Każdy alergik zmagający się z alergią oczną, wie jak męcząca może być ta dolegliwość. Najczęściej występuje ona okresowo (przez kilka-kilkanaście tygodni w roku) zgodnie z kalendarzem pylenia roślin.
To w tym czasie mimo pięknej wiosny czy lata można spotkać osoby z zaczerwienionymi, opuchniętymi i swędzącymi oczami, które zmagają się jednocześnie z kichaniem i katarem. Na pomoc ruszają krople do oczu na alergie — niektóre są dostępne bez recepty. Jeśli zmagasz się z alergią oczu i nie wiesz jakie krople do oczu wybrać — przeczytaj ten artykuł! Niech alergia Cię nie zaskoczy w tym roku!
Co to jest alergia oczu i jakie są jej objawy?
Bardzo często alergia oczu to alergiczne zapalenie spojówek. Jest ono wynikiem uczulenia na konkretne alergeny, którego skutkiem jest stan zapalny spojówek. Jak dochodzi do tej dolegliwości? Wynika ona z nadreaktywności układu odpornościowego na środki potencjalnie nieszkodliwe jak pyłek roślin. Efektem nadmiernej wrażliwości jest produkcja przeciwciał IgE przeciwko określonym alergenom. Dochodzi do wytworzenia specyficznej substancji dla alergii i stanu zapalnego, jaką jest histamina, która odpowiada za objawy alergii ocznej jak zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie, pieczenie oczu. Bardzo często alergicy zmagają się z okresową alergią oczu na pyłki roślin, której towarzyszy alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa (katar sienny).
Krople do oczu na alergię — działanie i właściwości
Obecnie na rynku istnieje wiele kropli przeciwalergicznych czy łagodzących objawy alergii. Niektórzy w przypadku alergii ocznej stosują tabletki, które pomagają także przy katarze i skórnym uczuleniu. Mają jednak znaczącą wadę — mogą wywoływać senność i spadek koncentracji, co jest szczególnie niepożądane u uczących się dzieci czy osób wykonujących pracę wymagającej zwiększonej uwagi. Dlatego z pomocą przychodzą krople do oczu na alergię bez recepty. Jak one działają? W zależności od substancji mogą wykazywać działanie przeciwalergiczne (przeciwhistaminowe — blokujące receptor histaminowy H1) lub złagodzić istniejące objawy jak zaczerwienienie, świąd — często towarzyszy zespół suchego oka i zmniejszona ilość wytwarzanego płynu nawilżającego oko.
Krople na alergię do oka — składniki
Wśród składników kropli na alergię znajdziemy takie substancje jak:
- kromoglikan (obecny również jako składnik spray do nosa),
- azelastyna,
- ektoina (często jako wyrób medyczny, również w ampułkach do inhalacji czy środkach na katar).
Inne składniki jak substancje nawilżające pomagają złagodzić efekt suchego oka, który towarzyszy alergii. Dodatkowo chronią przed czynnikami zewnętrznymi i zmniejszają częściowo ekspozycję na alergen. Dużą przewagę środków jak krople do oczu na alergię jest ich miejscowe działanie, co znacząco ogranicza wachlarz skutków ubocznych w porównaniu do doustnych środków na alergię.
Krople na alergię do oczu — o czym warto pamiętać?
Warto wiedzieć, że krople do oczu na alergię stosuje się często kilka razy dzień. Niektóre z nich należy zacząć stosować na kilka tygodni przed planowanym pyleniem jak np. krople do oczu na bazie kromoglikanu. Niezależnie od tego, jakie krople do oczu są używane, przed ich zakropleniem warto dokładnie umyć ręce
Krople do oczu na alergię i termin ważności
Istotne dla bezpiecznego stosowania kropli jest zapisanie pierwszej daty użycia danych kropli. Dlaczego data pierwszego otwarcia jest tak ważna przy kroplach na alergię i nie tylko? Ze względu na to, że do oczu podaje się wyłącznie jałowy roztwór, a te właściwości gwarantuje środek konserwujący. Jałowość takiego środka ma ograniczony czas. Stąd duża część preparatów jak krople na alergię do oczu jest ważna 4 tygodnie od pierwszej aplikacji. Mimo nieco krótkiej daty użytkowania warto rozważyć krople do oczu ze względu na nieliczne skutki uboczne, które ograniczają się głównie do miejscowych odczynów jak przemijające podrażnienie czy pieczenie. Rzadko występują działania ogólnoustrojowe ze strony kropli. Chwilę od zakroplenia warto chwilę odczekać, gdyż przez pierwsze chwile możliwe jest delikatne zamglenie i niewyraźne widzenie. Efekt ten jest przejściowy i zdecydowanie dotkliwszy przy tłustych maściach ocznych np. z witaminą A.