Olejki eteryczne znane były już w starożytności.
Wiedza o ich dobroczynnym działaniu zdrowotny przetrwała po dziś dzień i mimo spektakularnego rozwoju medycyny nadal jest szeroko stosowana. Aromaterapia jest popularną metodą łagodzenia dolegliwości i pozbywania się chorób bez przyjmowania klasycznych leków.
Metody aromaterapii
Aromaterapia, czyli najkrócej definiując – leczenie olejkami eterycznymi, to wbrew pozorom nie tylko korzystanie z popularnych kominków, służących do ich uwalniania. Znawcy tej metody leczenia wyróżniają wiele sposobów używania olejków.
Masaż z użyciem olejków – to chyba najprzyjemniejszy sposób korzystania z dobrodziejstw aromaterapii. W tym wypadku olejek eteryczny należy rozpuścić w naturalnym, bezzapachowym, oleju roślinnym. Najlepiej wybrać olej pozytywnie działający na skórę, na przykład migdałowy. Około 20 kropli olejku eterycznego należy dodać do 50 mililitrów oleju bezzapachowego i dokładnie wymieszać. Jeśli ktoś czuje się na siłach, może odmierzyć mniejsze ilości, na jeden masaż wystarczy około 10 mililitrów mieszaniny. W trakcie masażu olejek przenika przez skórę do krwi i dalej do wszystkich narządów. Przy okazji natłuszczona i wymasowana skóra staje się lepiej ukrwiona, bardziej sprężysta i elastyczna.
Kąpiel z użyciem olejków jest prawie tak przyjemna jak masaż. Nie ma chyba nikogo, kto by nie lubił od czasu do czasu poleżeć w wannie pełnej wody. Dodanie do niej kilku kropli olejku sprawi, że zwykła kąpiel zamieni się w zabieg zmniejszający bóle reumatyczne, dający ulgę mięśniom, relaksujący i ułatwiający zaśnięcie.
Aromaterapia w powietrzu – czyli klasyczne kominki to najpopularniejszy i najbardziej praktyczny sposób, jeśli leczenie ma objąć więcej niż jedną osobę. Do specjalnego kominka należy wlać wodę, dodać kilka lub kilkanaście kropli olejku i zapalić świeczkę. W pomieszczeniu będzie się roznosił przyjemny zapach niosący ulgę potrzebującymi i dający przyjemność tym, którzy leczenia nie potrzebują. Dodatkowym atutem tej metody jest jednoczesne nawilżenie powietrza.
Jaki olejek wybrać?
Wybór olejku zależy od rodzaju dolegliwości, z którą trzeba się zmierzyć. Jednak jeśli kuracja ma być skuteczna, olejek po prostu musi się podobać. Nikt nie lubi przebywać w pomieszczeniu, które brzydko pachnie. W takim przypadku trudno o działanie antystresowe i rozluźniające. Szukając olejku dla siebie, trzeba pójść na swoisty kompromis. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze olejki eteryczne.
Olejek geraniowy znany także jako geranium jest najczęściej stosowanym w aromaterapii. Znany jest jako panaceum na problemy z wątrobą, nerkami oraz miesiączką. Działa odświeżająco i rozluźniająco. Wypełnia mieszkanie ładnym zapachem, który odstrasza komary i muchy.
Olejek eukaliptusowy pozyskiwany z liści drzewa eukaliptusowego ceniony jest nie tylko za charakterystyczny zapach ale także za uniwersalność. Jest świetnym lekarstwem w chorobach górnych dróg oddechowych. Ma zdolność zwalczania bakterii, także gronkowców i paciorkowców. Jego regularne stosowanie znacznie wzmacnia naturalną odporność organizmu. W sezonie letnim jest świetnym sposobem na odstraszenie owadów.
Olejek jałowcowy ceniony jest zwłaszcza przez osoby chore na reumatyzm i artretyzm oraz skarżące się na nerwobóle. Ma silne działanie moczopędne i bakteriobójcze. Używa się go także w przemyśle alkoholowym, szczególnie do produkcji ginu.
Olejek lawendowy używany jest często jako odstraszacz moli, ale to nie jedyne działanie wyciągu z kwiatów lawendy. Stosowany jest przez osoby zmagające się z nerwicami i nerwobólami, gdyż ma silne działanie uspokajające i antydepresyjne. Działa rozkurczająco na przewód pokarmowy, ma silne działanie antybakteryjne. Sprawdza się także w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych oraz płuc.
Olejek melisowy ma bardzo silne działanie uspokajające. Najlepiej działa w przypadku osób w podeszłym wieku, ale i młodsi mogą korzystać z jego dobroczynnego działania. Sprawdza się w przypadku pobudzenia nerwowego, bezsenności, zaburzenia rytmu serca i uczucia niepokoju. Olejek melisowy ma także zdolność hamowania rozwoju komórek nowotworowych.
Olejek sosnowy stosowany jest przy katarach i bólach reumatycznych. Najlepiej sprawdza się w kąpieli. Daje uczucie relaksu i ukojenia. Znany jest z działania rozkurczającego i wykrztuśnego. Olejku sosnowego można używać także do odświeżenia powietrza w mieszkaniu. W tym wypadku lepiej sprawdzi się użycie kominka.
Olejek pomarańczowy wnosi do mieszkania ożywczy zapach cytrusów. Polecany jest na przewlekłe biegunki i skurcze mięśnia sercowego. Jest bardzo dobrym lekarstwem na bezsenność.
Olejek paczuli jest jednym z niewielu olejków stosowanych jako afrodyzjak. Jego działanie jest ściśle uzależnione od intensywności kuracji. W małych dawkach paczuli poprawia nastrój, wprawia w dobry humor, w dużych – ma silne działanie uspokajające i antydepresyjne. Olejku tego używa się przy okładach na rany, gdyż ma silne działanie bakteriobójcze. Ze względu na charakterystyczny przyjemny zapach, olejek paczuli często dodawany jest do kadzidełek.
Powyższa lista to tylko wierzchołek góry lodowej. W aromaterapii używa się znacznie więcej olejków. Niektóre są bardzo rzadkie, inne chętnie wykorzystywane do codziennych kuracji czy okazjonalnie dla wprowadzenia w domu egzotycznego nastroju. Najłatwiej kupić je w sklepach zielarskich, w sklepach ze zdrową żywnością lub w aptekach internetowych. Duży wybór olejków eterycznych znajdziemy na www.iapteka.pl
Aromaterapia to naprawdę dobry sposób na zmęczenie i porawę nastroju. Przede wszystkim wdychając zapachy nie faszerujemy się syntetycznymi szkodliwymi substancjami
Dla mnie aromaterapia to super rozwiązanie wtedy, gdy boli mnie głowa lub najzwyczajniej przychodzę zmęczona z pracy. Wtedy to jest zbawienie. Najczęściej do kominka do aromaterapii wlewem olejek narcyzowy W moim przypadku pomaga i ma cudowny zapach 😉