REKLAMA

Jak miesiąc wcześniej rozpoznać objawy zbliżającego się zawału serca

 

Jak miesiąc wcześniej  rozpoznać objawy zbliżającego się zawału serca

Co roku w Polsce zawał serca dotyka ponad 100.000 osób.  Liczba ta stale rośnie i niestety coraz częściej zawały przydarzają się ludziom coraz młodszym, nawet dwudziestoletnim

W przypadku zawałów zwykle mówi się, że to był nagły atak, który pojawił się niespodziewanie.

Ale tak nie jest, ponieważ już miesiąc przed zawałem ciało wysyła sygnały.

 

Warto je poznać, aby w porę zareagować i zapobiec utracie zdrowia czy nawet śmierci:

 

Nadmierne zmęczenie

Kiedy zwężenie tętnic wieńcowych osiąga niebezpieczny poziom, serce dostaje mniej krwi co powoduje, że mięsień sercowy zaczyna pracować ciężej niż zwykle, a to objawia się znacznie szybszym męczeniem się niż do tej pory.

Duszności

Układ sercowo-naczyniowy i układ oddechowy są powiązane i mocno od siebie zależne. Kiedy serce dostaje mniej krwi, mniej tlenu jest dostarczane jest do płuc, co prowadzi do trudności w oddychaniu. Występujące duszności lub częste trudności w „złapaniu oddechu” to kolejny sygnał, że istnieje ryzyko zawału.

Osłabienie

Zwężenie naczyń zmniejsza cyrkulację krwi, co z kolei powoduje, że organy, w tym także mięsnie nie otrzymują odpowiedniej ilości krwi i wystarczającej ilości tlenu, przez co wyraźnie odczuwane jest osłabienie.

Zawroty głowy i zimne poty

Słabe krążenie zmniejsza dopływ krwi do mózgu, powodując zawroty głowy, zwłaszcza przy nagłym wstawaniu np. z łóżka. Czasem mogą występować przy tym fale zimnego potu.

Dyskomfort w klatce piersiowej

Zanim wystąpią silne bóle już dużo wcześniej zwykle jest odczuwany dyskomfort w klatce piersiowej, uczucie ciężkości, pieczenie, czasami mylone z dolegliwościami żołądkowymi.

Podobne objawy  mogą być przyczyną także innych dolegliwości. Niemniej jednak warto szybko zareagować  po to by chociażby wykluczyć ryzyko zawału, lub w przypadku potwierdzenia powziąć odpowiednie środki aby mu w porę zapobiec.

A po wyeliminowaniu ryzyka, kolejny krok to zmiana stylu życia, aby uchronić się w przyszłości nie tylko przed zawałem

 

zdrowa dieta dla serca

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
VivimiagaPiotr Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Piotr
Gość
Piotr

W 100 % sie zgadza . U mnie lekarz rodzinny sparwdzał czy nie mam problemów z płucami , oskrzelami . tak sparwdzał az po 3 tygodniach dostałem zawał i znalazłem sie w szpitalu . JAk wyszłem i poszłem do niego po skierowanie do kardiologa to mine miał jakby mu do kieszni ktoś narobił

aga
Gość
aga

Ja od 2 tygodni chodzę do rodzinnego z podobnymi objawami. Z badań nic nie wychodź lekko obniżone płytki krwi niby coś tam w ktg i skierowanie do kardiologa. Niestety nie dali skierowania na cito i znowu w kolejce. A w wywiadzie rodzinnym mam osoby po udarach i zawałach. Wiem też że w genach mamy mutacje mthfr, problemy z homocysteiną ( bo dziecko moje ma zbadane). Więc jak byk trzeba to wziąć pod uwagę. Zbadać poziom homocysteiny, poziom wit. D3, b12, b6 -ale w naszym systemie medycznym nie ma szans żeby internista się tym zainteresował. I musisz czekać aż zawał Cię… Czytaj więcej »

Vivimi
Gość
Vivimi

Warto wiedziec ze jest przemilczyny lek dla sercowcow nazywa sie STROFANTYNA i moze urtowac zycie milonom ludzi jednak farmeceutyczna mafia niezaobila by nic i ” rzeznicy” rowniez ,z przeszczepw ,zastawek i innych czerpia pfority bez konca

REKLAMA
%d bloggers like this: