Artykuły, Harmonia duszy i ciała

Intuicja – rozbudź na nowoTwoją wewnętrzną siłę

Intuicja to prawda bez żadnych wyjaśnień, objawiająca się bez udziału intelektu, silniejsza od rozumu.

Intuicja - rozbudź na nowoTwoją wewnętrzną siłę
Steven Jobs, twórca Apple mawiał

miej odwagę podążać za swoim sercem i intuicją, one nigdy się nie mylą

Intuicja jak najlepszy przewodnik, zaprowadzi Cię tam, gdzie intelekt prawie nigdy nie podąży, gdzie racjonalny rozum nie ma dostępu.

Wielu osobom to właśnie intuicja uratowała życie. W filmie dokumentalnym Prawda o raku kobieta, u której zdiagnozowano nowotwór piersi opowiada, jak podczas rozmowy z lekarzem, który proponował jej inwazyjne leczenie, poczuła ciężar w klatce piersiowej i niepokój. Po czym zadała sobie w myślach pytanie, czy może są jakieś naturalne, skutecznie dla niej sposoby – natychmiast pojawiły się inne odczucia, lekkość w sercu, nadzieja i brak lęku. Kobieta posłuchała swojego wewnętrznego przewodnika, znalazła odpowiednią terapię i  w konsekwencji wygrała.

Intuicję ma każdy z nas. Najczęściej podążamy za nią w traumatycznych momentach, kiedy jesteśmy zmuszeni ratować życie własne lub innych osób, podczas wypadków, pożarów, katastrof, – zawsze wtedy, gdy wyłącza się umysł, gdy nie ma czasu na racjonalne myślenie i podejmowanie decyzji. Często w relacjach uczestników niebezpiecznych wydarzeń można usłyszeć  „nie pamiętam co się działo, jak wyszedłem z tego, jak udało mi się uratować”.

Niestety, w życiu codziennym rzadko komu udaje się odczytać subtelne sygnały jakie daje intuicja. Cywilizacja odcięła nas od źródła własnej mocy.

Jednak warto na nowo nauczyć się jej słuchać, ćwicząc uważność, nieświadome myślenie, życie tu i teraz, po to by podejmować decyzje, nieraz karkołomne z logicznego punktu widzenia, ale w konsekwencji okazujące się być najlepszym z możliwych rozwiązań.
Bardzo dobrze ilustruje to jedna z prawdziwych historii – kiedy bohaterka dosłownie uciekła lekarzom spod skalpela, bo „coś” jej kazało tak zrobić, a po paru godzinach dając się ponieść wewnętrznemu przewodnikowi była wolna od bólu.

Kody uzdrawiania technika

Intuicja, uważność, bycie tu i teraz, wsłuchanie się w siebie to tak naprawdę to samo.
Pomaga nie tylko w podejmowaniu decyzji, ale uwalnia od zamartwiania się, lęków o przyszłość, zadręczania przeszłością.
Praktykowana regularnie pozwala nawiązać prawdziwy kontakt z chwilą obecną i samym sobą.
Dzięki niej można nauczyć się ponownie spontaniczności, cieszenia się życiem, czerpania radości z otaczającego świata, czy odnoszenia sukcesów w pracy i biznesie.

Sophy Burnham, autorka The Art of Intuition: Cultivating Your Inner Wisdom, mówi

wszyscy jesteśmy połączeni z intuicją, ale większość z nas nie potrafi jej usłyszeć. Nie spotkałam w swoim życiu ani jednego odnoszącego sukcesy biznesmena, który by nie powiedział – nie wiem dlaczego to zrobiłem, to było tylko przeczucie.

Po to by podjąć najlepsze dla siebie decyzje potrzebujemy intuicji, która zmniejszy dystans pomiędzy instynktem, myśleniem podświadomym i myśleniem racjonalnym. Słuchanie tylko i wyłącznie racjonalnego intelektu, lekceważenie przeczuć, instynktu i intuicji działa na ogół na naszą szkodę.
By korzystać z intuicji, nie trzeba wcale odrzucać logiki, ale znaleźć balans by móc używać wszystkich narzędzi.
Potrzeba do tego trochę samotności, ciszy, skupienia, uważności, bo w hałasie życia codziennego nie sposób jej usłyszeć.

O uważności, byciu tu i teraz, zdrowiu, jedzeniu i intuicji rozmawiają Bogusia della Porta i Piotr Kiewra

5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments