Kudzu [Pueraria lobata] lub kuzu jest jednym z 50 podstawowych ziół stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. W krajach azjatyckich roślina jest tradycyjnym dodatkiem do potraw.
Ze względu na dużą zawartość skrobi, służy do zagęszczania zup, sosów, kisieli. W medycynie od wieków znajduje zastosowanie jako składnik napojów leczniczych.
Kudzu rośnie jak szalone
Ponad 100 lat temu Amerykanie na jednym z oficjalnych spotkań z Japończykami zapytali czy nie znają rośliny, która wzmocniłaby brzegi ich rzek. Japończycy odpowiedzieli, że znają i tym sposobem Kudzu znalazło się w Ameryce.
Dobrze się przyjęło zwłaszcza w południowych stanach. Obecnie porasta całe brzegi rzek i pola. Kudzu jest tak silne , że wdziera się na parkingi i tereny centrów handlowych. Ekspansywność rośliny sprawiła, że uznano ją za chwast. Kudzu nie jest uprawiane, nawożone, ale namiętnie zwalczane. Ma w sobie tyle siły by się rozmnażać i rosnąc mimo przeciwności. Równe silne ma właściwości.
Kudzu właściwości i zastosowania
W latach 90-tych ubiegłego wieku rośliną zainteresowała się nauka. Badacze z uniwersytetu Harvarda wyizolowali substancje, które w 90% redukują m.in pociąg do… alkoholu [1]. Wspiera leczenie uzależnień od alkoholu, narkotyków, palenia papierosów i… obżarstwa.
W medycynie chińskiej sproszkowany korzeń kudzu stosuje się w odtruwaniu i oczyszczaniu z toksyn. Leczy uzależnienia, depresję, zaburzenia trawienne. Smak słodki, ostry, chłodzi nawilża. Oddziałuje na meridiany żołądka, śledziony płuc i pęcherza moczowego. Obniża gorączkę i reguluje metabolizm. Rozprawia się z bakteriami, pomaga stanąć na nogi przy osłabieniu chorobami, ale trzeba wiedzieć przyrządzać i stosować.
Jak stosować kudzu, kuzu ?
Napój ame kuzu
Na Dalekim Wschodzie mnisi od setek lat stosują ten napój dla odprężenia i jasności myślenia. Pomaga zrelaksować ciało i umysł. Obniża gorączkę, przeciwdziała problemom żołądkowym i jelitowym, hipoglikemii. Łagodzi bóle miesiączkowe, napięcia, nerwicę, gonitwę myśli. Podnosi poziom serotoniny i dopaminy odpowiedzialnych za dobry nastrój. Oczyszcza organizm, reguluje apetyt i pomaga pozbyć się nałogów.
Zmniejsza objawy kaca i efekty odstawienia używek: redukuje nerwowość, nudności, drżenie mięśni, zaczerwienienie twarzy, wymioty. Poprawia krążenie i mikrokrążenie, dobrze działa na układ sercowo-naczyniowy. Ma właściwości przeciwnowotworowe i przeciwutleniające. Korzystnie działa na wszystkie organy.
Sposób przygotowania:
- Czubata łyżeczka sproszkowanego kudzu
- Szklanka zimnej wody
- 2-3 łyżeczki słodu jęczmiennego lub ryżowego albo ½ szklanki wyciśniętego soku z jabłek
Rozpuścić kudzu w 2-3 łyżkach wody. Dolać resztę wody i słód lub sok z jabłek. Gotować na średnim ogniu cały czas mieszając, by nie powstały grudki. W momencie gdy roztwór zrobi się przezroczysty zmniejszyć ogień. Gotować jeszcze chwilę i wypić gorący.
Napój Ume-sho Kuzu
Napój stosowany we wschodnich klasztorach przy stanach bardzo ciężkich:
- w celu przywrócenia krążenia energii
- przywrócenia procesów trawienia gdy jelita „stanęły”
- ustał ogień trawienny
- rozgrzania, gdy zawodzą mechanizmy termoregulacji
W skład napoju wchodzi śliwka umbeboshi, którą bez problemów można kupić w orientalnych i ekologicznych sklepach. Ma szerokie spektrum działania nie do końca poznane przez naukę. Gdy lekarze mówią że nie ma ratunku warto podawać choremu ten napój. Jeśli jest wola życia są szanse na przywrócenie funkcji organizmu. Na tyle by wróciły siły do dalszego leczenia.
Kudzu ostatni ratunek
Przepis
Rozpuścić kudzu w 2-3 łyżkach zimnej wody. Dolać szklankę zimnej wody i miąższ z połowy lub całej śliwki umeboshi uprzednio posiekanej. Gotować na średnim ogniu cały czas mieszając, by nie powstały grudki aż roztwór będzie przezroczysty. Pić ciepły małymi łykami.
Jeśli chory nieprzytomny gąbką z naparem zwilżać usta aż wróci odruch ssania. Po poprawie stanu zdrowia przygotować ten sam napój dodając 1/8 łyżeczki startego imbiru pod koniec gotowania. Podawać najbardziej możliwie ciepły 2 razy dziennie.
Uwagi:
Na rynku jest wiele preparatów w tabletkach o słabej mocy. Zawierają konserwanty niszczące florę bakteryjną. Najlepsze efekty przynosi zwykły, sproszkowany korzeń.
Referencje
Wykorzystano w tekście receptury z poradnika: Michio Kushi, Macrobiotic home remedies.
ktos wie gdzie to kupic w formie czystego proszku?
Bez problemu mozna kupic sadzonki i gdzies w poblizu np. pod lasem zasadzic. Korzenie wykopuje sie zima, plucze w zimnej wodzie, nastepnie obiera, kroi, suszy, znow plucze, suszy itd. nastepnie mieli na proszek. Sam proszek mozna kupic w sklepach orientalnych lub ze zdrowa zywnoscia