Diety szczególne, Medycyna ludowa, Porady, Zioła

Stawy, ścięgna i więzadła – jak usprawnić ich funkcje domowymi sposobami

Stawy, ścięgna i więzadła –  jakie są przyczyny dysfunkcji, jak zapobiegać i leczyć.  Artykuł z serii ciekawostki, o których nie powie ani Ci lekarz, ani nie dowiesz się z mediów.
Pisząc media, mam na myśli również Internet, gdzie ostatnio zaroiło się od „doradców” publikujących na blogach różnorakie porady i cudowne recepty. Obiecują oni w krótkim czasie bez wysiłku wyleczenie niemal wszystkich dolegliwości i chorób. Nawet tych z gatunku ciężkie. Duża część z nich może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny.

stawy,ścięgna,więzadła

Wczoraj trafiłam na jedną z takich „perełek” – koktajl wzmacniający stawy i wiązadła ….z ananasem! Ci którzy już cierpią na bóle stawów po takiej kuracji poczują jeszcze większy dyskomfort a choroba będzie szybciej postępować.

Ale po kolei
Ostatnie dni asystowałam dr Chandrika Violet Veeramuni przy diagnozowaniu pacjentów, z których większość zgłosiła się z problemami stawowymi, reumatycznymi, dną moczanową
Stawy i dysfunkcje z nimi związane są najczęstszą przypadłością mieszkańców rejonu Morza Śródziemnego m.in z powodu klimatu, dużej wilgotności powietrza. Wśród zaleceń wszyscy pacjenci mający chore stawy na czas kuracji dostali m.in stanowczy zakaz spożywania ananasów i gotowanych pomidorów!

ananas pomidor a kwas moczowy

Ananas pomimo, że działa diuretycznie obok cennych breomelain zawiera również związki, które powodują natychmiastowy wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi.
Podobnie po konsumpcji przetworzonych pomidorów poziom kwasu moczowego we krwi wzrasta dlatego, że poddany wysokiej temperaturze kwas askorbinowy zawarty akurat w pomidorach wytrąca niektóre związki powodujące ten sam efekt. Częściowo neutralizuje je dodanie do potraw przetworów mlecznych np. ser mozarella, jogurt, parmezan

Kiedy poziom kwasu moczowego we krwi jest zbyt wysoki, jego złogi odkładają się w kaletkach maziowych stawów, ścięgnach, więzadłach, pobliskich tkankach i innych miejscach np. małżowiny uszne. Z czasem złogi zaczynają się krystalizować tworząc kryształki powodujące ból i zmniejszoną ruchomość stawów.

Zarówno sam ananas, jak i przetworzone pomidory – źródło likopenu mają wielorakie korzystne działanie, to jednak osoby u których stawy stały się mniej elastyczne lub pojawiły się bóle nie powinny ich jeść. Na czas kuracji powinny wykluczyć je z diety oraz zmniejszyć spożycie białka do 1g na kg masy ciała, pamiętając by po białkowych posiłkach pić bardzo dużo więcej wody niż zwykle.

Z ciekawostek warto wspomnieć, że w Bremen w Niemczech w klinice specjalizującej się w leczeniu chorób stawów przez dłuższy czas podawano pacjentom m.in sok i świeże ananasy.
W tym okresie u żadnego z nich nie zanotowano poprawy, mimo stosowania wielu nowoczesnych i tradycyjnych metod terapeutycznych, którepowinnybyć skuteczne. Winowajcą okazał się być  ananas, który nie pozwalał na obniżenie kwasu moczowego, czym blokował i podważał sens terapii.

Stawy, ścięgna i więzadła- jak usprawnić ich funkcje domowymi sposobami

Co zatem jest skuteczne?

Herbatka na oczyszczenie organizmu z kwasu moczowego 

Składniki:
1 część suszonych liści brzozy
1 część suszonych jabłek lub samych obierzyn
1 część suszonych liści poziomki

Zioła rozkruszyć i wymieszać, przechowywać w torebce papierowej, w suchym miejscu.
Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 20 minut.
Przecedzić, pić małymi łykami ciepłą herbatkę 3 razy dziennie
Pierwsza porcja na czczo, druga 30 minut przed obiadem, trzecia 30 minut przed kolacją najpóźniej do godziny 18-tej.
Kuracja trwa 8 tygodni.
Przy zdiagnozowanej dnie moczanowej czas trwania kuracji 12 tygodni, 2 tygodnie przerwy i kolejne 12 tygodni.

Korzyści dla zdrowia
Herbatka oczyszcza organizm z kwasu moczowego, zmniejsza obrzęki stawów, powiek, twarzy, łagodzi bóle reumatyczne i artretyczne i aktywizuje pracę nerek.

Mieszanki ziołowe oczyszczająco-lecznicze na chore stawy, reumatyzm, gościec

  1. Wymieszać po 50 g liści brzozy, kwiatu czarnego bzu, owoców dzikiej róży, owoców i liści poziomki. Kopiastą łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 5 minut. Pić 2 x dziennie po 1 szklance. Kuracja 2 tygodniowa.
  2. Wymieszać po 50 g liści brzozy, poziomki, melisy, rdestu ptasiego, korzenia mniszka lekarskiego. 3 łyżki mieszanki zalać 3 szklankami zimnej wody. Ostawić na noc. Rano doprowadzić do wrzenia. Po ostudzeniu przecedzić. Pić 3 szklanki dziennie przez 2 tygodnie.

poziomki na stawy

 

Na oczyszczenie stawów ze złogów można stosować sokoterapię z niektórych warzyw jak: marchew, seler, pietruszka, ogórek, zielona papryka, kapusta, cykoria, brukselka, lucerna, rzeżucha, rzodkiewkanp. 2 łodygi selera zblendować z ogórkiem, dodać 2 łyżeczki soku z cytryny i szczyptę imbiru

By obniżyć poziom kwasu moczowego nieoceniona jest również kuracja ogonkami z czereśni,  przepis TUTAJ

Należy pamiętać, że samo oczyszczenie organizmu z nadmiaru kwasu moczowego nie przyniesie trwałej poprawy, jeśli nie zlikwidujemy źródła problemu. Niemniej jednak przy wysokim stężeniu oczyszczanie z kwasu moczowego jest to niezbędne, by uchronić stawy przed kompletnym zniszczeniem.

Kiedy organizm gromadzi zbyt dużo kwas moczowego przyczyn należy szukać w metabolizmie – może to być cukrzyca lub stany przedcukrzycowe, niewydolność nerek, osłabienie funkcji wątroby albo nadużywanie alkoholu, szczególnie piwa. Słabe nawodnienie organizmu, zażywanie niektórych leków oraz niewłaściwe odżywianie – zbyt dużo żywności przetworzonej i produktów które niszczą metabolizm. Mówi się często, że powodem jest wysokie spożycie białka. Otóż niekoniecznie. Kiedy metabolizm nie jest zakłócony, nerki i jelita pracują prawidłowo organizm daje sobie doskonale radę z trawieniem białka, a kwas moczowy jest prawidłowo wydalany i nie gromadzi się w nadmiarze.

Jeśli nie mamy podwyższonego poziomu kwasu moczowego we krwi, by wzmocnić stawy, kości i ścięgna potrzebne jest pobudzenie organizm do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny – głównego białka budulca tkanki łącznej lub dostarczenie go wraz z pożywieniem. Najwięcej najlepiej przyswajalnego kolagenu znajduje się w kurzych łapkach.
Kurze nóżki to głownie kości, skóra, ścięgna i chrząstki bogate w dobrze przyswajalny wapń i białka – głównie właśnie w kolagen. Przepis na domowy kolagen TUTAJ

Bogusia della Porta

Przepisy wykorzystałam z poradników zielarskich o. Klimuszki, Andrzeja Żaka, Zbigniewa Nowaka

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wanda Strzelec
Wanda Strzelec
6 lat temu

Od prawie 3 miesięcy mam spuchniętą lewą nogę od kolana w górę.Stosowałam okłady z kapusty,nacieranie olejem z żywokostu z gnojnikiem i nic nie pomaga.Może coś mi zaproponujecie do lekarza się nie wybieram nie będę bogacić przemysłu farmakologicznego.Pozdrawiam.