REKLAMA .

Biegunka – jak sobie z nią poradzić?

Biegunka to jedna z częstszych dziecięcych przypadłości. O ile najczęściej jest niegroźna, o tyle bywają sytuacje, w których lepiej skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że naszemu malcowi nic nie zagraża. Jak jednak rozpoznać ten moment? Czy biegunkę u dziecka można leczyć domowymi sposobami? Jak zapewnić malcowi szybki powrót do zdrowia i kompleksową opiekę? Sprawdzamy!

Biegunka – jak sobie z nią poradzić?

Biegunka – co to?

Biegunka pojawia się u dzieci często. Zwykle wywołuje ją infekcja wirusowa przewodu pokarmowego, rzadziej – zmiana diety, alergie lub bakterie. O biegunce mówi się wtedy, kiedy dziecko oddaje zdecydowanie więcej stolców niż zazwyczaj, a ich konsystencja jest luźniejsza. Czasem pojawiają się tam dodatkowe substancje – śluz, krew lub ropa. Najczęściej z rozwolnieniem dziecko ma też inne objawy infekcji – jest marudne, brak mu apetytu, pojawia się temperatura.

Jak wiadomo, nie wszystkie problemy zdrowotne wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza. Czasem wystarczą proste, domowe metody, by złagodzić przebieg schorzenia i ulżyć malcowi. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie o to, co na biegunkę u dziecka będzie najlepsze. W zależności od przyczyn pojawienia się problemu, odpowiedzi na nie może być kilka.

Różne przyczyny, różne pomysły

Przy klasycznej infekcji wirusowej lub chwilowych problemach trawiennych najlepszym, co możemy zrobić, jest zadbanie o skrupulatne nawadnianie malucha. W trakcie rozwolnienia z organizmu usuwana jest woda i substancje mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Musimy nauczyć się je uzupełniać. Posłużą do tego specjalne preparaty elektrolitowe. Do tego lekka dieta i czujna obserwacja małego człowieka. Tutaj pomoże czas, odpoczynek i nawadnianie.

Wśród powodów pojawienia się problemów z trawieniem wymienia się także alergie pokarmowe. U małych dzieci to coraz częstszy problem. W takim przypadku biegunka jest może mniej uciążliwa, ale trwa zdecydowanie dłużej. Żeby pozbyć się kłopotu i ulżyć dziecku, musimy bacznie obserwować jego dietę i odkryć, po których produktach zaczynają się dolegliwości. I wykluczyć z jadłospisu to, co szkodzi szkrabowi.

Do groźniejszych przyczyn powstawania biegunki należą bakterie – salmonella, shigella lub czerwonka. Najczęściej towarzyszą im: ostre rozwolnienie, gorączka i bolesne skurcze jelit. Przy takich objawach należy udać się do lekarza. Bo tu na pytanie o to, co na biegunkę u dziecka stosować, odpowiedzieć może tylko specjalista.

W każdym z tych przypadków najważniejszą rzeczą, o której musi pamiętać każdy opiekun, jest nawadnianie. Brak odpowiedniej ilości płynów oraz minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu może się skończyć nawet pobytem w szpitalu. A tego wszyscy przecież chcemy uniknąć.

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Klara Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Klara
Gość
Klara

przy kuracji maslanem sodu blona sluzowa jest odbudowywana dzieki czemu uklad pokarmowy robi sie duzo odporniejszy 🙂 Ja stosuje inteste i zapomnialam juz co to biegunki 🙂

REKLAMA .
%d bloggers like this: