REKLAMA

Pełne mocy rośliny lecznicze i zioła zbierane podczas zimy

Podczas zimy kiedy temperatury spadają a lasy i pola otula pokrywa śnieżna mogłoby się wydawać, że nie jest to czas na zbiory roślin leczniczych jako że przyroda zamarła, odpoczywa. Otóż nie, niektóre surowce zielarskie zbiera się właśnie w czasie późnej jesieni i zimy, po okresie wegetacji kiedy rośliny zgromadziły korzeniach, zarodkach, gałązkach, korze wystarczającą ilość substancji by przezimować.jakie zioła zbieramy podczas zimy

Co prawda niewiele jest jest roślin leczniczych, które możemy pozyskać w środku zimy, ale te które zbierzemy będą miały dużą moc – w tym okresie mają najwyższe stężenie substancji czynnych. Zimowy spacer na łonie natury warto połączyć z niewielkim zbiorem ziół na bieżące potrzeby.

 

Jakie zioła zbieramy podczas zimy

Jałowiec
Owoce jałowca dopiero zimą uzyskują pełną dojrzałość. Zbieramy je kiedy mają ciemnogranatowe lub czarne owoce pokryte sinawym nalotem. Po wysuszeniu są doskonałą przyprawą do mięs, marynat, kiełbas i bigosu i lekarstwem. Jagody jałowca można żuć, co polecał ksiądz Kneipp jeśli ktoś ma osłabiony żołądek, miewa zgagę, wzdęcia lub nieprzyjemny zapach z ust. Albo robić napary na trawienie i wątrobę. Igły i gałązki niegdyś służyły do okadzania podczas panowania zarazy, dziś wiemy, że jałowiec z dużą skutecznością niszczy różnego rodzaju drobnoustroje chorobotwórcze. Przepisy jałowcowe TUTAJ

Jemioła
Jemioła jest pasożytem i cenną rośliną leczniczą. Jest niezastąpiona w przypadku starych odmrożeń, pomocna w leczeniu cukrzycy, chorób układu krążenia, nadciśnienia i raka. W Niemczech produkuję się preparaty z owoców jemioły przeciwko niektórym typom nowotworów. W domu możemy robić przetwory z ziela, które można bezpiecznie stosować a z owoców zrobić doskonałą maść na odmrożenia. PRZEPISY

Podczas zimy jeśli ptaki nie objadły gałązek można jeszcze zebrać nieco owoców rokitnika, tarniny, berberysu, głogu, dzikiej róży czy kaliny.

Igliwie
Cennym surowcem leczniczym jest igliwie świerka, jodły i sosny. Można je wykorzystać do inhalacji, kąpieli, domowych przetworów maści i herbatek wzmacniających. Igliwie sosnowe w czasie zimy zawiera najwięcej witaminy C, herbatka z sosnowych igiełek wzmacnia i działa przeciwzapalnie. Z igliwia jodły natomiast św. Hildegarda polecała maść, która wzmacnia osłabione serce, leczy przeziębienie i uśmierza bóle głowy. Przepis na maść jodłową link.

Pączki, zawiązki pędów
Pod koniec zimy i na przedwiośniu, czasem w środku zimy zależy od pogody zbieramy pączki brzozy, buka, czarnej porzeczki, sosny i czarnej topoli. Te ostatnie są skuteczne w leczeniu chorób oskrzeli i płuc, przeziębień, grypy, reumatyzmu. Po wysuszeniu można je stosować jako surowiec do herbatek, nalewek, intraktów, maści. Mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, odkażające, przeciw-pasożytnicze i przeciwgorączkowe.

Kora
Zima to dobra pora na pozyskiwanie kory drzew, np. kruszyny, kaliny, kasztanowca, jesionu, brzozy, wierzby białej. Z 2-3 letnich gałązek wierzby białej, odcina się boczne gałązki i zdejmuje korę przez nacinanie obrączek i ściąganie rurek. Działa tak samo jak aspiryna, ale nie powoduje skutków ubocznych – PRZEPISY.  Kora brzozy zawiera betulinę. Poza naparami można ją wykorzystać do leczenia gronkowca opornego na antybiotyki. Rozpalić ognisko z wilgotnych polan i gałązek i posiedzieć w dymie do czasu aż oczy zapieką. Po kilku seansach po gronkowcu nie pozostanie ślad.

Korzenie i kłącza
W okresie późnej jesieni i zimy największą wartość mają korzenie glistnika jaskółczego ziela, chrzanu, tataraku, mniszka lekarskiego, łopianu i kłącze pięciornika.

Zioła
Nawet w zimie w miejscach nie przykrytych śniegiem można znaleźć niektóre zioła. Borówka brusznica potrafi utrzymać owoce i listki nawet do końca stycznia. Pod zeschła trawą można znaleźć  świeże pędy przytulii pospolitej, najlepsze zioło na choroby układu limfatycznego, oczyszczenie nerek, trzustki, wątroby i śledziony.  Pospolity chwast – mokrzyca albo gwiazdnica również rośnie przez cały rok, jej pędy można znaleźć nawet pod śniegiem, czasami kwitnie w ciepłe zimy. Jest to bardzo cenne zioło, szczególnie na wątrobę, pomaga nawet przy wirusowym zapaleniu typu B – więcej właściwości i przepisy TU.

Zima to okres kiedy trzeba szczególnie chronić nerki, wg medycyny chińskiej jest to czas wzmacniania nerek. Zakładajmy ciepłą bieliznę, dłuższe kurtki okrywające nerki i miednicę tak by nerki nie traciły ciepła. I oczywiście jedzmy pokarmy rozgrzewające nie wychładzające.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
kurkuma skuteczniejsza niż leki

Kurkuma bardziej skuteczna niż niektóre leki syntetyczn...

Kurkuma [Curcuma longa] jest ziołem tradycyjnie stosowanym w medycynie wschodniej od tysięcy lat. Aj[...]

%d bloggers like this: