Artykuły, Ciekawostki, Porady, Sprawdzone efekty, Zamiast

Termofor niezastąpiony w terapiach ciepłem

termofor niezastąpiony w terapiach ciepłem

Termofor to jeden z najwygodniejszych, przenośnych wynalazków grzewczych. Promieniuje przyjemnym ciepłem, które natychmiast rozgrzewa i rozluźnia ciało. Niesie ulgę w bólach i dolegliwościach związanych z wychłodzeniem.

Pierwsze wersje termoforów wynaleziono w XVI wieku jako „podgrzewacze łóżek”. Były to metalowe pojemniki owinięte szmatką, do których wkładano żar z kominka. Pomagały rozgrzać zimną pierzynę, zrelaksować ciało i szybciej zasnąć.

Dzisiejsze termofory to wygodne, gumowe „poduszeczki” na gorącą wodę, często otulone izolującymi tkaninami, które trzymają ciepło wiele godzin.

Termofor leczenie ciepłem

Wspaniałą rzeczą w termoforach ruch i ciepło wody. Przyciskając go do ciała, dosłownie czujemy jakby nas ktoś mocno przytulał. Wywołuje to przyjemne, kojące uczucie spokoju. Stąd medycyna chińska i Ajurweda wykorzystują ciepło przy licznych leczniczych zabiegach.

Ciepło porusza się do zewnątrz. Otwiera, rozgrzewa, stymuluje popycha do ruchu, inspiruje. Zimno jest przeciwieństwem ciepła, porusza się do wewnątrz, kondensuje w środku, napina, wprawia w bezruch tkanki. Możemy tego doświadczyć przy masażach z użyciem chłodnych lub podgrzanych olejków. Przy nałożeniu na skórę zimnego, będziemy się cofać. Ciepły olejek podziała kojąco, uspokajająco.

rozgrzewanie termoforem bóle

Niezależnie czy zastosujemy masaż, rozgrzewające kompresy albo termofor ciało dobrze reaguje na ciepło. Natychmiast rozluźnia się i odpręża, dzięki czemu szybciej zachodzą procesy regeneracyjne. Zwiększa się przepływ krwi, zaopatrzenie uszkodzonej tkanki w tlen i składniki odżywcze. Pomaga rozluźnić tkanki miękkie i obolałe mięśnie, łagodzi ból.

Mechanizm działania odkryła nauka. Każdy z nas ma około 30 tysięcy punktów reagujących na ciepło i ponad 250 tysięcy wrażliwych na zimno. Nałożony na miejsce bólu termofor o temperaturze powyżej 40 stopni aktywuje wewnętrzne receptory ciepła. Te z kolei blokują działanie przekaźników, które powodują odczuwanie bólu. [1]

Zastosowania termoforu

Przyda się w każdym domu. Kładąc się do łóżka z termoforem, możemy rozgrzać stopy, co szybko przeniesie na całe ciało. Poprawi krążenie u osób z bladą, chłodną dotyku skórą, które potrzebują ożywienia energii yang i rozluźnienia napięć.

Oprócz stóp, ciepły termofor dobrze jest przyłożyć w dolnej części brzucha i punktu żołądek 36, Zu San Li pod kolanem, zwanego Wielkim Lekarzem.

Masaż punktu Zu San Li czyni cuda

Ogólne wskazania do leczenia ciepłem:

 • Większa wrażliwość na niskie temperatury, dotkliwe odczuwanie zimna w kończynach i całym ciele
 • Ogólne zmęczenie, wyczerpanie, letarg, słabe krążenie
 • Blady język, skóra, pragnienie ciepła, częste oddawanie moczu
 • Problemy z trawieniem surowych pokarmów, biegunki
 • Zimne bóle związane ze stagnacją w obszarze brzucha, miednicy, stawów, pleców, szyi, kolan
 • Dolegliwości miesiączkowe/zakrzepy
 • Dziecięce kolki, bóle brzuszka
Ciepły termofor na ból

Szybko przynosi ulgę w zimnych bólach, które idą bardziej w kierunku odrętwienia, zastoju, letargu, skurczu mięśni i tkanek, z osłabionym krążeniem, metabolizmem.

 • Na brzuch i podbrzusze
  Skurcze miesiączkowe, zapalenie przydatków, niestrawność, bolesne wzdęcia, kolki, dolegliwości układu moczowego, pęcherzyka żółciowego, wątroby, kamica żółciowa, moczowa, zespół jelita wrażliwego. Rozluźnia mięsnie gładkie i bezpiecznie łagodzi ból u osób w każdym wieku, nie obciążając wątroby jak leki rozkurczowe.

wzdęcia termofor bóle brzucha

 • Bóle mięśni i stawów
  Przewlekły ból i napięcie szyi, karku, kręgosłupa, lumbago. Bóle stawów, kolan, nadgarstków i mięśni po nadwyrężeniu. Przewlekłe dolegliwości bólowe na skutek dawnych urazów.
 • Migrena, tępe bóle głowy
  Termofor układa się na szyi, u podstawy czaszki. Usuwa zesztywnienie mięśni w obrębie karku, rozszerza naczynia krwionośnie i zmniejsza nacisk na nerwy.
 • Wychłodzenie, przeziębienie
  Termofor jest idealny na szybkie rozgrzanie po przemarznięciu, wygłodzeniu, przemoknięciu, zapobiegnie infekcjom. Przy przeziębieniu, katarze, kaszlu zwłaszcza gdy stopy i dłonie są zimne termofor poprawi krążenie. Złagodzi zastój w tkankach, przekrwienie, trudności w oddychaniu i uczucie ciężkości w klatce piersiowej.
 • Emocje
  Kiedy duszę ogarnia smutek, melancholia gorący termofor da ciepło, pomoże się odprężyć, zrelaksować, oddalić stres i niepokój.
3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments