Telefony komórkowe stały się nieodłączną częścią codziennego życia 3/4 mieszkańców Ziemi. Wielu z nas jest wręcz chorobliwie przywiązanych do telefonu. 6 na 10 osób wysyła wiadomości do osób znajdujących się w sąsiednich pomieszczeniach, nie rozstaje się ze smartfonem nawet na moment, nie potrafi funkcjonować bez tych urządzeń.
Na ogół mamy mgliste pojęcie w jaki sposób działają telefony komórkowe, np. to że komunikują się ze sobą poprzez nadajniki z nadajnikami wysyłając i odbierając fale radiowe. Ale czy i w jaki sposób oddziałuje emitowane przez nie promieniowanie elektromagnetyczne na organizm w to już się nie zgłębiamy, żyjąc w przekonaniu że jest to bezpieczne.
Leif Salford z Uniwersytetu Lund w Szwecji kierujący zespołem badań nad promieniowaniem nazwał telefonie komórkową największym eksperymentem biologicznym jaki człowiek na sobie przeprowadza , a jej potencjalne skutki, na podstawie własnych wyników badań określił jako „przerażające”.
Fale sztucznego promieniowania elektromagnetycznego są dla nas nowością. Kiedy dostają się do organizmu, ten nie wie co z nimi robić więc uruchamia mechanizmy obronne. A jak się broni, to gorzej mu wychodzą inne życiowe funkcje. System nerwowy zawiadujący organizmem przekazuje informacje i polecenia w oparciu o elektryczne ładunki. Łatwo więc wyobrazić sobie, że fale radiowe mogą zagłuszać komunikaty, które ślą sobie komórki. Co więcej, hamuje wydzielanie pewnych hormonów – między innymi dopaminy, a stąd prosta droga do pogorszenia nastroju, a u młodych ludzi nawet depresji.
Szkodliwe telefony komórkowe
Mimo, że telefony komórkowe nie są wystarczająco długi czas by można było określić długofalowe skutki ich oddziaływania, to jednak badania naukowe niezbicie wykazują, że promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe jest szkodliwe i wpływa między innymi na:
Płodność, a raczej bezpłodność
Negatywny wpływ promieniowania emitowanego przez telefony komórkowe na ruchliwość, fragmentację DNA i ekspresję genów ludzkich plemników [1] oraz na reprodukcję u obu płci [2]
Guzy mózgu i nerwiaki w sercu
Korelacja między ekspozycją na promieniowanie elektromagnetyczne telefonów komórkowych a powstawaniem guzów mózgu i serca [2], [3]
Dwukrotnie rośnie ryzyko powstawania nowotworów głowy a długotrwałym używaniem telefonu komórkowego [4] I najnowsze badania potwierdzające korelację telefony komórkowe – nowotwory [5]
Uszkodzenia DNA
Długa ekspozycja na promieniowanie telefonów komórkowych powoduje uszkodzenia DNA podobne do tych powodowanych przez promieniowanie radioaktywne [6] Przy pomocy bardzo czułego urządzenia Comet Assay przeprowadzono testy, które wykazały widoczne pod mikroskopem pęknięcia DNA, uszkodzenia genetyczne w komórkach fibroblastów a ponadto zaobserwowano wzrost liczby wolnych rodników tlenowych i hydroksylowych.
Sztuczne promieniowanie ma elektromagnetyczne ma olbrzymi wpływ na żywe komórki, które po pewnym czasie tracą zdolność do prawidłowego funkcjonowania, zakłóca naturalne biopole energetycznie organizmu, osłabia układ odpornościowy i uszkadza DNA. Szczególnie wrażliwe na promieniowanie są dzieci ponieważ ich system nerwowy i mózg ciągle się rozwija.
Warto pamiętać również, że biopole człowieka jest rodzajem pola elektromagnetycznego, siłą rzeczy więc inne pola będą na nie wpływać. Podobnie jak bioenergoterapeuta może wzmocnić organizm swoją energią, tak telefony komórkowe ją odebrać. Pewne choroby np. syndrom chronicznego zmęczenia, rak mózgu, oczu, uszu, bóle głowy, białaczka, dawniej występujące głównie u osób narażonych na wysokie dawki promieniowania np elektryków dziś obserwowane są częściej u ludzi spoza tej grupy.
Co będzie dalej?
Od 2020 ma być komercyjnie udostępniona nowa technologia 5G, 100 razy szybsza niż 4G która znacznie zwiększy ekspozycję na promieniowanie. Potrzebne będzie wiele nowych anten. Mówi się, że wdrożenie na pełną skalę może wymagać co najmniej jednej anteny na każde 10 do 12 domów w obszarach miejskich. W niektórych miastach USA mieszkańcy w obawie o własne zdrowie już protestują [7]