Kiszony mniszek lekarski jest smacznym dodatkiem kulinarnym o zdrowotnych właściwościach.
Kiszone warzywa, owoce, rośliny są dużo zdrowsze. W procesie fermentacji bakterie kwasu mlekowego rozkładają cukry proste na kwas mlekowy. Ten naturalny kwas ma właściwości konserwujące. Jest również doskonałym probiotykiem, zbawiennym dla flory bakteryjnej i odporności.
Przed erą lodówek kiszonki i przetwory stanowiły ważny element tradycyjnych kuchni. Kiszono warzywa, owoce, grzyby, zboża, liście rozmaitych roślin i ziół by przedłużyć ich trwałość i poprawić strawność. Kiszenie wzbogaca surowiec o grupy witaminy powstające w wyniku fermentacji, nadaje nowego smaku i podnosi bioprzyswajalność.
Kisić możemy mniszek i inne zioła np. pokrzywę, podagrycznik, stokrotki, jasnotę, łopian, czosnek niedźwiedzi.
Kiszony mniszek lekarski
Mniszek lekarski [Taraxacum officinale] jest jedną z najbardziej pospolitych, użytecznych roślin leczniczych. Wiosną charakterystyczne żółte kwiaty spotkamy wszędzie – na trawnikach, łąkach, ugorach, pastwiskach i w ogrodach.
Mniszek ma ogrom dobroczynnych właściwości. Przez stulecia stosowania wypracowano różne przepisy lecznicze i kulinarne. Do kiszenia najlepiej nadają się jeszcze nie rozwinięte pączki, także liście i łodyżki.
Kiszone pączki mniszka
Do kiszenia potrzebujemy zielone pączki mniszka. Idealne będą nieotwarte, zbite, twarde. Chociaż nie przeszkadza jak trafią się trochę otwarte.
Składniki:
- Garść zielonych pączków
- Woda
- Sól w proporcji jedna łyżka na litr wody
Pączki mniszka oczyszczamy, pozostawiamy tylko przylegające, zielone listki. Gotujemy wodę z solą do rozpuszczenia. Studzimy. Pączki mniszka wkładamy do słoika.
Zalewamy solanką aby w całości były przykryte. Zakręcamy słoik. W kamionce lub naczyniu bez pokrywki trzeba docisnąć czymś ciężkim by pączki nie wypływały na powierzchnię. Kilka dni zawartość słoika będzie „pracować”, gdy proces dobiegnie końca można dolać nieco solanki by dopełnić słoik.
W podobny sposób można ukisić młode listki, nie w pełni rozwinięte kwiaty i łodyżki mniszka. Kiszony mniszek powinien mieć kwaśny smak i charakterystyczny dla kiszonek aromat. Młode pączki będą przyjemnie chrupiące.
Pączki mniszka a’la kapary
Składniki:
- 2 szklanki pączków mniszka
- 2/3 szklanki octu
- 1/3 szklanki wody
- 1 łyżeczka wody
Robimy marynatę. Doprowadzamy wodę z octem i solą do wrzenia. Mieszamy, aż sól się rozpuści. Pączki wkładamy do słoików i zalewamy marynatą. Pasteryzujemy 10 minut w kąpieli wodnej.
Kapary z mniszka zaskakują niepowtarzalnym smakiem. Wzbogacą smak sałatek, dań z makaronów i serów. Pasują do pizzy, jajecznicy i pieczonych warzyw.