Porady, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Rdest ptasi – eliksir młodości w niepozornym chwaście

Polygonum aviculare rdest ptasi zioło jak stosować

Rdest ptasi [Polygonum aviculare] jest niepozornym, pospolitym zielem. Rozrasta się w ogrodach, przy zagrodach, podwórkach, ścieżkach, przydrożach.  Na terenach wiejskich traktowany jako chwast, przy domach jest zwyczajnie rozdeptywany.

rdest ptasi rośnie na podwórkach, w ogrodach

Popularne, ludowe nazwy wróble języczki, świńska trawa. Rdest uwielbiają podskubywać kury, dzikie ptactwo i niektóre zwierzęta. Wilki gdy są zatrute, wygrzebują z ziemi i zjadają kłącza rdestu.  Zwierzęta wiedzą jakie rośliny zjeść by pozbyć się toksyn. Podpatrujący je ludzie, domyślili się, że rdest pomaga odtruwać organizm.

Rdest ptasi

Wygląda bardzo niepozornie. Najczęściej rośnie w skupiskach tworząc jednolitą darń.  Łodygi wznoszą się lub rozgałęzione płożą po ziemi, czasami po murach.

Polygonum aviculare rdest ptasi zioło jak stosować

 

Rdest ptasi ma epileptyczno-lancetowate liście i drobne białawo zielone lub czerwone kwiatuszki. Kwitnie od maja do września. Surowcem zielarskim są części naziemne. Ziele zbiera się na początku kwitnienia i suszy w zacienionym, przewiewnym miejscu. Ważne, by nie przesuszyć. Należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, bez dostępu światła.

W tradycyjnym zielarstwie

W siedemnastowiecznym zielniku Nicholas Culpeper  wymienia liczne zastosowania rdestu, zaczynając od stwierdzenia: ” Jest powszechnie znany tak dobrze, że nie wymaga opisu”. rdest ptasi Polygonum avicularewłaściwości

Od wieków bowiem medycyna ludowa stosowała rdest ptasi na „krwi i wątroby odtruwanie”, dolegliwości płuc, dróg moczowych, cukrzycę, niestrawność a zewnętrznie do okładów.

Profil energetyczny:
Smak gorzki, słodki, ostry. Chłodzi, osusza, działa na kanały pęcherza moczowego. Odprowadza wilgoć, patologiczne ciepło, stymuluje wydzielanie moczu, łagodzi swędzenie, niszczy pasożyty.

W TCM rdest należy do do kategorii „ziół, odprowadzających wilgoć, by poprzez zwiększenie produkcji moczu usunąć nadmiar wody wraz z toksynami. Początkowo wilgoć gromadzi się w kończynach dolnych, powodując obrzęki i zaburzenia ruchu. Stamtąd może poruszać się w górę, zaburzać trawienie, a ostatecznie układ oddechowy.

Rdest ptasi – eliksir młodości w niepozornym chwaście

Medycyna wschodnia stosuje rdest głównie przy problemach z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci. W  chorobach dróg moczowych, żółtaczce, biegunkach, zaparciach, czerwonce.  Wilgotnych zmianach na skórze ze swędzeniem, śluzowatych i krwawych upławach, wrzodach, hemoroidach i wszelkich krwotokach. Również jako środek przeciw pasożytom jelitowym, rzeżączce i rzęsistku. W mieszankach jako środek wydalające piasek, kamienie moczowe, oraz w leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych przewodu pokarmowego oraz przy wzdęciach i niewydolności dróg żółciowych. Zewnętrznie do płukania gardła, kąpieli nasiadowych i obmywania dróg rodnych.

We współczesnej medycynie

Rdest jest bogaty w sole mineralne, w tym rozpuszczalną w wodzie krzemionkę. Zawiera flawonoidy, pochodne kwercetyny, garbniki, kwasy fenolowe, karoten, cukry i olejki eteryczne.

Reguluje przemianę materii i stymuluje procesy życiowe. Przeciwdziała demineralizacji układu kostnego. Badania z ostatnich lat wykazały działanie przeciwnowotworowe [1] 

Polygonum aviculare

Ta niepozorna roślinka jest środkiem leczniczym o dużym potencjale i szerokim zastosowaniu. Działanie: odtruwające, moczopędne, bakteriobójcze, rozkurczowe, ściągające, przeciwzapalne, żółciopędne, oczyszczające.

Zastosowania rdestu ptasiego:

  • W chorobach układu moczowego, kamicy, piasku
  • Nadmiarze mocznika, soli sodu i potasu
  • Chorobach układu krążenia, miażdżycy naczyń
  • Infekcjach dróg oddechowych, gruźlicy, zapaleniu gardła, nieżycie oskrzeli
  • Stanach zapalnych błon śluzowych żołądka, jelit
  • Nadmiernej fermentacji w układzie pokarmowych, kiepskim metabolizmie
  • Lekkiej niewydolności wątroby
  • Reumatyzmie, cukrzycy
  • Upławach i nieregularnych miesiączkach
  • Zewnętrznie na oparzenia, źle gojące się rany, owrzodzenia, hemoroidy, do płukanek gardła i jamy ustnej
Rdest ptasi przepisy
Odwar z ziela rdestu

2 łyżki rozdrobnionego ziela zalewamy 1,5 szklanki ciepłej wody. Podgrzewamy do wrzenia. Gotujemy na małym ogniu 10 minut. Pije się po pół szklanki 2-3 razy dziennie.

Herbatka odtruwa krew i wątrobę. Działa wykrztuśnie, moczopędnie, wypłukuje piasek, zapobiega kamicy. Poprawia przemianę materii, pracę żołądka, wątroby, łagodzi kolki, wzdęcia. Hamuje krwawienia wewnętrzne i działa przeciwzapalnie. Odwar można stosować zewnętrznie do płukanek, okładów, przemywań.

przepisy z rdestu

Napar z ziela rdestu

Łyżkę rozdrobnionego ziela parzymy kwadrans w szklance wrzątku. Przyjmuje się 3 razy dziennie po 2-3 łyżki przed jedzeniem by zapobiec powikłaniom cukrzycy.  1-2 razy  dziennie 1/2 szklanki poleca się osobom starszym jako „eliksir młodości”. Wzmacnia kości, chroni przed demineralizacją, opóźnia procesy starzenia.

Odtrucie po antybiotykach

Mieszamy w równych ilościach: rdest ptasi, kłącze perzu, nawłoć, korzeń łopianu, fiołek trójbarwny, owoc bzu czarnego, korzeń wierzby i liść brzozy. 2 łyżki mieszanki parzymy w 1/2 l wrzątku. Herbatkę popija się cały dzień.

Oczyszczanie ze złogów
rdest ptasi z obierkami przepis Tu 

Przewlekłe zaflegmienie dróg oddechowych i płuc

Ususzone zioła wymieszać, przechowywać w papierowej torbie z dala od światła. Łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, zaparzać 5-10 minut i odcedzić. Pije się 2 szklanki dziennie do uzyskania poprawy.

Kamica nerkowa

Mieszamy 50 g rdestu ptasiego i 100 g znamion kukurydzy. 4 łyżki mieszanki zalewamy 5 szklankami wody. Doprowadzamy do wrzenia i zdejmujemy z ognia. Zaparzamy pod przykryciem kwadrans. Popija się cały dzień zamiast herbaty.

Kamica żółciowa

Mieszamy w równych ilościach korzeń mniszka, ziele rdestu ptasiego i znamiona kukurydzy. Łyżkę mieszanki parzymy kwadrans w szklance wrzątku. Pije się 3 razy dziennie po szklance

Nieżyt przewodu pokarmowego

Mieszamy w równych ilościach: rdest ptasi, pięciornik kurze ziele i babkę lancetowatą. Łyżkę mieszanki parzymy kwadrans w szklance wrzątku. Pije się 2-3 razy dziennie. Pomaga przy kolkach, wzdęciach, zapaleniu błon śluzowych, słabej przemianie materii.

Rdest ptasi można używać jako przyprawę. Dodaje ciekawego, pikantnego smaku potrawom i zarazem dostarcza łatwo przyswajalnych minerałów i witaminy C. A zawiera jej 3 razy więcej niż cytryny.

4.3 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments