Artykuły Sponsorowane

Komórki macierzyste w ortopedii, czyli leczenie stawów zasobami własnego organizmu

Intensywny rozwój medycyny w ostatnich latach stworzył niezwykłą szansę dla pacjentów na zachowanie pełnej sprawności i skuteczne leczenie tych chorób, które do tej pory stanowiły prawdziwe wyzwanie dla lekarzy. Przyszłość zdecydowanie leży ,,w rękach” medycyny regeneracyjnej i komórek macierzystych, które umożliwiają zastąpienie chorych lub uszkodzonych tkanek zdrowymi, dzięki unikalnej zdolności do różnicowania się w kierunku wszystkich pozostałych komórek naszego organizmu.

W Polsce z terapii komórkami macierzystymi możemy skorzystać m.in. w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie, gdzie medycyna regeneracyjna odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu ortopedycznym. Podpowiadamy, w jaki sposób komórki macierzyste są najczęściej wykorzystywane w ortopedii!

Komórki macierzyste – czym są i jakie pełnią funkcje?

Ciało każdego człowieka składa się z tysięcy różnych komórek, które odpowiadają za spełnianie różnorodnych funkcji w organizmie. Na przykład komórki mięśnia sercowego są odpowiedzialne za jego skurcze, podczas gdy komórki nefronów pozwalają na oczyszczenie krwi i produkowanie moczu. Warto jednak zaznaczyć, że każda ze wspomnianych wcześniej komórek wzięła swój początek właśnie z embrionalnych komórek macierzystych, które mają nieograniczoną zdolność do rozmnażania się i tworzenia następnych komórek, a także różnicowania się w kierunku innych komórek. Podczas trwającego procesu starzenia organizmu, urazu, zapalenia czy infekcji, nasze komórki umierają, aktywując jednocześnie do działania komórki macierzyste, które są w stanie odbudować zniszczone lub uszkodzone komórki.

Wraz z upływem czasu komórki macierzyste tracą swoją zdolność do intensywnej regeneracji, dlatego w procesie terapii stosuje się te metody koncentracji komórek macierzystych, które pozwalają na precyzyjne podanie zagęszczonego materiału w dedykowane miejsce. Postęp medycyny sprawił, że dziś możliwe jest pobranie komórek macierzystych nie tylko z komórki jajowej, zarodka lub krwi pępowinowej noworodka, lecz także organizmu dorosłego człowieka. Komórki macierzyste można pobrać ze szpiku kostnego lub krwi obwodowej, zaś w przypadku leczenia ortopedycznego z tkanki tłuszczowej i błony maziowej stawów.

Leczenie komórkami macierzystymi w ortopedii

Komórki macierzyste wykorzystywane w ortopedii i medycynie sportowej zmniejszają ból, przywracają prawidłowe funkcje stawów, ścięgien oraz mięśni. Nowoczesne terapie wykonywane w zakresie medycyny regeneracyjnej coraz częściej są stosowane zamiast endoprotezy lub w celu wydłużenia czasu do operacji, pozwalając pacjentowi dłużej korzystać z własnego stawu. Pacjenci, u których konieczne jest przeprowadzenie tradycyjnego leczenia operacyjnego, mogą liczyć na dodatkową terapię wspomagającą właśnie komórkami macierzystymi.

Leczenie stawów komórkami macierzystymi

Terapie z użyciem komórek macierzystych mogą wspomóc leczenie nie tylko chorób nowotworowych, cukrzycy, niewydolności serca czy choroby Parkinsona, lecz także różnorodnych schorzeń narządu ruchu. Medycyna regeneracyjna to wielka szansa w leczeniu zawodowych sportowców, jak również osób uprawiających sport rekreacyjnie. Komórki macierzyste pomogą przywrócić sprawność osobom młodszym i starszym, zmagającym się ze zwyrodnieniem stawów biodrowych, kolanowych lub barkowych, urazami chrząstki stawowej, więzadła krzyżowego i łąkotki, uszkodzeniami mięśni i więzadeł, a także przeciążeniami czy zerwaniami ścięgien. Komórki macierzyste wspomogą też proces gojenia zaburzeń zrostu kości w przypadku zrostu opóźnionego kości, braku zrostu kości czy stawu rzekomego.

Więcej informacji na temat medycyny regeneracyjnej i właściwości komórek macierzystych znajdziesz na stronie: https://bienkowscyclinic.pl/kategorie-zabiegow/medycyna-regeneracyjna/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments