Tych produktów nie przechowuj w lodówce

Nie wszystkie produkty z różnych powodów nadają się do przechowywania w lodówce.

Lista produktów żywnościowych, na które lodówka źle działa

Pomidory
Nie lubią niskiej temperatury, zimne powietrze zmienia ich strukturę w „papkę”, tracą cały swój smak i aromat.  Szybciej się psują a na powierzchni pojawiają się przebarwienia. Idealna temperatura do ich przechowywania 10-12 stopni. Jeśli nie dysponujemy takim miejscem to kupujmy w niewielkich ilościach, przechowujmy bez przykrycia w koszyku lub na talerzu i zjedzmy zanim skórka się pomarszczy.

Ogórki
Podobnie ogórki w lodówce tracą smak. Co prawda zachowują nieco dłużej świeżość niż pomidory, ale co z tego jak będą niesmaczne.

pomidoryadio

Cebula, czosnek
Nieobrane przechowywać w dosyć chłodnym, suchym i przewiewnym miejscu, aby zapewnić im optymalną trwałość, nie wolno zamykać  w torbach z tworzyw sztucznych.

Bazylia
Bazylia szybciej więdnie w lodówce i pochłania zapachy innej żywności. Lepiej trzymać w kubku świeżej wody na parapecie kuchennym lub zamrozić. O przechowywaniu innych ziół przeczytasz Tutaj

Aromatyczne zioła w kuchni

Ziemniaki, bataty
W lodówce miękną, skrobia szybciej przekształca się w cukier i stają się słodkie. Jak nie ma piwnicy to najlepiej przechowywać w suchym i ciemnym miejscu z dostępem powietrza, w torbach papierowych albo lnianych workach.

Awokado
Lodówka hamuje proces dojrzewania . Jeśli chcemy dłużej przetrzymać twardy owoc to lodówka jest idealnym miejscem,  ale dojrzeje i zmięknie wyłącznie w temperaturze pokojowej.

ripe avocado cut in half on a wooden table

Chleb
Lodówka wysusza chleb. By zachował dłużej świeżość można go przechowywać w zamrażalce. To również dobry sposób na zahamowanie rozwoju pleśni z ziaren zbóż .

Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek lubi ciemne, niezbyt chłodne i nie gorące miejsca np. szafka kuchenna. To samo dotyczy innych olejów za wyjątkiem lnianego, który musi być przechowywany w niskich temperaturach. Podczas upałów rozpuszcza się olej kokosowy, warto wtedy wstawić go do lodówki.

Kawa, herbata
Kawa i herbata w lodówce tracą  smak i aromat i łatwo pochłaniają zapachy innej żywności. Należy je przechowywać dosyć chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Również kakao i czekolada łatwo przesiąkają innymi zapachami
kakao dla zdrowia

Arbuzy, melony, dynia
Arbuzy w lodówce tracą przeciwutleniacze. Wbrew pozorom nie popsują się szybciej poza lodówką, a zachowają wszystkie wartości.  Podobnie melony i dynie. Jeśli chcemy zjeść zimny owoc, wystarczy schłodzić w lodówce 30 minut przed jedzeniem.

Owoce cytrusowe
Cytryna, pomarańcze, grejpfruty zachowają aromat i soczystość tylko poza lodówką. Przy zakupie pomarańczy i mandarynek należy zwrócić uwagę na spód owocu, po przeciwnej stronie ogonka. Czym większy „otworek” tym owoc jest bardziej soczysty i aromatyczny. Jeśli jest zobaczymy niewielką kropkę, to z pewnością będzie suchy jak wiór, bez smaku.

Miód
Chłodzenie przyspiesza krystalizację.  Miód należy przechowywać w zamkniętym słoiku w szafce kuchennej.

Inne owoce
Banany, morele, kiwi, brzoskwinie, śliwki, mango
Dopóki nie dojrzeją lepiej przechowywać na poza lodówką,zachowają smak i więcej składników odżywczych
Podobnie jabłka, gruszki, śliwki, owoce jagodowe w lodówce tracą smak.

Tych produktów nie przechowuj w lodówce

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: