Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie dezynfekować dłonie?

Jak skutecznie dezynfekować dłonie

Mycie rąk wodą i mydłem pozwala usunąć większość potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia wirusów i bakterii. To jeden z podstawowych sposób ochrony przed zakażeniem różnego rodzaju wirusami m.in. grypy, paragrypy czy rinowirusami wywołującymi przeziębienie. Nie zawsze mamy jednak możliwość dokładnego umycia dłoni, szczególnie w pracy, podróży lub miejscach publicznych. W takiej sytuacji warto mieć przy sobie płyn do dezynfekcji. Czym się kierować przy wyborze produktów do odkażania? Jak dezynfekować dłonie, aby mieć pewność, że zrobiliśmy to skutecznie? Sprawdź!

W jaki sposób dezynfekować dłonie?

Na rynku jest wiele produktów do odkażania dłoni. Czy wszystkie są tak samo skuteczne? Okazuje się, że nie! Płyny do dezynfekcji rąk dla dorosłych powinny zawierać przynajmniej 60% alkoholu. Wiele preparatów oprócz alkoholu działającego antybakteryjnie zawiera także substancje pomocnicze, które chronią warstwę lipidową naskórka. Na skuteczność działania produktów do odkażania wpływa także sposób ich użytkowania. Nanieś na dłonie odpowiednią ilość preparatu i rozprowadź go na całej powierzchni skóry (nie zapomnij o wewnętrznych częściach dłoni, opuszkach palców, miejscach między palcami i kciukach). Jak długo dezynfekować dłonie? Aż do całkowitego wchłonięcia się preparatu. Produktu możesz użyć ponownie, gdy zajdzie taka konieczność, nawet kilka-kilkanaście razy dziennie.

Kiedy stosować płyny do dezynfekcji rąk?

Zawsze, gdy nie masz możliwości umycia rąk wodą i mydłem, a musisz skorzystać z toalety publicznej, dotknąć twarzy lub śluzówki oka, a także, gdy chcesz przygotować i spożyć posiłek. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko zakażenia różnego rodzaju bakteriami i wirusami, w tym także tymi, które są odpowiedzialne za tzw. choroby brudnych rąk, czyli m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu A, salmonellozę czy owsicę.

Użyj płynu do dezynfekcji rąk po każdym oczyszczeniu nosa lub dotknięciu potencjalnie skażonej powierzchni. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie przeniesiesz niewidocznych gołym okiem cząsteczek z dłoni na śluzówkę. Preparaty do odkażania są dostępne w wielu rozmiarach. Płyn o objętości 100 lub 250 ml z łatwością zmieścisz w plecaku czy torebce i sięgniesz po niego za każdym razem, gdy zajdzie taka konieczność. Środki do dezynfekcji dłoni warto mieć przy sobie w szkole, pracy, na treningu, środkach komunikacji miejskiej, a także w trakcie przebywania w dużych skupiskach ludzi. Warto jednak pamiętać nie tylko o myciu i odkażaniu, ale także częstym nawilżaniu rąk, ponieważ środki na bazie alkoholu działają wysuszająco i uszkadzają płaszcz lipidowy naskórka. O dezynfekcji dłoni powinny pamiętać osoby dorosłe i młodzież. Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca stosowania środków do odkażania na bazie alkoholu u dzieci do 6. roku życia ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznych (skóra dzieci jest dużo cieńsza i delikatniejsza). Jakie środki stosować, gdy chcemy podać dziecku posiłek lub wysiadamy z pojazdu komunikacji miejskiej, a nie mamy możliwości umycia maluchowi rąk? Można wykorzystać do tego celu np. specjalne chusteczki antybakteryjne dla dzieci z płynem antybakteryjnym i dodatkiem oliwki lub aloesu.

Więcej informacji znajdziesz np. na tej stronie www.aptekagemini.pl/kategoria/higiena/dezynfekcja

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments