Na świecie istnieje kilkaset diet, które w różny sposób podchodzą do zasad odchudzania. Wśród najpopularniejszych są: Dukana (tzw. Protal), Dieta Plaż Południowych, Dieta Atkinsa i Kwaśniewskiego, Dieta Cambridge, Dieta kopenhaska, Dieta Montignaca, Dieta Monoskładnikowa (np. kapuściana) oraz Dieta Pięciu Przemian.
Wszystkie diety dotykają tylko części problemów otyłości, które nie składają się na pełny obraz biochemicznych procesów, zachodzących w organizmie.
Niektóre są bardzo groźne dla organizmu, na przykład mogą powodować jego silne zakwaszenie, a w konsekwencji rozwijać wiele ukrytych chorób, które dopiero po jakimś czasie dadzą o sobie znać – mówi Dominicus Brandt z Life2Change
Dopiero kompleksowe, biochemiczne podejście do diety gwarantuje rzetelny proces odchudzania bez konsekwencji negatywnych dla organizmu.
Istotne jest przeanalizowanie bieżących czynników i parametrów, jakim podlega organizm. Należy wykonać morfologię , zbadać poziom wybranych hormonów, cholesterolu, cukru . Z pozamedycznych czynników, istotna jest jakość snu, poziom energii , libido , umiejętności poznawcze i umiejętności rozwiązywania problemów , zdolność radzenia sobie ze stresem, samoocena, codziennym życiu, oraz całego spektrum innych czynników określonych przez pacjenta.
W zakresie codziennych czynności, ważne jest przeanalizowanie nawyków żywieniowych pacjenta i sposobu odżywiania. Kalorie nie są tutaj czynnikiem najistotniejszym.
Zdrowy organizm sam „podpowiada” poprzez uczucie sytości, że nie potrzebuje już więcej energii.
Zaburzenia związane, na przykład ze złą jakością pożywienia lub złymi nawykami żywieniowymi, mogą skutkować zwiększonym łaknieniem, które z kolei napędza spiralę zdarzeń, idących w kierunku otyłości i chorób .
Biochemiczne resetowanie organizmu to proces przywrócenia go do stanu równowagi. Żywienie jest elementem równie istotnym, jednakże musi iść w parze z doświadczeniem medycznym i biochemicznym, przełożonym na konkretne instrukcje dla pacjenta, jednakże wprowadzane stopniowo.
W naszym systemie, które z powodzeniem w Holandii wyleczył już ponad 2000 osób, mamy też pierwsze sukcesy w Polsce, weryfikujemy bardzo dużo czynników, a żywienie jest w precyzyjny i naukowy sposób określane indywidualnie dla każdego pacjenta– informuje Dominicus Brandt
Dieta nie może polegać na głodzeniu, czy wprowadzaniu efektów katabolicznych, które „zjadają” organizm od środka.
Złamanie tych zasad może powodować, owszem, szybką utratę wagi, jednakże odbija się, na przykład, na silnej utracie wody, na późniejszym efekcie jojo, czy obwisłej skórze, która nie nadąża z elastycznością i powrotem do stanu pierwotnego, do tego dochodzą czynniki psychiczne takie jak stres jaki zwykle towarzyszy restrykcyjnym dietom.
Często diety polegają też na syntetycznej suplementacji, kosztując bardzo drogo, nierzadko stawiając nasz organizm w pozycji szoku (na przykład powodując przegrzanie organizmu), oczywiście w imię „skutecznego” odchudzania
Roczny koszt osiągający kilkanaście tysięcy złotych powoli staje się standardem.
Skuteczna dieta powinna jednak polegać na wykorzystaniu naturalnych, ogólnodostępnych i niedrogich składników, które zdrowy, a więc wyregulowany organizm, zaczyna przyjmować w sposób prawidłowy, korzystając z dobroci natury.
Istotna jest eliminacja przyczyn otyłości, a nie jej objawów.
Wykorzystanie biotechnologii do opracowania indywidualnych programów żywieniowych, jest zatem wykorzystaniem innowacji w służbie zdrowiu, nie polegającej na traktowaniu pacjenta jako źródła stałych pieniędzy.
Tylko wyregulowanie organizmu i zastosowanie diety jednorazowo jest skutecznym przeciwdziałaniem otyłości, która, jak wiadomo, jest siostrą kilkudziesięciu innych chorób, jak np. cukrzycy typu 2 – wskazuje Brandt.