Ból gardła może towarzyszyć wielu chorobom o podłożu bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym czy choćby alergii. Bywa też jedną z bardziej męczących dolegliwości, z którymi zmagają się osoby przeziębione. Często jest na tyle uciążliwy, że utrudnia przełykanie, a nawet mówienie. Nie wszystkie epizody bólu gardła wymagają interwencji lekarskiej i wdrożenia specjalistycznego leczenia, w wielu przypadkach wystarczą leki dostępne bez recepty, a także sprawdzone domowe metody na ból gardła. Jeśli za kłopoty odpowiedzialna jest infekcja bakteryjna, najczęściej zostanie podany antybiotyk, jeżeli jednak sprawcą dolegliwości są wirusy lub alergeny, ratunku trzeba szukać gdzie indziej. Czy możliwe jest szybkie rozprawienie się z chorobami gardła? Jak szybko je wyleczyć i pozbyć się dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu?
Pierwsza pomoc przy chorym gardle
Wnikające wraz z wdychanym powietrzem drobnoustroje chorobotwórcze często osadzają się na błonach śluzowych gardła, sprawiając, że zaczynamy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Pierwsze z nich to często drapanie, łaskotanie, chrypka i ból, np. przy przełykaniu. Zazwyczaj już te pierwsze symptomy zbliżającej się infekcji skłaniają do podjęcia konkretnych działań, najczęściej sięgnięcia po preparaty dostępne bez recepty, wśród których prym wiodą tabletki do ssania. Większość z nich ma w składzie naturalne wyciągi z roślin, witaminy, propolis czy miód. Podczas ssania mają pokrywać gardło cienkim ochronnym filtrem, łagodząc nieprzyjemne dolegliwości. Pastylki do ssania działają także przeciwzapalnie, odkażająco, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo. Swoje właściwości zawdzięczają takim składnikom, jak salicylan choliny, flurbiprofen, chlorowodorek benzydaminy, chlorchinaldol, lidokaina i inne. W skład tabletek ziołowych łagodzących ból i drapanie w gardle wchodzi prawoślaz lekarski, babka lancetowata, szałwia lekarska, porost lekarski. Na bazie roślin tworzone są tabletki do ssania dla dzieci powyżej 4. lub 5. roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że pastylki można podawać tylko dzieciom, które potrafią już bezpiecznie je ssać, w innej sytuacji sprawdzą się lizaki o podobnym składzie, spraye lub syropy. Bakteryjne zapalenie gardła wymaga pomocy lekarskiej, ponieważ zazwyczaj konieczne jest podanie antybiotyku. Jednak również w tym przypadku nieprzyjemne dolegliwości można łagodzić, sięgając po wymienione preparaty.
Domowe sposoby na chore gardło
Jak szybko wyleczyć gardło, nie wychodząc z domu? Czy to w ogóle jest możliwe? Jeśli powodem jest zwykłe przeziębienie czy infekcja wirusowa, dolegliwości ustąpią w przeciągu kilku dni, jednak można starać się przyspieszyć powrót do zdrowia i pozbyć się uciążliwego bólu gardła. Sposobem stosowanym już od bardzo dawna są płukanki gardła, które można przygotować z rumianku, szałwii, wody z solą, nagietka czy mięty pieprzowej. Zioła wystarczy zalać wrzątkiem na kilka minut, przecedzić, ostudzić i wypłukać gardło. Zabieg dobrze powtórzyć kilka razy dziennie. Płukanie powinno złagodzić ból gardła i znieść uczucie drapania. Warto wypróbować również odwar z siemienia lnianego, który powleka gardło cienką warstwą ochronną. Podczas każdej infekcji trzeba pamiętać o przyjmowaniu większej ilości płynów, zwłaszcza jeśli pojawia się gorączka lub ból gardła. Również powietrze powinno być nawilżane, dlatego warto zaopatrzyć się w nawilżacz lub rozwieszać mokre ręczniki (zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy jest wyjątkowo sucho). Co ważne, należy zrezygnować ze wszystkiego, co mogłoby dodatkowo podrażniać chore gardło, a więc z ostrych potraw czy gorących napojów. Lepiej jeść posiłki o półpłynnej konsystencji, letniej temperaturze, bez nadmiaru przypraw.
Domowe mikstury na ból gardła
Z bólem gardła można walczyć na wiele sposobów, wykorzystując również to, co zazwyczaj mamy w zasięgu ręki. Podczas przeziębienia warto spożywać syrop z cebuli, pić herbatę z miodem i cytryną czy mleko z czosnkiem oraz miodem. Domowe mikstury wzmocnią organizm, pomogą walczyć z infekcją, tym samym przyczyniając się do poprawy stanu zdrowia gardła. Rzadziej stosowanym, ale także skutecznym sposobem jest wykonanie okładów na szyję. Do tego celu można użyć ugotowanych, rozgniecionych ziemniaków, które trzeba nieco ostudzić i zawinąć w ściereczkę. Tak przygotowanym okładem należy owinąć szyję i poczekać aż ziemniaki całkowicie ostygną. Jeśli taki sposób nam nie odpowiada, można nabyć gotowe okłady termiczne dostępne w aptekach. Aby jak najszybciej pozbyć się bólu gardła, trzeba oczywiście odpowiednio je potraktować, nie forsować, zrezygnować z palenia papierosów, spożywania alkoholu