Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Harmonia duszy i ciała, Jesteś tym co jesz, Sprawdzone efekty

Nadmiar wilgoci, śluzów, flegmy w organizmie

nadmiar wilgoci, śluzu, flegmy w ciele

Nadmiar wilgoci jest brakiem równowagi, poblokowaniem płynów w tkankach. To rodzaj stagnacji, w której organizm nie ma optymalnych warunków do jej usunięcia.

Zatrzymywana wilgoć jest jak płynny korek. Blokuje transport składników odżywczych co stanowi obciążenie dla organizm.  Z biegiem czasu robi się lepka, przekształca w gęstszy rodzaj wilgoć,  nazywany śluzem, flegmą.

nadmiar wilgoci, śluzu, flegmy w ciele

Skłonność do gromadzenia wilgoci wynika z kilku czynników: indywidualnej konstytucji, środowiska, siły ognia trawiennego, sposobu odżywiania, aktualnych zaburzeń. Czynnikiem zewnętrznym są warunki klimatyczne. Długotrwałe przebywanie w miejscach o wysokiej wilgotności, deszczowy klimat, regiony nadmorskie sprzyjają tej tendencji.

Nadmiar wilgoci

Zbyt dużo wilgoci, śluzów, flegmy może powodować uczucie ciężkości, ospałości, przyrostem masy ciała, obrzękami. Objawy:

  • Nadmiar wydzielin oczy, skóra, nos, okrężnica, pochwa
  • Ciężkie kończyny, obolałe, sztywne stawy,
  • Obrzęki, uczucie pełności w jamie brzusznej, nudności, ciężkość w klatce piersiowej
  • Spowolnienie, brak energii,
  • Gruby nalot na języku.
  • Miejscowe obrzęki twarzy, kostek, łydek, worki pod oczami, rozpulchnione dziąsła.
  • Hemoroidy, żylaki, obfite upławy, pleśniawki

Nadmiar wilgoci jest wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z opuchniętą, gąbczastą, naładowaną tkanką.  Objawem wilgotnej stagnacji są wodniste biegunki, zatrzymywanie limfy w węzłach chłonnych brzucha.

Przy nacisku obrzęku na nerwy wilgotna stagnacja  może prowadzić do bólu.  Jest przyczyną zatokowych bólów głowy, a zimno prowadzi do jej gromadzenia. Nadmiar wilgoci najbardziej widać w układzie limfatycznym przy infekcjach dróg oddechowych, zatok, płuc, z produkcją flegmy, śluzu.

obrzęki gromadzenie wilgoci

W emocjach i układzie nerwowym jest rodzajem bagnistej stagnacji. Wszystko wydaje się nią przesycone, jakby nie było już miejsca na nic. Metaforycznie można porównać zastygły staw, gdzie nic się nie porusza, do wartkiego potoku. W nadmiarze wilgoci emocje nie mogą ruszyć z miejsca. Człowiek odczuwa w kółko te same podmokłe uczucia, nie jest zdolny określić własnych granic ani wyrażać własnych opinii. Osoby zdominowane żywiołem wody są jak zbiorniki wodne alby ryby mające do tworzenia ławic. Często podążają za nadmiarem, rzeczami, których nie potrzebują. Zgadzają na wszystko nawet wbrew własnym interesom, nie potrafią odmówić. Łatwo ulegają emocjom, często bez powodu płaczą. Jedno słowo, gest mogą być powodem potoku łez.

Wilgotne ciepło

W tradycyjnej medycynie śledziona wraz z nerkami i płucami reguluje metabolizm płynów. Odpowiada za rozkład, transport i przepływ. Energetycznie osłabiona nie jest w stanie spełniać swoich funkcji. Kolejno prowadzi do gromadzenia wilgoci wewnętrznej.

Osłabnie żołądka i śledziony jest najczęstszą przyczyną tych zaburzeń. Niektórzy już rodzą się z takimi uwarunkowaniami. Konstytucja człowieka jest jak klimat. Może być suchy, wilgotny, gorący, zimny.

wilgotne gorąco ciepło medycyna wschodnia

Długotrwałym efektem stagnacji wilgoci i płynów jest flegma. Proces zaczyna się śledzionie,  kolejno przenosi się do płuc i innych organów. Flegma w nadmiarze gęstnieje, początkowo zimna powoli przekształca się w gorącą. Czynniki sprzyjające to zaburzenia pracy układu trawiennego, długotrwały stres lub silny wstrząs emocjonalny.

Wilgotne ciepło to idealne środowisko dla rozwoju patogenów i pasożytów. Stan chroniczny prowadzi do przerostu drożdżaków, grzybów i bakterii. Jeśli dotknie dróg oddechowych rozwinie się infekcja.  Niektóre objawy wilgotnego ciepła:

  • Stany zapalne zatok i dróg oddechowych z flegmą
  • Niedrożność dróg żółciowych
  • Bolesne oddawanie moczu, wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu
  • Obrzęk z ropą, cysty, guzy,  torbiele, czyraki
  • Trądzik, zapalne wysypki
  • Wodniste biegunki, czerwonka
  • Zapalenie jelita grubego, pęcherza, śledziony wątroby, żółtaczka
Odżywianie przy nadmiarze wilgoci

Niewskazany jest nabiał, cukry, ciężkie, tłuste i wilgotne pokarmy (miękkie, lepkie) banany, sery, twarogi, kremowe ciasta, wystygłe, smażone potrawy. Zimna, surowa mrożona żywność jest trudniejsza do strawienia, obciąża śledzionę. Przy jej osłabieniu lepiej jeść więcej ciepłych, gotowanych posiłków. Więcej Tutaj.

Osuszająco działają: owies, jęczmień, brązowy ryż, żyto pieczone mięsa, marchewka, rzepa, szparagi, dynia, seler, kalarepa, szalotka. Warto je doprawiać czosnkiem, imbirem, cynamonem, aromatycznymi przyprawami.

Gorące zioła żywiołu ognia rozgrzewają, rozbijają śluz, stymulują cyrkulację krwi. A to powoduje spływanie „zimnej wilgoci” i jej osuszanie. Przy stanach gorących wskazany jest smak gorzki: np. kurkuma, kozieradka.

Tarczyca bocznokwiatowa koi i odżywia układ nerwowy

Wspomagająco warto sięgnąć po herbatki ziołowe rozpraszające nadmiar gorącej lub zimnej wilgoci. Przepisy i zastosowania konkretnych ziół, wraz z ich profilem energetycznym, konkretnymi wskazaniami dla wzorców nierównowagi  w serii książek „Tajemnice ziół – zapomniana wiedza”. Dostępne w naszym sklepiku TUTAJ.

Ważne jest zachowanie równowagi. Nadużywanie usuwających wilgoć pokarmów i ziół, nadmiernie wysusza krew, tkanki i płyny ustrojowe. Pewna ilość śluzów korzystnie wpływa na nawilżenie.

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments