W naturze występują dwie główne odmiany witaminy K, czyli witamina K1 i K2. Oba te związki uczestniczą w procesie krzepnięcia krwi, a także mają znaczenie w kontekście utrzymania zdrowych kości i zębów. Witaminę K2 zawierają przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, a dodatkowo można ja suplementować.
Witamina K2 – najważniejsze właściwości
Witamina K2 wchodzi w skład grupy związków, które określane są mianem menachinonów. Witamina K2 posiada następujące właściwości:
- odgrywa ważną rolę w procesach krzepnięcia krwi, właśnie dlatego zaleca się suplementację kobietom w ciąży, a także noworodkom, które cierpią na problemy z krzepliwością krwi,
- ma wpływ na metabolizm tkanki kostnej oraz na jej mineralizację, dlatego też witamina K2 polecana jest w profilaktyce osteoporozy,
- ma spore znaczenie w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca, ponieważ zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych i je uelastycznia,
- posiada właściwości antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Witamina K2 – wpływ na zdrowie
Witamina K2 ma spory wpływ na zdrowie, ponieważ jest niezbędna dla utrzymania zdrowych i mocnych kości, a także zębów. Dodatkowo to właśnie ta witamina może być stosowana profilaktycznie w przypadku osób z ryzykiem zawałów serca oraz choroby niedokrwiennej serca. Witamina K2 powinna być suplementowana u kobiet w ciąży, aby zapobiec chorobo krwi i kości u dzieci. Ta witamina ma także duże znaczenie w przypadku kobiet po 40-50 roku życia, gdy wzrasta ryzyko osteoporozy.
Ilość witaminy K2 w diecie
Poziom zapotrzebowania na witaminę K2 nie jest bardzo wysoki, ponieważ wynosi od 50 do 100 mikrogramów. W praktyce w przypadku osób, które chcą zachować odpowiedni poziom krzepliwości krwi, należy zażywać 0,03 mg witaminy K2 na każdy kilogram ciała. U osób zdrowych, które nie przejawiają problemów z kości oraz sercem, zapotrzebowanie na witaminę K2 jest więc bardzo niskie i naprawdę rzadko pojawiają się niedobory. Należy jednak zaznaczyć, że na brak tej witaminy narażonych jest kilka grup osób, tj. osoby starsze, chorzy na celiakię, chorobę Crohna oraz osoby długotrwale leczone antybiotykami. Do objawów niedoboru mogą należeć następujące symptomy:
- wydłużony czas krzepnięcia krwi,
- długie miesiączkowanie,
- skaza krwotoczna,
- samoistnie pojawiające się krwotoki.
Gdzie znaleźć witaminę K2?
W organizmie człowieka około 20% zapotrzebowania dziennego na witaminę K2 wytwarzane jest samoistnie, a więc przez menachinony. Ważnymi źródłami witaminy K2 w pożywieniu są: kiszonki (na przykład kiszone ogórki lub kiszona kapusta), sery (na przykład Gouda lub Brie), produkty fermentacji soi, a także mięso z wolnego chowu. W sytuacji, gdy takich produktów nie spożywamy, dobrze włączyć do diety suplementy. Warto wejść na stronę leki bez recepty – wapteka.pl Warto zaznaczyć, że suplementacja może wykluczać stosowanie pewnych leków, takich jak Hydroksyzyna.
Wiele preparatów z witaminą K2 dodatkowo zawiera także inne witaminy i minerały, na przykład witaminę D, wapń i magnez. W ten sposób można kompleksowo wesprzeć swoje kości i zadbać o profilaktykę w zakresie osteoporozy. Preparaty z witaminą K2 mają najczęściej postać tabletek lub kapsułek, chociaż czasami dostępne są także spraye pod język lub krople.