porusza się do zewnątrz. Otwiera, rozgrzewa, stymuluje popycha do ruchu, inspiruje. Zimno jest przeciwieństwem ciepła, porusza się do wewnątrz, kondensuje w środku, napina, wprawia w bezruch tkanki. Możemy tego doświadczyć przy masażach z użyciem chłodnych lub podgrzanych olejków. Przy nałożeniu na skórę zimnego, będziemy się cofać. Ciepły olejek podziała kojąco, uspokajająco.

poduszka z pestek łuski

Poduszka może być wypełniona ziarnem lub łuską gryki, owsa, orkiszu. Wypełniona naturalnym materiałem roślinnym neutralizuje pola elektromagnetyczne i niweluje wpływ promieniowania na organizm promieniowania. Jeśli nasypiemy gorczycy białej, wyrówna nasze biopole. W naszym sklepiku są dostępne poduszki, w różnych rozmiarach z naturalnym wkładem z gryki i orkiszu. TUTAJ.

Poduszka z naturalnym wypełnieniem – zrób to sam

Z naturalnej tkaniny jak len, bawełna uszyć pokrowiec dowolnego rozmiaru. Nie stosować tworzyw sztucznych. Bez szycia można użyć poszewki jaśka. Wsypać pestki, łuskę bądź nasiona. Zaszyć lub zapiąć guzikami, klamerkami. Poduszka nie może zbyt ściśle wypełniona surowcem. Luźna sypkość zapewni  idealne dopasowanie do głowy, odcinka szyjnego kręgosłupa, stawów.

termofor z pestek wiśni, śliwek, czereśni

Pestki wiśni, czereśni, śliwek powinny być przedtem oczyszczone, umyte i starannie wysuszone na słońcu lub w piekarniku. Nie mogą być wilgotne, bo może powstać pleśń.

Poduszka z pestkami i ziarnem zastosowania

Przy leczeniu ciepłem, przed zastosowaniem podgrzać w piekarniku, na piecu, kaloryferze. Łagodzi ból, poprawia krążenie, działa na wegetatywny układ nerwowy. Do chłodzących okładów w torebce foliowej włożyć do zamrażalnika na 40-60 minut. Zastosowania:

  • Bóle korzonków, dolnej części pleców. Przykład wygodnie, na wysokości krzyża 2-3 razy dziennie po 10 minut lub do momentu, aż poduszka wystygnie.
  • Bolesne napięcia szyi tak samo. Rozluźnia mięśnie, rozprasza stagnację tkankową,  wchłania zimną wilgoć, która nasila ból.
  • Skurcze brzucha, obszaru miednicy (bez gorączki, nudności). W pozycji leżącej, z rozluźnionymi mięśniami obszaru jamy brzusznej i nóg przykłada się na kwadrans i dłużej, 2-3 razy dziennie.
  • Zimne, wilgotne bóle stawów, ścięgien, mięśni, obszary zatok, uszu – kompresy bolesnych obszarów.
  • Migrena, tępe bóle głowy. Poduszkę układa się na szyi, u podstawy czaszki. Usuwa zesztywnienie mięśni w obrębie karku, rozszerza naczynia krwionośnie i zmniejsza nacisk na nerwy.
  • Wychłodzenie, przeziębienie. Poduszka z pestkami, ziarnem jest idealna na szybkie rozgrzanie po przemarznięciu, wychłodzeniu, przemoknięciu, zapobiegnie infekcjom. Przy przeziębieniu, katarze, kaszlu zwłaszcza gdy stopy i dłonie są zimne poprawi krążenie. Złagodzi zastój w tkankach, przekrwienie, trudności w oddychaniu i uczucie ciężkości w klatce piersiowej.

poduszka z łuskami pestkami przeciwbólowa

Przy bólach pleców można położyć się na poduszce. Przedtem natrzeć skórę oliwą z dziurawca, stokrotek lub olejem rycynowym. Zabezpieczyć ręczniczkiem przed zabrudzeniem. Ciepło powala na lepsze wchłanianie i przemieszczanie leczniczych olejków w głąb tkanek. Podobną procedurę można zastosować przy bólach stawów, brzucha, wzdęciach, skurczach miesiączkowych. Poduszka doskonale łagodzi niemowlęce kolki – ale ostrożnie z temperaturą !

Zimne okłady

Zwężają naczynia krwionośne, powodują ich odruchowe rozszerzenie. Ogólnie pływają na układ wegetatywny układ nerwowy, powodując zwiększenie napięcia nerwu błędnego.  Jego niski ton wyzwala  aktywność współczulnego układu nerwowego, produkcję hormonów stresu i cytokin prozapalnych.
Lokalnie, miejscowo zmniejszają wrażliwość na ból. Zastosowania: gorączka, urazy, stłuczenia, krwiaki, obrzęki, guzy na czole. Przeciwskazania: otwarte rany, nadwrażliwości na zimno, zaburzeń czucia i krążenia.

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments