Szanta zwyczajna – na serce, nerwy, kaszel i ogólne wzmocnienie

Szanta zwyczajna [Marrubium vulgare] inaczej krzecina to uniwersalne ziółko o szerokich właściwościach leczniczych. W starożytności wierzono, że roślina odpędza złe moce, stosowano jako odtrutkę. Dawni medycy podawali chorym na gruźlicę sok z szanty z dodatkiem miodu. W średniowieczu szantę powszechnie uprawiano w przyklasztornych ogrodach, a w XVII wieku zaczęto używać do produkcji piwa.  Polecał ją Paracelsus, Kneipp, słynny szwajcarski zielarz Kunzle.  Szanta była ulubionym ziołem św. Hildegardy, uważała ją za cudowny środek na przeróżne choroby pisząc:

Szanta jest ciepła, ma w sobie wystarczającą ilość soku i pomaga na różne choroby. A jeśli ktoś ma chore (słabe) i popękane wnętrzności, to niech pije ją często, a to je wyleczy.

Szanta zwyczajna

Szanta zwyczajna z wyglądu przypomina jasnotę białą, z tym że kwiat jasnoty bardziej zielony. Osiąga wysokość od 30 do 60 cm. Ma wzniesione gałęziaste łodygi z których wyrastają karbowane liście. Dolne zaokrąglone, górne jajowatego kształtu pokryte jasnymi włoskami w dotyku filcowate. Nazwa botaniczna pochodzi od hebrajskiego marrob, co oznacza gorzki sok, nazwę zawdzięcza swojemu smakowi.  Roślinę w stanie dzikim coraz trudniej znaleźć przy drogach, na łąkach i pastwiskach. Z winy człowieka jest gatunkiem krytycznie zagrożonym.

szanta właściwości lecznicze, szanta na co pomaga

Na co pomaga szanta ?

Jej niezwykle korzystne działania są znane i wykorzystywane od niepamiętnych czasów.

 • Szanta działa uspokajająco, rozkurczowo, moczopędnie, oczyszczająco
 • Ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne
 • Łagodzi kaszel, upłynnia i odkaża wydzielinę ułatwiając odkrztuszanie
 • Działa łagodnie, nie wysusza błon śluzowych ale delikatnie oczyszcza
 • Wpływa korzystnie na serce poprzez układ nerwowy
 • Pozytywnie działa na wątrobę, drogi żółciowe, śluzówkę jelit

szanta jak wygląda, jak rozpoznać

Zastosowanie szanty
 • Uporczywy kaszel, nieżyt oskrzeli, zapalenie opłucnej
 • Astma, rozedma płuc, koklusz
 • Ból gardła, zapalenie błon śluzowych, grypa, zaziębienie
 • Zaburzenia trawienia
 • Kamica żółciowa, żółtaczka
 • Obrzęk wątroby i śledziony
 • Zaburzenia czynności serca, kołatanie serca, nadciśnienie [1]
 • Osłabiony układ nerwowy, nerwica
 • Hemoroidy, infekcje intymne, nadmierna potliwość stóp – zewnętrznie

Szantę w schorzeniach wątroby, dróg żółciowych, skurczach w przewodzie pokarmowym stosuję się z miętą, mniszkiem, krwawnikiem, koprem włoski, bobrkiem trójlistnym. W nerwowości, niemiarowości bicia serca z głogiem, walerianą, melisą i miłkiem wiosennym. W mieszankach wykrztuśnych z macierzanką babką, ślazem, pierwiosnkiem. 2 łyżki szanty lub zrównane 2 łyżki mieszanki ziołowej na 2 szklanki wrzątku. Po 10 minutach przecedzić i pić 2-3 razy dziennie.

szanta, ziele szanty

Szanta przepisy lecznicze

Napar z szanty
Łyżkę ziela zaparzyć w 200 ml wody. Parzyć pół godziny. Pić w kilku porcjach przy niedomogach wątroby. Zewnętrznie przy upławach i do płukania gardła zaparzony z rumiankiem.

Lekarstwa  św. Hildegardy
Na kaszel:
Wymieszać po 4 łyżki kopru włoskiego, ogrodowego 3 łyżki szanty. Gotować 5 minut w 3/4 l wina. Pić 3 x dziennie po kieliszku.
Kto kaszle, niech weźmie tę samą wagę kopru i koperku, doda trzecią część szanty, ugotuje z winem. Przecedzi przez płótno i pije, a jego kaszel złagodnieje.
Gardło:
Zagotować łyżkę ziela szanty z 1/8 litra wody. Po przecedzeniu dodać 1/4 litra wina i ponownie zagotować. Pić 2 razy dziennie do ustąpienia objawów.
Kto choruje na gardło, niech ugotuje ją w wodzie, a następnie przecedzi przez płótno, doda do wywaru dwukrotnie większą objętość wina. I zagotuje w misce z dostateczną ilością tłuszczu, a często to pijąc, będzie wyleczony.
Przepuklina, słaba tkanka łączna
Łyżkę szanty gotować ze szklanką wina 5 minut. Po odcedzeniu dodać 3 łyżki miodu. Pić 3 x dziennie kieliszek.

Syrop na przewlekły kaszel
Napar z 100 g ziela na 3/4 litra wody podgrzewać z 0,5 kg cukru do uzyskania konsystencji syropu. Pić łyżkę 3, 4 razy dziennie.

Nadkwasota
Wymieszać suche nasiona koperku ogrodowego z szantą, majerankiem, krwawnikiem, tysiącznikiem i kłączem tataraku. Popijać napar z 1 łyżki mieszanki.

Choroby wątroby przepis o. Grzegorza Soroki
Wymieszać po 100 g korzenia mniszka, dziurawcu, rumianku i krwawnika. Dołożyć po 50 g szanty, rdestu ptasiego, pokrzywy i perzu. Łyżkę ziół parzyć pół godziny pod przykryciem w szklance wrzątku. 2-3 razy dziennie pić ciepły napar. Stosować przy przewlekłym zapaleniu wątroby, marskości, po nadużywaniu alkoholu.

szanta w ogródku

Uwagi:

Surowcem leczniczym jest ziele przed i w czasie kwitnienia. Szanta jest niewymagająca w uprawie, można hodować w ogródku. Przetrzymuje bez problemu zimę, jest rośliną wieloletnią. Nie stosować w ciąży. Duże dawki przetworów z szanty powodują spadek ciśnienia krwi.
Ziele szanty wchodzi w skład wielu mieszanek. M.in granulatu Cholegran na niedomogi wątroby, dróg żółciowych i problemy trawienne.

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: