Dawne receptury, Medycyna ludowa, Porady, Przepisy, Sprawdzone efekty, Terapie naturalne, Ziołowe przepisy

Różne rodzaje kaszlu suchego i mokrego. Ziołowe remedia

Różne rodzaje kaszlu suchego i mokrego. Ziołowe remedia

Suchy kaszel i mokry to dwa różne stany, wymagające innych metod postępowania.

Przy infekcjach z kaszlem najczęściej udajemy się do apteki po syrop. Te środki rzadko biorą pod uwagę rodzaj kaszlu. Ponadto zazwyczaj tłumią odruch kaszlowy, co uniemożliwia oczyszczenie błon śluzowych i wytworzenie nowej warstwy ochronnego śluzu.

Różne rodzaje kaszlu suchego i mokrego. Ziołowe remedia

 

W obydwu przypadkach zamiast go tłumić, lepiej wykorzystać zioła, które przywrócą fizjologiczną równowagę tkankom. W rzeczywistości nie leczymy kaszlu, ale tkanki dróg oddechowych. Kaszel jest tylko objawem wskazującym na ich stan.

Suchy kaszel i mokry

W każdym przypadku zamiast go tłumić, lepiej wykorzystać zioła, które przywrócą fizjologiczną równowagę tkankom. W rzeczywistości nie leczymy kaszlu, ale tkanki dróg oddechowych. Kaszel jest tylko objawem wskazującym na ich stan.

Sam kaszel jest potrzebny. To odruch obronny,  pomagający utrzymać czystość i optymalne środowisko dróg oddechowych. Jest inteligentną reakcją organizmu na obecność patogenów, alergenów, podrażniania błon śluzowych. Wyobraźmy sobie czyste jezioro zasilane wodą z rzeki.

flegma śluz kaszel

Po zablokowaniu dopływu rzecznego robi się zastałe i brudne. Z czasem osiedlają się w nim różnego rodzaju patogeny. Niegdyś czyste jezioro zaczyna przypominać bagno. Produktywny kaszel jest  „rozbiciem tej blokady dopływu rzecznego” i oczyszczeniem „choroby w drogach oddechowych. Wraz z nim usuwamy zarazki, zanieczyszczenia, śluz by zarazki nie zostały „uwięzione” i nie spowodowały poważniejszej infekcji.

Suchy kaszel

Jest suchy, łaskoczący, nie pozwala spać w nocy. Często krztuszący, spazmatyczny, nasila się w pozycji leżącej. Nie ma śluzu do wydalenia, tkanka jest podrażniona stanem zapalnym, zaogniona, wysuszona. Stosujemy zioła wykrztuśne, nawilżające, regenerujące uszkodzenia i łagodzące podrażnienia.

Nawilżą, będą stymulować produkcję śluzu i pomogą go wyrzucić na zewnątrz. Odpowiednie zioła: Prawoślaz, babka lancetowata, lipa, miodunka, dziewanna, koniczyna czerwona, lukrecja, żywokost, kozieradka, kora wiązu czerwonego.

herbatka z miodunki

Kaszel mokry produktywny 

Osłuchowo jest ciężki, ciężki, głęboki, bulgoczący, flegma jest wydalana odkasływaniu. Zastosujemy zioła przeciwzapalne, wykrztuśne, osuszające, stymulujące wydalanie śluzu, zwiększające aktywność rzęsek w nabłonku.  Osłuchowo kaszel mokry z nadmiernym wydzielaniem śluzu jest ciężki, głęboki, bulgoczący. Odpowiednie  zioła: Tymianek, oregano, hyzop, oman wielki, anyżek.

Wilgotny, bezproduktywny 

Drogi oddechowe mogą wydawać się „zabagnione”, ale flegma nie może się wydostać. Najgorzej rano, ponieważ śluz gromadzi się nocą. Jest to tzw. zimna, wilgotna stagnacja, środowisko przyjazne drobnoustrojom chorobotwórczym. Gdy tkanki są zbyt napięte, lepki śluz powoduje nieproduktywny, lub/i drażniący kaszel. Zastosujemy zioła, które tonizują, rozluźnią napięcie,  złagodzą skurcz oskrzeli, rozrzedzają śluz, który łatwiej wydalić. Odpowiednie: Podbiał, lawenda, werbena,  lobelia, czeremcha, pluskiwca groniasta.

Ziołowe remedia przeciwkaszlowe 

Uniwersalne środki na różnego rodzaju kaszel: chrzan, imbir, sosna, szanta, czosnek, cebula i wspaniała brodaczka. Pikantne zioła rozgrzewają i rozbijają zbity śluz: czarny pieprz, chili, chrzan.  Wykrztuśne pobudzające są dobre przy lepkim, wilgotnym kaszlu. Jeśli flegmę trudno odkrztusić przy odczuwaniu wysuszenia błon śluzowych łączy się pobudzające zioła  wykrztuśne z rozluźniającymi.

herbatka z lukrecji

Domowy syrop z 7 ziół w tym lukrecją i tymiankiem. Łagodzi podrażniania, ułatwia odkrztuszanie, działa przeciwzapalnie, poprawia odporność. Mieszanka doskonale dobrane, że łagodzi zarówno fazę suchego, łaskoczącego kaszlu, jak i mokrego. Przepis TUTAJ.

Remedia na kaszel suchy

Uporczywy, drażniący 
Wymieszać w słoiku po łyżce podbiału, tymianku, kwiatu dziewanny i odrobinę glistnika. Zalać 2 szklankami gorącej wody, dodać łyżkę miodu, wymieszać zaparzać 10 minut. Popija się cały dzień.

Przesuszone błony śluzowe 
Wymieszać w równych proporcjach: porost islandzki, koper włoski, babkę lancetowatą, szantę i podbiał. Łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 10 minut. Przecedzić i dosłodzić sokiem malinowym.

Długotrwały, drażniący 
Wymieszać w równych proporcjach: dziewannę, babkę lancetowatą i ślaz, podbiał lub macierzankę. Łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku. Parzyć 10 minut. Dosłodzić miodem lub sokiem malinowym, dodać plasterek cytryny. Pije się małymi łykami 3 razy dziennie.

podbiału przepisy

Ostry bronchit 
Wymieszać w równych ilościach owoc dzikiej róży, ziele skrzypu, kwiat lipy, liść podbiału i babki lancetowatej. Dwie łyżeczki zalać 250 ml wrzątku, 15 minut zaparzać. Dosłodzić łyżeczką wody i popijać 2-3 filiżanki dziennie, małymi łyczkami.

Mieszanka do zaparzania

  • Liść prawoślazu 40%
  • Kwiat malwy czarnej 15%
  • Korzeń lukrecji 15%
  • Kwiat prawoślazu 30%

Łyżkę stosową mieszanki zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem kwadrans i przecedzić. Pije się 3 razy dziennie szklankę naparu.

Syrop na na suchy kaszel 
Wymieszać po łyżce: korzenia lukrecji, kwiatów dziewanny, babki lancetowa tej, biedrzeńca anyżu, posiekanego korzenia imbiru. Zioła zalać 3 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu, aż połowa płynu wyparuje. Odstawić do wystygnięcia. Przecedzić i dolać 100 ml gliceryny roślinnej i 150 ml miodu. Przelać do butelek z ciemnego szkła. Zażywa się łyżeczkę 3 razy dziennie.

Domowe środki na mokry kaszel

Syrop czosnkowo miodowy

2 ząbki czosnku drobno posiekać, dodać 3 łyżki stołowe miodu. Zalać 1/8 litra miodu i gotować 10 minut. Odstawić na kilka godzin Przecedzić przez czystą ściereczkę, starannie odciskając. Zażywa się 1-2 łyżeczki kilka razy dziennie. To jedna z najstarszych domowych metod. Często po jednej nocy kaszel zanika.  Recepturę można zmodyfikować dodając po łyżeczce:

  • chrzanu – przy astmie
  • tymianku – w chronicznym bronchicie
  • starcze pokasływanie: łyżeczkę suszonego, sproszkowanego korzenia pierwiosnka
Klasyczny syrop z cebuli

Obrane z łupin 4 średniej wielkości cebule pokroić w talarki lub drobno posiekać. Wkładać do słoika warstwowo przesypując kopiastą łyżeczką cukru lub miodu. Słoik przykryć i odstawić w ciepłe miejsce. Po 8-12 godzinach puści sok. Zażywa się 1-2 łyżeczki kilka razy dziennie. Przygotowując dla wzmocnienia działania można dorzucić 1-2 ząbki czosnku.

syrop z cebuli

Gotowany syrop z cebuli z ziołami

Obraną, posiekaną cebulę umieścić w rondelku. Dosypać po łyżeczce tymianku i szałwii, zalać 250 ml wody. Ogrzewać na małym ogniu pół godziny pod przykryciem nie dopuszczając do wrzenia. Od czasu do czasu zamieszać. Odstawić z ognia do przestudzenia na 20 minut. Przecedzić starannie odciskając zioła. Dodać 5 łyżek miodu i wymieszać. Przy uporczywym kaszlu zażywa się łyżkę stołową 3-4 razy dziennie. Syrop przechowuje w lodówce.

Syrop wykrztuśny 
Wymieszać w równych ilościach korzeń omanu, biedrzeńca, liść podbiału, nasiona kopru włoskiego. 40 g mieszanki zalać 500 ml wrzątku, odstawić pod przykryciem na 12 godzin. Po przecedzeniu do naparu wsypać pół szklanki cukru. Ogrzewać na wolnym ogniu do wrzenia. Stosuje się po łyżce 3-4 razy dziennie, dzieci łyżeczkę.

Kaszel mokry bezproduktywny

  • Liść podbiału (2 części), babka lancetowata (1 część).
  • Dziewanna (1 część) liść podbiału (2 części), porost islandzki (płucnica 1 część).
  • Liść podbiału (2 części), po jednej części: korzeń pierwiosnka, liść melisy, kwiat głogu

2 łyżeczki wybranej mieszanki zalać 250 ml wrzątku. Zaparzać 10 minut, odcedzić, dosłodzić łyżeczką miodu. Pije się 1 szklankę rano.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments