REKLAMA .

Pszczoły masowo giną – stan alarmowy w ulach na całym świecie

Pszczoły masowo giną,  na całym świecie podniesiono alarm. Zjawisko masowego wymierania pszczół  jest obserwowane od ponad dekady, ale tak źle jeszcze nigdy nie było.
Pszczelarze biją na alarm, w niektórych pasiekach starty sięgają nawet 2/3 pszczelich rodzin. Sytuacja pszczół w Polsce najgorzej wygląda w Karkonoszach. Jak podaje Polsat News, w jednej z tamtejszych pasiek składającej się z 50 uli przetrwały jedynie trzy.

 

Pszczoły masowo giną – stan alarmowy w ulach na całym świecie

W ostatnich latach w USA i zachodniej Europie, a w bieżącym roku również Polsce i innych rejonach świata, których do tej pory problem nie dotyczył zaobserwowano gwałtowne pogarszanie się kondycji rodzin pszczelich co w literaturze pszczelarskiej nazwano Colony Collapse Disorder (CCD) czyli syndrom masowych upadków rodzin pszczelich.

Podstawowym objawem CCD jest gwałtowny spadek siły rodziny pszczelej polegający na ubywaniu z niej pszczół robotnic. W krótkim czasie w rodzinie pozostają tylko: matka, czerw pszczeli i młode pszczoły, które nie są w stanie wykarmić i ogrzać obecnego w rodzinie czerwiu.
Giną również populacje dzikich pszczół.

Masowe wymieranie pszczół

Na temat przyczyn masowego wymierania pszczół stawiane jest wiele hipotez.
Jedną z nich są czynniki złożone” – co oznacza rabunkową gospodarkę człowieka – opryski chemiczne, które potrafią zabijać całe populacje pszczół, masowa wycinka lasów, zmiana klimatu – nienaturalny przebieg pór roku oraz smog elektromagnetyczny – chyba najważniejszy problem.

Żyjemy w morzu sztucznego promieniowania elektromagnetycznego, którego ludzkość nigdy nie zaznała w swej historii.
Gęsta sieć telefonii komórkowej, urządzenia Wi-Fi, nadajniki, maszty i instalacje służące do komunikowania się za pomocą fal, linie przesyłowe wysokiego napięcia, urządzenia elektryczne itd.
To wszystko zaburza naturalne promieniowanie geomagnetyczne, słoneczne i kosmiczne jakiemu poddane jest całe życie na Ziemi, w tym delikatne pszczoły.

Zgubny wpływ na pszczoły ma także coraz mniejsze urozmaicenie kwiatostanu.
Obecnie głównym źródłem pszczelego pokarmu jest nektar z kwiatów rzepaku, co stanowi zbyt mało odżywczą dietę dla pszczół.

Co dalej? 

Albert Einstein kiedyś powiedział

W dniu, w którym umrze ostatnia pszczoła, ludzkości zostaną cztery lata życia.

Mniej więcej na taki czas wystarczą zapasy żywności.
Musimy pamiętać, że pszczoły odpowiadają nie tylko za produkcję miodu, pyłku i innych potrzebnych produktów. Biorą udział w 90% zapyleń dokonywanych przez owady, przez co stanowią jedno z najważniejszych ogniw w funkcjonowaniu przyrody.

pszczoły giną

Pszczoły to nie tylko pracowite owady, ale inteligentne, potrafią nawet okazać wdzięczność.
Doświadczeni pszczelarze mówią, że „rozmawiają” ze swoimi pszczołami i że obie strony doskonale się rozumieją. Pszczoły porozumiewają się gestami, ruchem czy „tańcem”.
Pszczelarz, który kocha swoje owady, potrafi bardzo wiele zrozumieć z tego co „mówią”.

Pszczoła przez całe swoje życie wyprodukuje jedną łyżkę miodu. To morderczy wysiłek, którego najwyraźniej zupełnie nie doceniamy.
Kochajmy, szanujmy, podziwiajmy i doceniajmy pszczoły bo bez nich i my zginiemy.

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
FIOLETOWA ORCHIDEA Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
FIOLETOWA ORCHIDEA
Gość
FIOLETOWA ORCHIDEA

TEN FRAGMENT UJAL MNIE ZA SERCE;Pszczoły to nie tylko pracowite owady, ale inteligentne, potrafią nawet okazać wdzięczność. Doświadczeni pszczelarze mówią, że „rozmawiają” ze swoimi pszczołami i że obie strony doskonale się rozumieją. Pszczoły porozumiewają się gestami, ruchem czy „tańcem”. Pszczelarz, który kocha swoje owady, potrafi bardzo wiele zrozumieć z tego co „mówią” TAK TO PRAWDA ,GDY CZLOWIEK Z MILOSCIA ZYJE .MOWI PIEKNE SLOWA ,WTEDY NATURA USMIECHA SIE DO NIEGO —BO W KAZDYM ZYWY STWORZENIU JEST DUCH BOZY ,ON STWORCA OZYWIA ,DAJE ZYCIE ,NIC BEZ NIEGO NIE ISTNIEJE I ZAISTNIEC NIE MOZE …DLATEGO NALEZY ROZMAWIAC PIEKNYMI SLOWAMI MILOSC ….I CHOC NATURA… Czytaj więcej »

REKLAMA .
%d bloggers like this: