Artykuły

Pompa insulinowa – cena jaką płaci diabetyk za wygodę

Tekst powstał we współpracy z Roche Diabetes Care

Pompa insulinowa to narzędzie, które wiele lat temu zrewolucjonizowało leczenie cukrzycy typu 1. Urządzenie znacznie wpłynęło nie tylko na komfort życia diabetyków, ale również poprawiło skuteczność wyrównywania glikemii u chorych. Pompy insulinowe wciąż są udoskonalane (z powodzeniem korzystają z nich również dzieci).

 grafika - Pompa insulinowa Accu-chek Performa Solo

Pompa insulinowa – co to takiego?

Pompa insulinowa to urządzenie przeznaczone do ciągłego podawania insuliny. Do organizmu chorego insulina trafia przez cienki dren i wkłucie do tkanki podskórnej, z której z kolei wchłaniana jest do krwioobiegu. Dzięki niewielkim rozmiarom nie powoduje znacznych ograniczeń w ruchu i codziennych czynnościach

Jak działa pompa insulinowa?

Sposób działania pompy insulinowej jest najbardziej zbliżony do pracy prawidłowo funkcjonującej trzustki. Insulina uwalniana jest w sposób ciągły przez całą dobę (tzw. ciągły wlew podstawowy), a także podawana przez chorego dodatkowo po posiłkach (tzw. bolusy posiłkowe). Urządzenie wyposażone jest w program sterujący, który umożliwia ustalenie dawki wlewu podstawowego i szybkości podawania hormonu według zaleceń lekarza. Możliwa jest także modyfikacja bazowej dawki insuliny w sytuacji zmiany jej zapotrzebowania, np. infekcja, wysiłek fizyczny. Jeśli chodzi zaś o dawkę bolusa chory każdorazowo oblicza w zależności od składu jakościowego i ilościowego posiłków.

 pomiar cukru z palca

W przypadku spożywania węglowodanów, pompę powinno zaprogramować się tak, by całość insuliny podawana była od razu (bolus normalny). Po posiłku białkowo-tłuszczowym wlew powinien być rozłożony na kilka godzin (bolus przedłużony). Natomiast w przypadku posiłku o zróżnicowanym składzie makroskładników, można wybrać bolus o charakterze dwuetapowym, w którym część insuliny podawana jest natychmiast, a reszta w formie przedłużonej (bolus złożony).

Pompa insulinowa nie decyduje jednak o ilości insuliny, jaką należy podać do posiłku. Pilnowanie dawek jest zadaniem pacjenta, który powinien ustalić proces leczenia z lekarzem, obserwować wysokość stężenia glukozy we krwi oraz uwzględniać planowane posiłki i przeliczniki ustalone przez lekarza. Pewnym ułatwieniem jest funkcja kalkulatora bolusa. Na podstawie danych wprowadzonych do oprogramowania oraz informacji na temat posiłku, można wyliczyć potrzebną do podania dawkę insuliny.

Pompa insulinowa – wady i zalety:

Terapia pompowa w porównaniu z metodą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny jest znacznie bardziej skuteczna w leczeniu cukrzycy typu 11. Zalety i korzyści stosowania pompy insulinowej:

  • ciągłe podawanie insuliny lepiej odzwierciedla,
  • fizjologiczny sposób jej wydzielania w organizmie,
  • większa precyzja dawkowania insuliny,
  • lepsze wchłanianie insuliny,
  • możliwość dostosowania dawki podstawowej do różnych sytuacji,
  • dostosowanie podaży insuliny do tempa wchłaniania i składu posiłku dzięki odpowiedniemu rodzajowi bolusa,
  • redukcja wahań glikemii oraz stabilizacja poziomu HbA1c,
  • dokładniejsza kontrola metaboliczna (zwłaszcza w okresie ciąży),
  • mniejsze ryzyko hipoglikemii,
  • mniej iniekcji (wymiana wkłucia co ok. trzy dni),
  • większa swoboda spożywania posiłków, wygoda podaży insuliny w miejscach publicznych.
Cena pompy insulinowej

Koszt pompy insulinowej jest bardzo wysoki i zależy od posiadanych funkcji. Ceny zaczynają się od 5000 zł, za najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia trzeba zapłacić około 18 000 zł2.

Roche oferuje dyskretną i wygodną w użytkowaniu pompę insulinową Accu-Chek Spirit Combo w cenie 5850 zł3. Urządzenie umożliwia elastyczne dostosowywanie dawki podstawowej już od 0,05 jedn./godz. ze skokiem od 0,01 jednostki. Pompa jest zatem idealna dla osób wymagających niewielkiej dawki podstawowej. Pozwala także na tymczasowe dostosowanie wlewu ciągłego do zmieniających się warunków (choroba, aktywność fizyczna itp.).Jest to dobre rozwiązanie dla osób z bardzo małym (dzieci) lub zmieniającym się w ciągu doby zapotrzebowaniem na insulinę. Pompa Accu-Chek Spirit Combo daje możliwość ustawienia 5 profili dawek podstawowych i posiada 4 rodzaje bolusa – w tym 3 podstawowe, a dodatkowy, czyli szybkito możliwość zaprogramowania i dawkowania tzw. normalnego wlewu bez potrzeby wyjmowania pompy.*

pompa insulinowa

Praca pompy insulinowej Accu-Chek Spirit Combo jest monitorowana i sterowana przez system bezpieczeństwa, który w przypadku wykrycia błędu w funkcjonowaniu, informuje o tym sygnałami dźwiękowymi, wibracjami i komunikatem na ekranie, np. alarm pominięcia bolusa posiłkowego. Bardzo ważną funkcją jest szybkie wykrywanie zatoru w cewniku. Wszystkie urządzenia można także zablokować, aby zapobiec przypadkowemu wyłączeniu, ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku korzystania z pompy przez dzieci4.

W promocyjnym zestawie z pompą5 znajduje się urządzenie Accu-Chek Smart Pix (czytnik danych) oraz bezpłatne oprogramowanie Accu-Chek Smart Pix Software. Dzięki temu dane z pompy przesyłane są (przez port podczerwieni) do komputera i analizowane. Wyniki przedstawiane są za pomocą przejrzystych, czytelnych wykresów, tabel oraz statystyk dostarczających informacji dotyczących wybranych okresów. Dzięki temu możliwa jest interpretacja trendów zmian stężenia glukozy oraz insuliny i wskazywanie rozwiązań pomagających w poprawie kontroli glikemii6.

Firma Roche oferuje także promocyjny zestaw z pompą insulinową Accu-Chek Spirit Combo i glukometrem Accu-Chek Performa Combo oraz systemem Accu-Chek Smart Pix w cenie 6993 zł. Glukometr, oprócz tego, że kontroluje glikemię, pełni także funkcję pilota do zdalnego sterowania pompą (poprzez bluetooth). Dzięki temu można podać bolus czy zmienić ustawienia (np. modyfikacja bazy) bez wyjmowania pompy Glukometr posiada także kalkulator bolusa. Dane z obu urządzeń można przesłać do komputera i poddać analizie (z pomocą systemu Accu-Chek Smart Pix)7.

Sprawdź ofertę pomp insulinowych Accu-Chek: https://eshop.accu-chek.pl/eShop/pumps

Skuteczność działania pomp insulinowych spowodowała, że znalazły sięw wykazie produktów refundowanych8. Refundowane urządzenia przysługują co 4 lata pacjentom z cukrzycą typu 1, którzy nie przekroczyli 26. roku życia. Trzeba jednak przejść proces kwalifikacji do leczenia pompą insulinową w ośrodku, który ma podpisany kontrakt z NFZ na tego typu urządzenia. Refundacja nie obejmuje wszystkich modeli urządzeń9.

jak działa pompa insulinowa

Pompa insulinowa dla dzieci

Terapia pompowa jest preferowaną metoda leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci i nastolatków. Pompy insulinowe są bezpieczne i skuteczne, pod warunkiem, że rodzice mają odpowiednią wiedzę, przeszli szkolenie i podlegają regularnej kontroli i edukacji w ośrodku diabetologicznym. Znacząco wpływają na poprawę jakości życia dzieci, ponieważ nie ograniczają zanadto w różnego typu aktywnościach, jak np. sport czy taniec10. Dodatkowo pompa może być odłączona (do godziny) na czas intensywnych ćwiczeń lub pływania. W tym czasie oczywiście insulina nie jest podawana.

Korzyści płynące z używania pomp insulinowych u dzieci wynikają z eliminacji takich problemów jak: lęk przed igłami, lęk przed hipoglikemią (zwłaszcza w nocy) oraz ograniczona zdolność jej odczuwania. Obecne na rynku pompy insulinowe bez problemu można dostosować do potrzeb i bezpieczeństwa najmłodszych diabetyków.

Przeciwwskazania do stosowania pompy insulinowej

Chociaż pompy insulinowe są świetnym rozwiązaniem dla chorych na cukrzycę typu 1 (co pokazaliśmy w poprzednich akapitach), to istnieje szereg przeciwwskazań do ich stosowania. Część z nich wynika z braku możliwości współpracy ze strony pacjenta. Przeciwwskazania do terapii pompowej:

  • brak zgody i akceptacji na leczenie pompą,
  • brak współpracy między lekarzem a pacjentem lub jego rodziną (w przypadku dzieci),
  • brak odpowiedniej samokontroli, nieodpowiednia higiena osobista,
  • choroba psychiczna,
  • upośledzenie umysłowe u rodziców (w przypadku stosowania pompy u dziecka),
  • uzależnienia,
  • zaburzenia odżywiania,
  • ciężka, szybko postępująca retinopatia proliferacyjna,
  • choroby skóry (alergia atopowa, ropnie skóry),
  • regularna ekspozycja na silne pole magnetyczne,
  • brak możliwości finansowania zakupu pompy i osprzętu.

*szczegółowe informacje o zasadach doboru bolusa pacjent uzyska podczas szkolenia przez zespół diabetologiczny

Przypisy i źródła:

 

Planowaną aktywność fizyczną należy skonsultować z lekarzem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments