Zdrowa dieta to bardzo szerokie pojęcie, pod którym kryje się nie tylko właściwy dobór produktów spożywczych wysokiej jakości.
W grę wchodzi również sposób przyrządzania dań oraz naczynia, w którym są one gotowane. Nie bez znaczenia pozostaje częstotliwość jedzenia posiłków i ich objętość.
Na co dzień uwagę zwracamy na obecność witamin w produktach spożywczych. Liczymy kalorie, coraz więcej wiemy o tym, jak zachować właściwy stosunek węglowodanów do białek i tłuszczów.
Zapominamy jednak o minerałach, w tym bardzo ważnym sodzie, który głównie gości w soli.
Czy dieta niskosodowa to dobry pomysł? Czy sól w diecie w ogóle jest potrzebna, a może warto całkowicie z niej zrezygnować?
Zdrowa dieta z odpowiednią zawartością sodu
Zdrowa dieta ma na celu zapewnić prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Wpływa na samopoczucie fizyczne oraz psychiczne. Dostarczanie węglowodanów, białek, tłuszczy, witamin, minerałów i enzymów jest niezwykle ważne, bo niedobór któregokolwiek z tych składników, zaburza pracę poszczególnych narządów i układów. Ciało ludzkie jest jak dobrze naoliwiona, złożona maszyna, w której niedobór lub nadmiar jednego, pozornie mało znaczącego składnika lub substancji, oznacza spore problemy.
Niewiele uwagi przykładamy do obecności soli w naszej diecie, co jest błędem. W niej zawiera się sód, który wraz z potasem i magnezem warunkuje szereg procesów przebiegających w organizmie ludzkim. Badania wykazują jednak, że spożywamy zbyt duże ilości soli. Ta zalecana wynosi jedynie około 5-6 gram na dobę, co daje ilość równą płaskiej łyżeczce od herbaty. I nie chodzi tu tylko o sól dodawaną do gotowania, na kanapce, do sałatki, ale i tę, która znajduje się w gotowych produktach spożywczych.
Nadmiar sodu jest równie groźny, co jego niedobór, dlatego dieta bezsolna nie powinna być stosowana na własną rękę, bez konsultacji i bez jakiejkolwiek wiedzy, co i w jaki sposób dzieje się w organizmie, gdy poziom sodu nie jest prawidłowy. Chcąc właściwie dbać o zdrowie, należy najpierw przyjrzeć się, co i w jaki sposób należy robić, czego unikać. Na spotkaniach, o których więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.najwyzszajakosczycia.pl/, dowiemy się, dlaczego jakość życia i zdrowe gotowanie są tak mocno ze sobą powiązane.
Rola sodu w organizmie człowieka
Wpływ diety na zdrowie jest nam dość dobrze znany, ale o niedoborze czy nadmiarze sodu, który gości głównie w soli, wiemy już znacznie mniej. Ten pierwiastek odpowiada przede wszystkim za prawidłowość wszystkich procesów zachodzących w układach nerwowym oraz sercowo-naczyniowym. Jest niezbędny, ale szkodzi zarówno w nadmiarze, jak i wtedy, gdy jest go zdecydowanie za mało.
Sód odpowiada za ilość i rozkład wody w organizmie. To jeden z elektrolitów występujących w płynach ciała. Nieprawidłowe stężenie sodu może prowadzić do obrzęków bądź odwodnienia. Sód pozwala zachować prawidłową równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Uczestniczy w funkcjonowaniu układów mięśniowego i nerwowego. Ma znaczenie w transporcie węglowodanów i aminokwasów do tkanek.
Niedobór sodu, czyli hiponatremia, to stan, który początkowo objawia się drażliwością, osłabieniem i nudnościami. W stanach ciężkich niedoborów dochodzi do wymiotów, bólów głowy i drgawek, zaburzeń orientacji oraz świadomości. W najgorszych przypadkach – sód niedobór tego pierwiastka, kończy się śpiączką, a nawet śmiercią.
Dieta bez soli – kiedy warto ją zastosować?
Zdrowy organizm nie potrzebuje radykalnych zmian, jeśli chodzi o codzienny jadłospis. Niestety, większość z nas spożywa zbyt duże ilości soli, co może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się sodu w organizmie. Dieta bez soli wskazana jest głównie dla osób, które zmagają się z problemami po stronie układu krążenia, ale i schorzeniami neurologicznymi.
Dieta bez soli stosowana jest u pacjentów z chorobami nerek, będących po udarach, ale i narażonych na nie. Ponadto cierpiących na cukrzycę oraz tych, u których stwierdzono miażdżycę, nawet jeśli jest to początkujące stadium.
Nadwaga i otyłość – w tych przypadkach również warto rozważyć ograniczenie lub wykluczenie soli z codziennego jadłospisu. Tak naprawdę sól znajdujemy praktycznie w każdym produkcie spożywczym, dlatego jej wyeliminowanie do zera, właściwie nie jest możliwe. Daje nam jednak tę korzyść, że nie tak łatwo doprowadzić się do niedoborów sodu, natomiast szybko można odczuć zalety stosowania takiej diety.
Potrawy bez soli – niesmaczne?
Jajecznica bez soli? Jajko na kanapce bez soli? Niesłona zupa czy gotowane warzywa? Gdy słyszymy hasło 'dieta bez soli’, od razu wyobrażamy sobie niesmaczne, mdłe i jałowe potrawy. Nic bardziej mylnego. Więcej w tym temacie przeczytamy na stronie http://www.wyrzucsolniczke.pl/.
Przede wszystkim organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do potraw i produktów, które nie są solone. Na rynku mamy do wyboru ogrom przypraw i ziół, także egzotycznych, dzięki którym możemy podkreślać walory smakowe i zapachowe przyrządzanych posiłków. Jesteśmy w stanie nadać im jeszcze lepszych smaków, których nie da się uzyskać przy stosowaniu tradycyjnej soli kuchennej.
Zdrowa dieta bez soli to ta, w której ograniczymy sól, ewentualnie zastąpimy ją solą potasową, by zachować prawidłowy poziom poszczególnych pierwiastków w organizmie. Drugim, bardzo ważnym punktem jest rezygnacja z produktów przetworzonych i kupowania gotowych dań, które wystarczy podgrzać na patelni lub w kuchence mikrofalowej na rzecz wysokiej jakości naczyń d gotowania na parze: http://www.philipiaknaczynia.pl/. To one są największym zagrożeniem dla naszego układu sercowo-naczyniowego. Choć niekoniecznie czujemy w nich obecność soli, możemy być pewni, że znajduje się jej tam całkiem sporo, zdecydowanie więcej niż dopuszczają dobowe normy spożycia.
Smacznie, aromatycznie i zdrowo, ale bez soli? To możliwe, a nawet wskazane! Sód jest potrzebny w codziennym jadłospisie, ale nie w takiej ilości, jakiej go dostarczamy dosalając swoje potrawy. Ograniczając spożycie soli, poprawiamy jakość swojego życia i dotychczasową kondycję organizmu.
Źródła: