Kiszone cytryny – niepowtarzalny smak i walory zdrowotne
Kiszone cytryny mogą przywodzić na myśl niezbyt apetyczne skojarzenia. Ale każdego, kto chociaż raz skosztuje, zaskakują wspaniałym delikatnym smakiem i aromatem, zupełnie innym niż składniki, z których są wykonane.
Cytryny są doskonałym, zdrowym dodatkiem do wielu potraw, ale wersja sfermentowana dodaje im wartości i wydobywa głębię smaku sprawiając, że każde danie z ich dodatkiem staje się prawdziwym rarytasem dla podniebienia.
Teraz czekamy I będzie pyszny dodatek do sałat, kuskusu, naleśników na ostro, tagine, kurczaka i kto wie czego jeszcze!
Kiszone cytryny są powszechnie stosowane w kuchni śródziemnomorskiej, zwłaszcza w Maroku, jako składnik popularnego, o niezrównanym smaku tagile i wielu innych dań.
Praktycznie można je wszędzie dodawać tam, gdzie składnikiem są bądź same cytryny bądź skórka: do sosów, dressingów, deserów, ciast, jogurtów, koktajli, sałatek, potraw mięsnych, rybnych, past, a nawet zup typu tajskie czy chińskie. Możliwość inwencji jest wręcz nieograniczona.
Kiszone cytryny to nie tylko znakomity smak, ale źródło witamin, soli mineralnych, terpenów, rutyny . Jak wszystkie kiszonki są probiotykiem, więc mają zbawienny wpływ na jelita układ pokarmowy. W medycynie ajurwedyjskiej sok z kiszonych cytryn stosuje się na problemy żołądkowo-trawiennie.
Kiszone cytryny przepis
- Kilka średnich niewoskowanych cytryn, najlepiej ekologicznych. Mogą być już trochę więdnące.
- Sól gruboziarnista, niejodowana
- Wysterylizowany słoik
Opcjonalnie można dodać ulubione przyprawy. Pasują ziarenka pieprzu, liść laurowy, cynamon, rozmaryn, chili, imbir, goździki. To zależy jaką nutkę smaku chcemy uzyskać i do czego używać.
Kiszone cytryny wykonanie
Cytryny namoczyć w wodzie na 1-2 godziny. Jeśli nie mamy pewności co do pochodzenia – usunąć pestycydy. Słoik wyparzyć wrzątkiem, odstawić do wysuszenia.
Z 5-7 cytryn (tyle ile wejdzie do słoika) odciąć wierzchy. Przekroić na krzyż, ale nie do końca, tak by spód był nienaruszony. Do środka każdej z nich wsypać łyżkę soli, zacisnąć.
Na dno słoika wsypać 2-3 łyżki soli oraz przyprawy (opcjonalnie). Następnie kolejno każdą cytrynę umieszczać ciasno w słoiku. Trzeba dociskać drewnianą łyżką, w ten sposób zacznie się tworzyć solanka.
Z pozostałych cytryn wycisnąć sok i zalać cytryny w słoiku. Cytryny powinny być całkowicie zanurzone w zalewie. Gdy zabraknie soku można dolać przegotowanej wody.
Napełniony szczelnie zamknąć. Odstawić w miejscu bez dostępu światła, w temperaturze pokojowej na kilkanaście dni, maksymalnie 3 tygodnie. Codziennie obracać słoik do góry dnem, potrząsając by rozprowadzić solankę.
Cytryny będą gotowe kiedy skórka będzie miękka. Nawet dotykając można to zauważyć, bo zmieni się nieco struktura i barwa na bardziej miodową. Po zakończeniu procesu fermentowania wstawić do lodówki.
Do potraw dodaje się nie więcej niż 1/2 – 1 cytrynę pokrojoną w kostkę oraz nieco soku. Czas przechowywania w lodówce do 6 miesięcy.
Uwaga:
Kiszone cytryny bez przypraw są znakomite i nadają się do wszystkiego. Stosując przyprawy, trzeba pamiętać, by dodawać je w małych ilościach. inaczej zdominują smak. Zwykle daje się nie więcej niż dwie różne przyprawy na słoik.
uwielbiam, zwłaszcza rybę z kiszonymi cytrynami