Zima jest dość wyczerpującym sezonem dla nerek. Każdy okres w roku wyróżnia specyficzna energetyka przypisana do jednego z żywiołów i organów. Zimą rządzi powiązany z nerkami żywioł wody i pasywna żeńska energia Yin.
Nerki przechowują naszą pierwotną energię, odpowiadają za ogólne zasoby energetyczne ciała. Stanowią podstawę siły woli, odwagi, poczucia własnej wartości, zakorzenienia i umiejętności realizowania celów. Całe życie czerpiemy z rezerw energetycznych nerek, powoli je wyczerpując. Zimą potrzebują najwięcej wsparcia.
Rola nerek i symptomy osłabienia
Te dwa narządy w kształcie fasoli każdej doby filtrują ponad 1300 litrów krwi. Usuwają odpady, toksyny, sprawują nadzór nad ilością i retencją krwi, płynów ustrojowych, elektrolitów. Kontrolują zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej, ciśnienie krwi, biorą udział w produkcji czerwonych krwinek.
Generalnie nerki dbają o ciepłotę ciała, organów wewnętrznych i zasób energii ochronnej. Odpowiadają za funkcje rozrodcze, wzrost i rozwój człowieka. Sprawują nadzór nad przemianą wodną, produkcją szpiku, krwi i płynu rdzeniowo-mózgowego. Ich kondycja bezpośrednio wpływa na kilka innych organów.
Kanały energetyczne nerek biegną od stóp w górę poprzez nogi, miednicę, dolną część jamy brzusznej do klatki piersiowej. Zimą staja się najbardziej aktywne, potrzebują ciepła, zwolnienia tempa i odżywczych substancji. Wyczerpywaniu rezerw energetycznych nerek towarzyszą sygnały:
- Zimne stopy i uda, słabość kończyn dolnych, szczególnie kolan.
- Bóle w dolnej części pleców, sztywność w biodrach.
- Duszność przy wysiłku, słaba siła woli, strach przed wprowadzaniem zmian
- Ochota na słone potrawy
- Problem z rozgrzaniem, zimna skóra dolnej części pleców.
- Częstsze oddawanie moczu.
- Zaburzenia miesiączkowania, osłabione libido.
- Ciemny odcień cery, blade usta, paznokcie, częste dzwonienie w uszach.
- Czoło, pocięte głębokimi zmarszczkami, słaba kondycja włosów, przedwczesne siwienie.
- Zaostrzenia chorób autoimmunologicznych.
Osłabieniu energetycznemu nerek towarzyszy wyczerpanie, przewlekłe zmęczenie, brak motywacji, chęci do życia, nieuzasadniony strach i lęk. Przy słabej filtracji nerek powstają obrzęki, cellulit, rośnie waga, ciało staje się ciastowate. Łatwo o infekcje grzybicze. Osoby z niedoborem nerek powinny zadbać o uzupełnienie zasobów energetycznych zimą. Wyziębione nerki osłabiają żołądek i śledzionę.
Nerki zimą
Esencję nerek wspierają substancje odżywcze i oszczędne gospodarowanie. Starczy jej na dłużej, jak wody w zbiorniku, gdy czerpiemy cienkim strumieniem. Wyczerpują ją choroby, stres, przepracowanie, lęk, strach, niepokój, obawa o przyszłość i nadmierna aktywność zimą.
Więcej odpoczynku, ciepła i snu w tym okresie odciąża je, napełnia energią i pozwala na regenerację. Starożytni uważali, że zimą nie wskazana jest nadmierna aktywność seksualna, która pochłania dużo energii.
- Nerki nie lubią zimna. W chłodnych porach roku należy zadbać o ciepło dolnej części pleców: dłuższe kurtki, ciepłe spodnie, spódnice. Rozgrzewające, gotowane potrawy doprawione aromatycznymi ziołami. Żadnych lodów, soków, surowych warzyw, zimnych sałatek.
- Odwodnienia, przetrzymywania pełnego pęcherza, alkoholu, antybiotyków i leków przeciwbólowych.
- Przepracowania, nadmiernej aktywności fizycznej ćwiczeń fizycznych. Spokojne spacery, joga, wspierają krążenie, relaksują i zapewniają mięśniom i ścięgnom ruch.
- Stresu i emocji związanych z lękiem, przedłużające się obawy, niepokój osłabiają nerki.
Co jest dobre dla nerek?
- Ciepła woda, zupy, rozgrzewające potrawy i napoje, zupy, herbatki ziołowe
- Smak kwaśny: dereń, pigwa, głóg, dzika róża, żurawina, śliwa tarnina, borówki, rokitnik
- Warzywa: pietruszka, pasternak, marchew, czosnek, por, cebula, seler
- Aromatyczne, rozgrzewające: nawłoć, jałowiec, liść laurowy, koper włoski, kolendra, lubczyk, kardamon, imbir.
- Regularne nawadnianie ciepłą wodą
Objawy wskazujące na zbyt mało płynów tkankach: ciemny mocz w ciągu dnia, suchość warg, skóry, jamy ustnej i gardła. Więcej na ten temat tutaj.
Z nerkami powiązany jest smak słony. Niezbędna jest prawdziwa sól nieoczyszczona w rozsądnych ilościach. Pogląd, że powoduje nadciśnienie i choroby serca nie ma naukowego uzasadnienia. Hipoteza powstała w oparciu o błędne założenia w pierwszej połowie XX wieku [1].
Słony smak to sól i rośliny bogate sole żelaza, magnezu, potasu, wapnia, sodu i minerały śladowe. Dostarczają elektrolitów, które doładowują organizm energią jak baterię. Gwarantują ruch, wymianę płynów, zapewnią nawilżenie tkankom. Transportują elektrony, przewodzą impulsy nerwowe, zapobiegają utracie płynów i stagnacji. Pokrzywa, skrzyp polny, koniczyna łąkowa, dziewanna, gwiazdnica, mniszek, powojnik, warzywa selerowate, jęczmień, fasola, grzyby, morskie wodorosty. W tej grupie jest dużo ziół moczopędnych, bogatych w minerały, a niektóre jak gwiazdnica, nawilżają tkanki.
Jak wzmocnić energetycznie nerki
Woda ma tendencję do spływania w dół, a nerki są najniżej położonym organem. Gromadzą i przechowują płyny niezbędne wszystkim tkankom. Osłabione nie spełniają swoich funkcji, zdolność magazynowania płynów maleje, a energią się ulatnia z ciała.
Jedną z technik wzmacniających Qi nerek jest energiczny masaż uszu do czerwoności wykonywanie codziennie. Inne ćwiczenie: Kładziemy się na plecach z luźno umieszonymi pięściami w okolicach nerek. Głęboko oddychamy przeponowo czując jak mięśnie naciskają na dłonie. Kierujemy uwagę na wrażenia z ciała, odczuwając kurczenie i rozszerzanie mięśni. Więcej technik w tym nagraniu.
Herbatka na wzmocnienie osłabionych nerek
Łyżeczkę wymieszanych w równych ilościach nasion kopru włoskiego, kolendry i kminku zalewamy szklanką wody. Podgrzewamy do wrzenia, 10 minut zaparzamy pod przykryciem. Herbatkę pije się tydzień 2-3 razy dziennie. Oczyszcza nerki z zatorów, wyrównuje poziom energetyczny. Ajurweda zaleca przy kamicy i wysokim poziomie mocznika.
Kuracja oczyszczająca
Dwa średnie korzenie pietruszki i 2 łyżki korzenia perzu zalać 5 szklankami wody. Gotować 20 minut. Odcedzony wywar przelać do termosu, ciepły popija się cały dzień. Kuracja oczyszczająca nerki trwa 2-3 tygodnie.
Wychłodzone nerki
Wymieszać 50 g ziela nawłoci, kwiatu jasnoty białej, znamion kukurydzy. 3 łyżki mieszanki zalać 4 szklankami wody. Zagotować i odstawić pod przykryciem kwadrans. Picie ciepłej herbatki między posiłkami wzmacnia wychłodzone, osłabione, zaflegmione nerki. Przepis S. Korżawskiej. Dodatkowo termofor lub okłady z gorczycy.
Winko z nawłoci
100 g świeżego ziela lub 40 g suszu zalać 450 ml podgrzanego, czerwonego wina. Dolać 50 ml wódki i odstawić w chłodne miejsce na 2 tygodnie. Po przefiltrowaniu zażywa się 30-50 ml dziennie. Poprawia pracę nerek, układu moczowego, wzmacnia naczynia krwionośne i oczyszcza krew.