REKLAMA

Wyższy poziom cholesterolu u osób starszych – niższe ryzyko zgonu

Wyższy poziom cholesterolu u osób starszych łączy się z niższym ryzykiem zgonu – takie są wyniki badań naukowych z ostatnich lat.

Cholesterol jest rodzajem tłuszczu produkowanym przez ludzkie i zwierzęce organizmy. Nie jest materiałem energetycznym jak trójglicerydy, lecz pełni szereg istotnych zadań decydujących o prawidłowych procesach metabolicznych i funkcjonowaniu organizmu jako całości.

Cholesterol bierze udział w syntezie witaminy D3, hormonów m.in progesteronu, testosteronu, estrogenów. Wchodzi w skład wszystkich komórek.  Szczególnie istotny jest dla komórek mózgowych i obwodowego układu nerwowego. Cholesterol jest substancją wyjściową syntezy kwasów żółciowych, niezbędnych w procesie trawienia i wchłaniania tłuszczów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Bez cholesterolu nie powstałoby życie, nie mógłby rozwinąć się organizm z zarodka.cholesterol

Cholesterol jest transportowany we krwi w pakietach białkowych zwanych lipoproteinami. Wyróżnia się dwa typy lipoprotein LDC o niskiej i HDL o wysokiej gęstości.
Obydwa rodzaje lipoprotein mają ten skład chemiczny. Różnią się gęstością i kierunkiem, w którym transportują cholesterol.

Niski poziom cholesterolu nie jest korzystny

Najnowsze badania bezsprzecznie wskazują, że niski poziom cholesterolu jest bardziej groźny niż wysoki. W szczególności dla ludzi starszych.
W badaniach, gdzie oceniano poziomy LDL i HDL a stopień zaawansowania miażdżycy w grupie osób 80 lat i więcej, określając stopień drożności tętnicy szyjnej i obecność blaszek miażdżycowych wykazano, że nisko poziom HDL wiązał się ze zwiększonym zwapnieniem tętnic. Nie stwierdzono natomiast żadnego związku między poziomem  LDL a poziomem wapnia.
Wynik badania stawia pod znakiem zapytania założenie, czy wyższy poziom tzw. złego cholesterolu przyczynia się do miażdżycy u osób starszych. [1]

 

Wyższy poziom cholesterolu u osób starszych - niższe ryzyko zgonu

W kolejnym badaniu stwierdzono, że wyższy poziom zarówno cholesterolu całkowitego jak i frakcji LDL wiążą się z mniejszym ryzykiem zgonu u osób w wieku 85 lat w ciągu kolejnych dziesięciu lat [2]. Jeszcze inne badanie przeprowadzone na populacji 120 000 mieszkańców  Danii wykazało, że wyższy od zalecanego poziom całkowitego cholesterolu był związany z mniejszym ryzykiem zgonu[3].

Poziom cholesterolu w grupach wiekowych a ryzyko zgonu
  • Mężczyźni w wieku 60-70 lat z poziomem cholesterolu poniżej 5,0 mmol/l o o 32% byli bardziej narażeni na ryzyko śmierci niż ich rówieśnicy z poziomem  między 5.00-5.99.
  • Przy poziomie 6,0-7,99 mmol/l ryzyko spadło o 33%.
  • U mężczyzn bardzo wysokim poziomem cholesterolu powyżej 8,00 mmol/l ryzyko zgonu nie było wyższe, niż u osób z poziomem poniżej 5,0 mmol/l.
  • U kobiet w wieku 60-70 lat poziom cholesterolu 5,0-5,99 i 6,0-7,99 wiązał się odpowiednio ze zmniejszonym ryzykiem zgonu o 43 i 41%.
  • W grupie wiekowej 70 lat i więcej  wyniki były podobne z  wyjątkiem tego , że poziom cholesterolu całkowitego 8,00 mmol/l lub więcej zmniejszał ryzyko zgonów w obydwu grupach zarówno u mężczyzn jak i kobiet.

poziom cholesterolu a zdrowie

Krótko mówiąc wysoki poziom cholesterolu nie ma wpływu na rozwój miażdżycy. Nie prowadzi do zawału serca i udaru mózgu, a u osób starszych wręcz przedłuża życie.
Wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem raka , innych chorób i lepszym samopoczuciem. Obniżanie poziomu cholesterolu statynami zakrawa na szaleństwo.

Referencje:
1. Freitas WM, Low HDL cholesterol but not high LDL cholesterol is independently associated with subclinical coronary atherosclerosis in healthy octogenarians.
2. Takata Y, Serum total cholesterol concentration and 10-year mortality in an 85-year-old population.
3. A population-based register study.  Association of lipoprotein levels with mortality in subjects aged 50 + without previous diabetes or cardiovascular dsease

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MonikaMałgorzata Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Małgorzata
Gość
Małgorzata

Dziękuję bardzo za zamieszczony artykuł. Treść wlewa optymizm i rozprasza powszechnie lansowane obawy związane z wyższym cholesterolem i podwyższonym poziomem trójglicerydów.
Serdecznie pozdrawiam.

Monika
Gość
Monika

W cytowanym artykule (z „bibliografii” niniejszego artykulu) napisane jest ze wysoki poziom trojglicerydow znacznie podwyzsza smiertelnosc.

REKLAMA
%d bloggers like this: